Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 
Miniškola - Psaní pod mikroskopem

Tvůrčí psaní 33 - Clustering   01.09.2010   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškola

Jedná se o techniku tvůrčího psaní, která pomůže se sestavením textu na dané téma. Dokáže také usnadnit hledání, o čem vlastně psát.

Tvůrčí psaní 32 - Jak na rozhovor?   23.06.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaSedí před vámi prvotřídní sportovec, mediálně propíraná celebrita nebo "jen" poněkud suchopárný vědec, co objevil nový druh mechu? Ptejte se jich. Rozhovor alias interview patří k nejoblíbenějším publicistickým žánrům. Poradíme vám, jak se s ním poprat a neutrhnout si z ostudy kabát.

Poezie k hudbě XV. Jednou mi máma povídá - Ivan Hlas   07.04.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškola… zůstali jsme jen sami dva. Já vím, Ivan Hlas napsal, že „fotr“. Každý to máme jinak. Někdo by řekl, že filmem Jana Hřebejka „&Sakalí léta“ to všechno začalo. Blbost. Skladatel, textař, zpěvák a kytarista Ivan Hlas ty písničky do filmu napsal, protože už Hřebejk o něm věděl. Jako celá scéna i její posluchači. Začít s filmem je ovšem pěkná představa.

Poezie v hudbě XIV. Šlachovitý exentrik – Iggy Pop   31.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaKdo je Iggy Pop? Živoucí rocková legenda, zpěvák skupiny Stooges, kmotr punku a dokonce příležitostný herec. Svou filosofii vstřebával už od dětství. Vyrůstal s rodiči v karavanu v Ann Arboru ve státě Michigan. Hrál na střední škole s partou Iguanas, považte, bicí. Odtud přezdívka, nevím proč, Iggy. Pak alou Chicago, kde na ně doprovázel černošské muzikanty.

Poezie v hudbě XIII. Od grizzlyho ke králíkům – Jan Vodňanský   24.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPojďte. Něco vám povím. Ale neohlížejte se. Za námi jde grizzly. Pozdě, už je pozdě! Úryvek textu nás dostával už někdy v sedmdesátých letech minulého století. Na podiu stojí Petr Skoumal a Jan Vodňanský. Jedna z nejzřetelnějších písničkářských dvojic doby. Činoherní klub měli často za střechu nad hlavou a pořad S úsměvem idiota jako imponující buchtolapku.

Samuel Beckett: Svého vraha se snaží pochopit!   17.03.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaZpět v Paříži se Beckett zaplete se sběratelkou umění, bohatou Marguerite "Peggy" Guggenheimovou (1898 – 1979). Jejich románek nikoho příliš nepohoršuje. Na veřejnosti jsou totiž vidět vždy při jediné činnosti – jak hrají šachy. Není-li Beckett s ní, můžeme jej vidět, jak vysedává u postele své nemocné matky. Zatím netuší, že za pár měsíců málem přijde o život.

Samuel Beckett: Génius za zdmi psychiatrické léčebny   10.03.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPíše se 13. duben roku 1906, před pěti dny poničil výbuch Vesuvu Neapol a za dalších pět dní zničí zemětřesení San Francisco. Jako by snad sama příroda chtěla předznamenat příchod další literární legendy, Samuela Barclaye Becketta (1906 – 1989). Jeho život se ponese v otřeseném duchu existenciálního hloubání a potápění se na samá dna zoufalství.

Poezie k hudbě XII. Velký hippie - Donovan   03.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTenhle chlapík má pořád ještě kytku za uchem, to mi nikdo nevymluví. Jeho kytara a foukací harmonika jsou poznávacím znamením hudby s irskými kořeny, v Anglii pak rozkvetlé do světové proslulosti. Nabízí se srovnání s jiným holomkem se stejnými atributy provázejícími jejich tvorbu, s Bobem Dylanem. Ale to končí právě jen u toho nástrojového vybavení.

Poezie k hudbě XI. Především exilový básník – Ivan Wernisch   24.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaUklízeč na petřínské rozhledně, betonář vyhnívacích nádrží na Trojském ostrově, ale především básník. Patří ke generaci, kterou spláchla normalizace. Drsně, nesmlouvavě. Jeho dílo tak vycházelo především v samizdatech a v exilových vydáních. Husák mu ukradl život. Ivan Wernisch patří přesto v Čechách k nejplodnějším autorům druhé poloviny 20. století.

Poezie k hudbě X. Plakát v dívčích ložnicích – Jim Morrison   17.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa konci šedesátých a začátkem sedmdesátých let kvetla všechna muzika v girlandách jak muškáty v truhlících za okny bavorských hospodyněk. Plná nakadeřených květů a vzápětí donaha svlečených, ponejvíce kytarových riffů. A kapela The Doors vyrostla uprostřed toho všeho. Kdo by pomyslel, že její lídr, Jim Morrison, od toho v roce 1971 natrvalo odejde?

Poezie k hudbě IX. Adolescent, s uměním rozrážet dveře - Filip Topol   10.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaKdo dozrál (a přezrál) v druhé polovině minulého století, nemohl jejich muziku snad minout. Klíčová undergroundová a dnes už v pravdě legendární skupina Psí vojáci. U vesel převozník Filip Topol. Převezl je z přiblble čitelného břehu na břeh těžce nevyzpytatelný. Spoustu fanoušků se na prám nevešlo. Tak za nimi plavali. Jiní jim z protějšího břehu skákali naproti.

Poezie k hudbě VIII. Nakřáplý džbán - Bob Dylan   03.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTen skřehotavý živel oslovil nejméně dvě generace. A dokázal pod svým praporem sjednotit nakonec rockery i folkáče. Nebylo tomu tak vždycky. Zděšení ortodoxních akustiků, když Dylan pověsil na krk elektrickou kytaru si ještě pamatuji. Zajímavé je, že mě to tenkrát přišlo normální a pokud se jeho tvůrčí duše měla vyvíjet, tak jedině tudy. Jeho kumšt neutrpěl.

Poezie k hudbě VII. Jak YESTERDAY proniklo do češtiny – Pavel Šrut   27.01.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaVliv anglického soundu na českou muziku je nepopiratelný. Zvlášť v letech sedmdesátých minulého století, kdy pohled za La Manche umožnil akumulovat mízu, jež z tamních sestav prýštěla všemi póry. Textař Pavel &Srut se stal snad samým akumulátorem.

Starší články - strany: 1  2  3 4 5 6

Celkový počet stran Webmagazínu je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.146 s