Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13214
Komentářů: 11302


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Že nevíte, co je to Tlapková patrola?   21.11.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaInu, také jsem to netušila. Ale název leccos napovídá. Tlapková patrola jsou naši chlupatí kamarádi, kteří žijí ve smyšleném městečku Adventure Bay. Že nevíte, kde to je? Inu, já také ne. To ale vůbec nevadí...

Experimentální básník Zdeněk Barborka   20.11.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVýbor z pozůstalosti Zdeňka Barborky (*1938 v Rokycanech, +1994 v Litoměřicích) byl 9. listopadu 2017 pokřtěn v Západočeské galerii v Plzni.
Jaromír Typlt a Robert Janda propracovali pro tu příležitost společné a částečně dvojhlasé recitační vystoupení a už tak působivý text Psychopatogenese aneb &Stamgastovo zešílení tak povýšili o poschodí.

Stíny nad Krušnými horami   18.11.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKniha "Stíny nad Krušnými horami", kterou vydala nadace St. Joachim, je nejspíš jedinečným počinem v historii knižního světa vůbec. Alespoň co já vím. Pět českých a šest německých autorů spojilo svůj um a literární nadání v souboru krátkých povídek s kriminální zápletkou, odehrávajících se v oblasti Krušných hor. Každá z jedenácti povídek v knize figuruje jak v českém, tak v německém jazyce, a kniha byla v rámci literárního čtení představena ve všech městech či obcích, která se v příbězích vyskytují.

NEJSKRYTĚJŠÍ PŘÁNÍ – román Marybeth Mayhew Whalen   14.11.2017   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMOŽNÁ JE TO VA&SE MĚSTO, MOŽNÁ JE TO VA&SE ULICE, MOŽNÁ JE TO VA&SE TAJEMSTVÍ – tolik informace na obalu knihy, která přímo říká, že to, o čem budete číst, se mohlo stát kdekoli – i u vás. Pokud od nakladatelství Mystery Press čekáte detektivku či thriller s tajemstvím pak toto je trochu jiný žánr, i když tajemství tu jsou a jsou postupně odhalována.  Můžete se dohadovat, zda jde o ženský román, román pro ženy nebo společenský román o ženách a jejich tajemstvích - v těchto pojmech jsou znatelné rozdíly. Popravdě řečeno je v NEJSKRYTĚJ&SÍM PŘÁNÍ toto vše obsaženo a navíc je tu ještě mnohem více, což knihu povyšuje do zřetelného nadprůměru knižní produkce.

Slepota není handicap   13.11.2017   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMinimálně ne v očích Saliyi Kahawatteho, jejichž prostřednictvím vnímá pouhých 5% zraku zdravého člověka. Němec, který jako první člověk s podobným handicapem, dokázal vystudovat hotelový management, se dnes těší pověsti mezinárodně úspěšného kouče a lektora. Jak se mu to povedlo? Odpověď přináší Kahawatteho autobiografie Rande naslepo, která nyní vychází poprvé v českém překladu.

Kritický pohled na nedotažené vzpomínky Petra Jachnina   09.11.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura"Jak někdo spočítal, měl roku 1996 každý Čech v průměru dva kusy oblečení od Jachnina." Pavlína Wolfová v rozhovoru Nápadolog; Mladá fronta Dnes, 2013.
"Moje setkání s géniem přišlo brzy. Když jsem se narodil, maminka mi dala po tatínkovi jméno Boris. Můj otec na to byl – zdá se – patřičně pyšný, protože tři dny nepřišel do porodnice, a tak mi maminka třetí den ráno nechala změnit jméno na Petr.
Vyrůstal jsem v rodině bouřliváka, invalidního rebela a vůdce, v rodině malíře a vynálezce, všeuměla a filosofa, nočního hlídače, brusiče pil, scénáristy a spisovatele.
Bylo mi asi dvanáct a tatínek kamsi na tři dny odjel. Mohly to být tajné přednášky z dějin filmu pro zahraniční studenty, svařování linolea v Horní Plané nebo setkání s přáteli Kohoutem, Havlem a Vaculíkem v Praze. Maminka se neptala..." Z Jachninovy knihy Setkání s géniem

Rok ve Svatojánu   07.11.2017   Veronika Švarcová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaEva Francová patří na českém knižním trhu ke stálicím. Její Svatojánské kuchařky patří mezi nejoblíbenější svého druhu posledních několika málo let.
K literárním počinům přibyl blog autorky, kde se však nesetkáte jenom s pochutinami, ale i s filosofií majitelky těchto stránek.
Její návraty ke kořenům člověka, pradávným znalostem v soužití s přírodou, nyní zpracovala do své poslední knihy s názvem ROK VE SVATOJÁNU. Graficky poutavě "zabalená" kniha nese podtitul "o zahradě, bylinách, rituálech a dobrém jídle". Jak dostála svému názvu se dozvíte v následujícím článku.

Lord Voldemort se vrátil, pojďme se bát   31.10.2017   Tereza Vítková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPokud víme, že se děje něco nepatřičného a nemáme ani tu nejmenší možnost s tím cokoliv udělat, jedná se o navýsost nevítaný pocit. Prázdnota. Zmatek. Rozhořčení. Tyto tři emoce se v patnáctiletém Harrym Potterovi s měnící se intenzitou střídají jak na běžícím pásu, a ať se pokouší sebevíc, nikde se nenachází cokoliv (nebo kdokoliv), kdo by mu pomohl složitou změť svých pocitů rozmotat. Tohoto chlapce, který zůstal naživu, totiž letos zastihly dosud ty vůbec nejhorší letní prázdniny a bezmoc, která ho zaplavuje a nemůže se jí jakkoliv zbavit, ho sžírá a budí v něm jen ty nejnegativnější sklony.

Hořící kůň přináší magií okořeněný příběh z arabského Španělska 11. století   29.10.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura

Arabské &Spanělsko se na počátku 11. století rozpadá ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k bezútěšnému životu hradní služebné.

Tomáš Zářecký: Krysí requiem   26.10.2017   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura

Nový thriller mladého autora Tomáše Zářeckého Krysí requiem vychází jako e-kniha díky nakladatelství Lukáš Vik. Tomáš Zářecký k tomu říká: "Kvůli negativním zkušenostem jsem se rozhodl udělat "jen" e-knihu. Píšu "jen", ale nemyslím si, že by e-knihy byly méněcenné. Já jejich kouzlu propadl, pořídil jsem si kvalitní čtečku a musím se pochlubit, že hlavně díky ní jsem letos přečetl už 16 knih. To je na mě ohromné číslo, věřte mi, protože jak čtu rád, tak vůbec nestíhám. Ale tenhle šikovný stroj se vejde do kapsy, vezmu si ho kdekoliv, a ejhle, knihy naskakují. Dal jsem si předsevzetí, že přečtu 25 knih za rok a nevěřil jsem, že to zvládnu, ale možná to dokážu. Taky jako e-kniha je Krysí requiem o dost levnější než klasická tištěná, internetové obchody ji budou prodávat za 99 Kč."

Inspirátor surrealistů Janin a jeho kniha   24.10.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDíky urgencím vysokoškolského pedagoga a znalce problematiky Martina Jirouška vydalo loni nakladatelství Volvox Globator poprvé česky pověstný frenetický text Julese Janina (1804-1874) Mrtvý osel a gilotinovaná žena (1829). 

Světla ubývá. Přicházejí Temné hvozdy.   23.10.2017   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaCenami ověnčená autorská prvotina kreslířky Emily Carrollové přináší pětici mrazivě temných příběhů. Patřičně si je užít, v kvalitním českém překladu a červenočerném tisku, si je můžeme už nyní. Další bonbónek z pražského Comics Centra.

Tetín svaté Ludmily   17.10.2017   Veronika Švarcová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPokud jeden autor stvoří knihu mimořádnou, stane se malý literární zázrak. Pokud se na takovém díle sejdou lidé zvučných jmen, lze předpokládat, že vzejde něco úžasného.
Kniha Tetín svaté Ludmily se zrodila teprve nedávno. Nakladatelství Dokořán přineslo na stránkách "příběh" naprosto dokonalého místa naší země. Magického, zemitého ...
Pokud jste měli to štěstí a Tetín navštívili, jistě mi dáte za pravdu, že seznámit se blíže s tak významnou lokalitou, obohatí nejenom čtenáře, ale i člověka samotného.


Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22  23  24 25 ... až 193

Celkový počet stran Rozhledny je 193. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0719 s