Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníRozhledy - Pohled z Rozhledny do všech světových stran

Fotopostřehy: Takový jiný večer   24.05.2021   Renata Šindelářová   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyNení nad to udělat někdy něco trochu jinak, rozbít ten všední stereotyp. A tak zase po nějaké době vyrážíme na večerní výstup za malým dobrodružstvím. Šlapeme na zříceninu Lestkova, abychom se pokochali výhledem na poklidně ležící Krušné hory. A jak jinak - pro mě tak typicky - užít si tu západ slunce.

Kampaň Prazdroje láká do hospod a podporuje hospodské v jejich restartu   19.05.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyPřilákat hosty zpět na zahrádky a pomoc hospodským znovu rozjet byznys po několikaměsíčním lockdownu, to je cílem právě probíhající kampaně Plzeňského Prazdroje s názvem #jsemzpátky.
 

Na co se nejvíc Češi po rozvolnění těší?   04.05.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyPo dlouhých měsících, kdy se museli omezovat ve všem možném, se Češi v rámci rozvolnění ze všeho nejvíce těší na pivo a kus řeči s kamarády v hospodě. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Kantar pro Plzeňský Prazdroj.

Co říkají o nemoci Covid 19 skutečné lékařské kapacity?   03.05.2021   Aneta Šimonková   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyVýbor pro zdravotnictví PSP a ÚZIS MZ ČR v čele s Prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc (předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PSP a přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM Praha) a Prof. RNDR. Ladislavem Duškem, PhD (ředitel ÚZIS) uspořádali mezinárodní on-line seminář, kterého se účastnili zástupci velvyslanectví, zdravotnických výborů a komisí těchto zemí: Česká republika, Rakousko, Velká Británie, USA, Kanada, Chorvatsko, &Spanělsko, &Svédsko, Belgie, Irsko, Bulharsko, Spolková republika Německo a Vietnam. Tématem semináře byly aktuální poznatky nemoci Covid 19 v praxi.

Je čas napravit staré křivdy. Chraňme oceány!   22.04.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyOceánům vděčíme za mnohé, přesto jsme je přivedli na pokraj kolapsu. Je čas napravit staré křivdy. Protože želvy, delfíny či ryby zabíjejí odhozené sítě, vlasce a plastový odpad z průmyslového rybolovu. Ale my můžeme dopsat happyend k tomuto smutnému příběhu, příběhu o vzniku mořských rezervací, které ochrání želvy, delfíny, velryby, žraloky, zkrátka mořský život pod i nad hladinou, a to před devastujícími praktikami rybářů a těžařů.

Ztracené Múzy   21.04.2021   eva rydrychová   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyNepřichází žádná myšlenka? Múzy najdete všude. Koukněte se třeba do zrcadla...

Múzy jsou podle historie dcerami Dia, řeckého boha a bohyně Mnémnosyté. Dius jako nejvyšší božstvo a Mnémnosyté jako celková paměť stvořili dcery – Múzy. Jsou bohyněmi všeho umění. Všech nápadů, všech krásných věcí a myšlenek, které lidstvo dokáže. Múz je hodně. Třeba Kalliopé, múza básníků, Úrania pro astronomy nebo Melpomené pro tragické příběhy.
 

Mravní dějiny českého národa II.   06.04.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyO duchu doby leccos vypovídá zákon č. 115/1946 Sb. o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků. Tento zákon schválilo Prozatímní Národní shromáždění dne 8. 5. 1946, tedy rok po konci války v Evropě. Klíčový je první paragraf: Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a jehož účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li by jinak podle platných předpisů trestné.

Mravní dějiny českého národa I.   05.04.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyExistuje řada kritérií, podle nichž lze hodnotit vyspělost národa. V dnešní době ovládané chimérickou honbou za stále větším ekonomickým růstem, se povětšinou státy a jejich obyvatelé hodnotí právě z pozice ekonomické síly, jindy síly válečné (což je snad ještě horší měřítko), dle dodržování lidských práv a občanských svobod či dalších věcí. Těch kritérií, která můžeme za účelem srovnávání použít, je téměř neomezené množství – a lidé jako by v sobě měli zakořeněnou odvěkou potřebu neustálého srovnávání. Osobně pak za nejnáročnější měřítko považuji mravní vyspělost národa.

Profesorka Věra Adámková vyzývá veřejnost: Nerezignujte na život!   24.03.2021   Aneta Šimonková   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledySoučasná situace není jednoduchá pro nikoho, každému zasáhla do života. A upřímně; nikdo na světě si s tím neví rady. Žádné zemi nevychází jejich opatření tak, jak by si přál. Dokonce ani státy, které postupovaly ve svých opatřeních mnohem důrazněji než my, nemají uspokojivé výsledky. Nikdo nám nezaručí, že neonemocníme. Virus je organizmus poměrně jednoduchý. Chce přežít. A my se musíme bránit podle našich možností, i když nás omezují.

Seifertovy Kralupy 201   11.03.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyMěsto Kralupy nad Vltavou vyhlašuje, na památku básníka Jaroslava Seiferta, autorskou literární soutěž v rámci 26. ročníku festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy.
 

Zápas hodnot v době krize   08.03.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyDemokracie a svoboda vždy čelí rizikům a intrikám, nepovažujme je proto za věc samozřejmou, ba právě naopak, vynakládejme značné úsilí a nepřetržitou pozornost na jejich ochranu a zachování. Žádný režim, forma vlády či stát netrvá věčně – ať už demokratický či totalitní, soudobý či minulý. Dokonce i ten SSSR to zabalil, ač tu měl být na věčné časy, stejně jako z egyptské říše trvající nevěřitelných tři tisíce let zůstaly dnes jen němé artefakty v muzeu či na poušti. Vše se mění, což je paradoxně jediná neměnná pravda ve vesmíru.
 

Projekt Kořeny osobností žije i v roce 2021   03.03.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyI v roce 2021 pokračuje unikátní vzdělávací projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností. Za 12 let se do projektu zapojilo už 107 významných osobností. Naposledy to v roce 2020 byli Miroslav Zikmund z cestovatelské dvojice Zikmund a Hanzelka, judista a olympijský vítěz Lukáš Krpálek, světově uznávaný akademický malíř a grafik Jiří Anderle a hned celá rodina významných českých neurochirurgů Benešových. I letos obohatí Stezku osobností další jména světového významu. V průběhu roku si pak připomínáme osobnosti, které se za dobu existence projektu zapojily. Ve skleníku Fata Morgana v těchto dnech vykvetla orchidej vysazená architektkou Evou Jiřičnou. V letošním roce bude pokračovat i putovní výstava, která mapuje projekt Kořeny osobností ve fotografiích. Navštíví řadu českých měst, například Benešov, Slaný a znovu se objeví i v Praze.
 

Naše Bílá nemoc -19   27.02.2021   redakce   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyKarel Čapek napsal Bílou nemoc v roce 1937. O smyslu hry v kontextu dané doby netřeba diskutovat. Čapek, bytostný demokrat a humanista, varoval před válkou, která byla v roce 1937 již zcela nevyhnutelná a od nástupu Adolfa Hitlera k moci roku 1933 reálně očekávatelná. Kromě tématu války zde nacházíme i varování před nebezpečím totalitního režimu. Čapek tehdy jistě cítil dusivý, svíravý pocit na hrudi, možná si připadal jako člověk v širém moři, který ani na jedné straně nemůže zahlédnout břeh, a přitom už mu dochází síly, takže je odsouzený ke smrti utonutím.
 

Starší články - strany: 1 2 3  4  5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 292

Celkový počet stran Rozhledny je 292. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0503 s