Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13214
Komentářů: 11302


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Samomluvy Miroslava Macka   27.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Ten je prý hrozně chytrej,“ upozornil mě roku 1989 kolega Václav Tyller, když jsme přes obrazovku hleděli na skupinu nových českých politiků. Ale vedle Miroslava Macka tenkrát stál pan Čermák a nic proti němu, ale ono vysoké IQ jsem omylem přisoudil jemu.

Dnes už naopak nepochybuji, že Samomluvy Miroslava Macka psal muž inteligentní, prozíravý i samorostlý. Do rukou se mi dostaly náhodou, čtou se však dobře. Také z toho důvodu, že autor umí dávkovat historky a je uměřený. Dokonale chápe, co vynechat. Kniha není jen autobiografií, ta přesto zabírá 140 stran. Následuje výbor z literárního díla: 120 stran fejetonů, próz, veršů a překladů.

Klára Gočárová vydala tři vzpomínkové prózy   25.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKlára Gočárová (*20. listopadu 1962 v Praze) z Čerčan absolvovala FFUK a je matkou čtyř ratolestí vdanou za režiséra Jaroslava Hanuše. Učí jazyky. Pod titulem Voslí můstky napsala obsáhlou knihu sestávající ze tří vzpomínkových próz Slon, který se směje, Paní Polívková a Voslí můstky. Jde o úpravu dvou starších jejích „vánočních knížek“; už roku 2014 totiž Klářini blízcí pod stromek obdrželi stostránkového Slona, a sotva jej dopsala, uvědomila si, kolik „neuvěřitelných lidí a příběhů zůstalo ještě nezmíněno“, i vzniklo cca 150 stran Paní Polívkové. „Hned“ po Vánocích 2015 se situace opakovala a vznikly Voslí můstky,“ říká autorka.

Dýchání jako živoucí dění   24.04.2019   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDech je základ našeho života, léčí nás a očišťuje.  Ovšem pokud mu v tom sami nebráníme - což se právě často stává. Býváme v křeči a dýcháme povrchně a plytce, s čímž souvisí mnoho zdravotních potíží. Správné dýchání nás přitom může znovu nastartovat. Není náhradou léčby, ale jejím důležitým doplňkem. Musíme však samozřejmě vědět, jak na to. Pomoci nám může kniha Dýchání jako živoucí dění s podtitulem Dechová terapie v praxi, jejíž autorkou je dechová terapeutka Susanne Barknowitzová.

Marhoulova básnická sbírka Adresa dočasného pobytu   23.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaAlois Marhoul (*1951, https://www.marhoul.eu/) náleží k básníkům bez klapek na očích. Dějiny světa jsou dějinami barbarství a krutosti a jsou autoři po právu reflektující tyto zločiny, zrovna Alois Marhoul ale mezi ně nepatří. Přesto vede psaním válku.

Naše století 1918-2018   20.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPublikace Naše století je sborník zveřejněný při příležitosti stého výročí vzniku Československa. Autoři se popasovali s tématem každý po svém. První dva nejmladší to udělali prostřednictvím krátkých povídek, druhou část uvádí delší, vývoj republiky reflektující rozhovor Ludmily Kýrové s její tetou. Následuje rodová reflexe osmadvacetileté Nikoly Puškárové, poslední oddíl knihy dostali poté k disposici především dva senioři ve věku 95 a 68 let, ale vměstnala se mezi ně Příběhem jedné hospody i sedmačtyřicetiletá Katka Lenroi.

Vzpomínky terapeuta a autora bestsellerů Irvina Yaloma   18.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMOTO: Existence bohů by byla užitečná, i věřme, že existují. Ovidius
Profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě Irvin Yalom (*1931 ve Washingtonu, http://www.yalom.com/) debutoval na polích beletrista roku 1974 knihou Every Day Gets a Little Closer, jejíž spoluautorkou byla jeho pacientka. Oba dva soustředěně pozorují tu samou terapii, každý ze své strany, každý se svým citem. Sám Yalom dnes nad tou prvotinou jen mávne rukou, ale je úžasná.

Duchovní rozměr Foglarova díla   16.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaJak připomněl dále zmíněný profesor Ivo Jirásek, je to přes čtyřicet let, co se v britském Dentonu (ale poslední dva roky v Salisbury) konají konference o implicitních náboženstvích, Dvacet let je vydáván i časopis Implicit Religion. Jako nezasvěcence bude nás patrně prvotně zajímat, co je to za  náboženství, když je (pouze) implicitní.

Pouhý stín aneb královna francouzského thrilleru konečně v češtině   15.04.2019   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDokonalý život, který se vteřinu po vteřině mění v peklo na zemi. Jednoduché shrnutí strhujícího knižního thrilleru francouzské spisovatelky Karine Giébelové, který do Česka přináší nakladatelství Jota.

Velká kniha o Josefu Škvoreckém   13.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVýpravnou obrazovou, ale také vysoce informativní publikaci Josef &Skvorecký. Prima sezóny 1924-2012 koncipoval v pěti částech Václav Krištof, a to jako pestrý sumář fotografií a textů. Prvé dvě části se věnují životům autora a jeho choti Zdeny Salivarové &Skvorecké (*1933) do roku 1969, kdy odešli do exilu, třetí a čtvrtá zkoumá dvacet let dalších a nepostrádá sekvenci o torontském nakladatelství Sixty-EightPublishers, které během třiadvaceti let činnosti vydalo 227 knih.

Jiří Kratochvil o Sylvě   11.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMůžeme a nemusíme obdivovat sofistikovaného vypravěče Jiřího Kratochvila (*1940), že se uměl přednedávnem a PO SVÉM zhostit klasické již fantastické novely Sylva (1961, česky 1965) a přetavit ji do čehosi, co vyšlo z vlastní Kratochvilovy představy i podstaty.
Sylvu, jak možná víte, napsal francouzsko-židovský malíř a spisovatel Vercors (1902-1991) a opakovaně v ní odkazuje na jednu z prvních próz anglického spisovatele Davida Garnetta (1892-1981) Dáma v lišku (1922, česky 1969). Ta je trochu aluzí na Kafkovu Proměnu (i Ondřej Neff uznává, že Proměna je sci-fi) a jinak parafrází typických děl H. G. Welse. Vyšla ovšem už v čase, kdy anglický snílek opouštěl či opustil ten typ próz, k jakým náleží třeba Ostrov doktora Moreaua (ve kterém děsí čtenáře právě i liščí člověk).

Jen jeden svět od Renaty Šindelářové   07.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaV nové knize Renaty Šindelářové se prolínají tři vrstvy děje:
1. Bravurně detektivní
2. Skepticky ezoterická
3. Soudobě realistická

FROST – fantasy román Oskara Fuchse   06.04.2019   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDruhé vydání prvotiny Oskara Fuchse znovu představí zájemcům o žánr fantasy válečného mága Zikmunda Frosta. Nadšenci budou opět štěstím vrnět a při četbě budou blahem bez sebe. Jak by ne – FROST patří bezesporu k mimořádným dílům a jeho autor se  jím etabloval do nejvyšších příčkách tohoto žánru. Otázkou zůstává, jak budou reagovat čtenáři, kteří se s fantasy tohoto druhu setkají poprvé.
 

Anglický historik Roger Morehouse a nacistické symboly   02.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaBritský dějepisec Roger Moorhouse (www.rogermoorhouse.com) napsal vedle jiných knihy Atentáty na Hitlera (2006, česky 2007), Berlín ve válce (2010) nebo Aliance mezi ďábly (2014, česky 2017). Jako jeho třetí česky vydané dílo se roku 2018 objevila na pultech Třetí říše ve 100 objektech (2017), sto očíslovaných kapitol majících téměř charakter katalogových hesel. Byla ovšem podrobena revizi zohledňující tuzemské reálie a jeden z obou překladatelů doplnil kapitolu o vzniku Protektorátu, která si tropí šprýmy z vyhlášky provázející vstup vojsk generála Blaskowitze na naše území. První překlad textu obsahoval chyby. Slovo rozkaz bylo opakovaně psáno jako rozkas, výraz vrchního nahradila slátanina neivršiho, místo dnešním tam stálo nešnim, slova německé, české, hlavní a armádní byla krácena „jako pro Ostraváky“, na místě jsem tu uhlídáme hovorové sem, místo březen je v překladu Brězen a na pozici pojmu oddíl čteme odil. Místo pěchota pak  Pjechota. Kdyby měla tato vyhláška deset či více stran, možná by to nějak prošlo, jenže ona sestává pouze z nadpisu, podpisu a jediné věty mezi tím. Jednalo se o zřejmou sabotáž a okupanti reagovali tím, že prostě vydali novou vyhlášku. Pohlédněme však na Moorhousovu knihu jako na celek a s vědomím, že o příčinách fascinace Třetí říší už vznikly četné studie.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  14  15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 193

Celkový počet stran Rozhledny je 193. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0526 s