Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2017, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 499
Registrovaní čtenáři: 1760
Publikovaných článků: 12327
Komentářů: 10741


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Napříč Jižní Amerikou   Dnes   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura…se letos vydalo hned několik známých českých cestovatelů. Pavel Svoboda má ovšem oproti jiným tu velikou výhodu, že umí úžasně fotit. Výsledkem jeho sedmiměsíční cesty napříč tímto stále populárnějším kontinentem je tak nádherný barevný cestopis, který zaplňuje dlouholetou mezeru na tuzemském knižním trhu.

Noc, která všechno změní...   05.12.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNová kniha, kterou vydalo ve spolupráci s Albatros Media nakladatelství Motto, "Noc v Central parku" je nejnovější počin známého a oblíbeného autora Guillaume Mussa. Tento francouzský prozaik možná není v literárním světě tolik známý, protože k naší škodě jde teprve o čtvrtou knihu, která byla přeložena do češtiny. Myslím si, že o moc přicházíme - tento autor totiž umí překvapovat, má co nabídnout, čtenáře rád šokuje nečekanými zvraty i překvapivými rozuzleními...

Rozverné pohádky o dědovi Honzovi – šamanském kouzelníkovi a jeho vnučce Sáře   03.12.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPlné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení.  

Literární dítka Danky Šárkové   02.12.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaSpisovatelka s vlastním jménem Šárka Denková pochází z Prahy, ale aktuálně žije v Krkonoších - s nadsázkou tuto svou zkušenost popsala ve zcela nové knize Horal(ka). Knihy této autorky bývají smyšlené, i částečně autobiografické, Danka Šárková využívá v knihách např. své zkušenosti ze své původní profese účetní, své znalosti o východních filosofiích apod. Její romány pro ženy, novely a společenské romány se zabývají rodinnými problémy a pohrávají si s psychologií jedince. 

O hororu slovy Stephena Kinga   30.11.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Začněme předpokladem, že hororový příběh, jakkoli primitivní, je ze své podstaty alegorický, je symbolický. Předpokládejme, že k nám promlouvá o nějaké věci jako pacient na pohovce u psychologa, ale na mysli má něco jiného.
Ale tím nechci tvrdit, že horor je vědomě alegorický nebo symbolický, to bych mu přičítal uměleckost, o niž usiluje jen málokterý autor hororových knih nebo režisér hororových filmů. A tvrdit, že Roger Corman nevědomky vytvářel umění, když měl na natočení filmu dvanáct dnů a rozpočet 80 000 dolarů, je vyložená absurdita.“ (1981)

Hodiny z kostí   28.11.2017   Veronika Švarcová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDavida Mitchella zná několik věrných čtenářů. Jeho díla vícero a film natočený podle jedné z knih skoro každý. Atlas mraků se stal fenoménem. Nutno dodat, že filmová předloha byla v mnoha místech vzdálena té literární, ale budiž, Mitchella to určitě vystřelilo do středu zájmu. 
Nyní se objevuje na knižních pultech jeho novinka Hodiny z kostí. Příběh komplikovaný nejenom v lidských osudech. Nebyl by to Mitchell, aby nenabídl naprosto dokonalou souhru v proměnách času na pokraji duševního zdraví čtenářů.

Pro fajnšmekry: Oběšenci jdou s námi   25.11.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura

Když archeolog napíše knihu, ten příběh může a nemusí být o archeologii. V souboru povídek Oběšenci jdou s námi najdete obojí. Autor knihy Tomáš Lojek, profesí archeolog, popisuje ve svých povídkách jak prostředí výzkumné, tak zcela všední. Všechny příběhy se zároveň odehrávají v Praze.  

A nejtypičtěji se projevují sympatickou společnou vlastností: dokáží hluboce oslovit svou vnitřní silou, svou samotářskou hořkostí paradoxně zasazenou do rušného velkoměsta.

Žhavé novinky Táni Kubátové   23.11.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDvě podzimní novinky z dílny ostřílené autorky ženských románů Táni Kubátové na pultech knihkupectví, ev. k objednání přímo v nakladatelství!

Aktuální témata ve spletitých lidských vztazích: jak zasahují elektronické způsoby komunikace do našeho intimního života? Jak dotvářejí naše soukromé příběhy? Na kolik nám pomáhají a na kolik nás ničí?

Že nevíte, co je to Tlapková patrola?   21.11.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaInu, také jsem to netušila. Ale název leccos napovídá. Tlapková patrola jsou naši chlupatí kamarádi, kteří žijí ve smyšleném městečku Adventure Bay. Že nevíte, kde to je? Inu, já také ne. To ale vůbec nevadí...

Experimentální básník Zdeněk Barborka   20.11.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVýbor z pozůstalosti Zdeňka Barborky (*1938 v Rokycanech, +1994 v Litoměřicích) byl 9. listopadu 2017 pokřtěn v Západočeské galerii v Plzni.
Jaromír Typlt a Robert Janda propracovali pro tu příležitost společné a částečně dvojhlasé recitační vystoupení a už tak působivý text Psychopatogenese aneb Štamgastovo zešílení tak povýšili o poschodí.

Stíny nad Krušnými horami   18.11.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKniha "Stíny nad Krušnými horami", kterou vydala nadace St. Joachim, je nejspíš jedinečným počinem v historii knižního světa vůbec. Alespoň co já vím. Pět českých a šest německých autorů spojilo svůj um a literární nadání v souboru krátkých povídek s kriminální zápletkou, odehrávajících se v oblasti Krušných hor. Každá z jedenácti povídek v knize figuruje jak v českém, tak v německém jazyce, a kniha byla v rámci literárního čtení představena ve všech městech či obcích, která se v příbězích vyskytují.

NEJSKRYTĚJŠÍ PŘÁNÍ – román Marybeth Mayhew Whalen   14.11.2017   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMOŽNÁ JE TO VAŠE MĚSTO, MOŽNÁ JE TO VAŠE ULICE, MOŽNÁ JE TO VAŠE TAJEMSTVÍ – tolik informace na obalu knihy, která přímo říká, že to, o čem budete číst, se mohlo stát kdekoli – i u vás. Pokud od nakladatelství Mystery Press čekáte detektivku či thriller s tajemstvím pak toto je trochu jiný žánr, i když tajemství tu jsou a jsou postupně odhalována.  Můžete se dohadovat, zda jde o ženský román, román pro ženy nebo společenský román o ženách a jejich tajemstvích - v těchto pojmech jsou znatelné rozdíly. Popravdě řečeno je v NEJSKRYTĚJŠÍM PŘÁNÍ toto vše obsaženo a navíc je tu ještě mnohem více, což knihu povyšuje do zřetelného nadprůměru knižní produkce.

Slepota není handicap   13.11.2017   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMinimálně ne v očích Saliyi Kahawatteho, jejichž prostřednictvím vnímá pouhých 5% zraku zdravého člověka. Němec, který jako první člověk s podobným handicapem, dokázal vystudovat hotelový management, se dnes těší pověsti mezinárodně úspěšného kouče a lektora. Jak se mu to povedlo? Odpověď přináší Kahawatteho autobiografie Rande naslepo, která nyní vychází poprvé v českém překladu.

Starší články - strany: 1  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 172

Celkový počet stran Rozhledny je 172. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2017 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2357 s