Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníMiniškola - Psaní pod mikroskopem

Nezkrotná Milena Jesenská: Zrození bohémky   06.01.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškola10. srpna 1896 má vrchní čelistní chirurg a profesor Karlovy univerzity Jan Jesenský (1870 – 1947) důvod k oslavám. Manželka Milena mu právě porodila stejnojmennou dceru! Otec, miláček české smetánky, však zatím netuší, že vytoužený potomek mu přidělá na čele nejednu vrásku. Dcerka totiž zdědí otcův kladný vztah k dandysmu a neváhá jej pěstovat zároveň s vášní pro hazardní hry a drogy.

Poezie k hudbě VI. Sir z liverpoolské ulice - Paul McCartney   30.12.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaUdělování tohoto titulu v Anglii, bez ohledu na branži, je mi milé. Tisíckrát milejší než české jmenování kdovíjakým umělcem či současné propůjčování nejrůznějších metálů. Jeden ze slavné dvojice (druhým či prvním je zajisté John Lennon, řeč je o The Beatles), je ten vždy hodnější Paul McCartney. Jde o to, jestli by toho bez ostatních z kapely kdy dosáhl. Dle jeho vlastních projektů určitě ano.

Poezie k hudbě V. Humanista s přílepkem psance - Karel Kryl   23.12.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaMálokomu sluší označení legenda jako jemu. Karel Kryl patří ke slavným dětem osmašedesátého roku a k neméně slavným navrátilcům roku devětaosmdesátého. Startoval na škrtnutí. Snažil se o důstojný klid úměrný svému věku, ale nedařilo se. Dávno totiž viděl, co ostatní ještě ani netušili. Bylo mu to osudné. Máme ale co číst a poslouchat

Poezie k hudbě IV. Kočkám vstup povolen - Leonard Cohen   16.12.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaJakým? Přece dvounohým. A rovnou na jeviště. Když ty nasadí sborový „ječák“, může si protagonista Leonard Cohen, lyrik od pánaboha, dovolit sjet o nějaký tón níž a posadit písničku do skvěle vytvořené atmosféry. Působí to, jako když se žhavá láva mísí s chladnou vodou oceánu a stoupající pára přikrývá milosrdně pod ní zuřící vřavu mezi ohněm a vodou.

Poezie k hudbě III. Chvíle chvil - Josef Kainar   09.12.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTa chvíle nastala v českém bigbítu v roce 1972. Skupina Flamengo vydává album Kuře v hodinkách a vysazuje tím na trůn muzikantského básnického lídra. Ten, nad jiné chápající potřeby Vladimíra Mišíka, se jmenoval Josef Kainar. Jeho znamenitý hudební feelling nespadl z nebe náhodou, hrál na koncertní úrovni  klavír, kytaru a housle. Vycházel z jazzu a ten v něm vypěstoval smysl pro fajnové postupy.

Poezie k hudbě II. Bronzový z Arbatu - Bulat Okudžava   02.12.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPotkáte ho v Moskvě. Stojí před stylizovanou slavobránou, frajersky ruce v kapsách. Oprávněně. Bulat Okudžava. Množství humanismu a zosobněné pokory na jedné haldě. Těžko přehlédnutelné neumětelství ve hře na kytaru. A fungovalo to. Určitě víc, než by si tehdejší mocipáni v Moskvě přáli, určitě víc, než k čemu dorostli ti u nás. Zpívej, básníku!

Poezie k hudbě I. Ta semaforsky pasující - Jiří Suchý   25.11.2009   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNěkdy mi připadá, že pro tu jinak velmi privátní holku, zvanou POEZIE, je sepětí s hudbou jedna z cest, ne-li jediná, jak se dostat v této době (nedělejme si iluze, i v těch předešlých) do povědomí mas. Nemusí se vždy jednat o střední proud, čirou pop music. Spíš naopak. V tzv. okrajových žánrech je slyšet překvapivě víc, než si tvůrci kdy představovali. Jdeme na to.

Tvůrčí psaní 31 – Nepokradeš potřetí   08.04.2009   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaA tentokráte již – k radosti všem odpůrcům suchých teorií - naposledy. Dnes se podíváme na v současné době snad nejužívanější médium – internet. Zabrousíme také do kategorií nosičů dat, jako jsou například CD a povíme si, kterak si půjčovat, nevracet, ale zároveň nekrást.

Tvůrčí psaní 30 - Nepokradeš podruhé   25.03.2009   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaV minulém kuse jsme si převedli, jak si šikovně půjčovat kusy cizích textů z knížek. Dnes u papírových nosičů zůstaneme, ale zaměříme se na ty populárnější - časopisy a jiné, jim podobné publikace.

Tvůrčí psaní 29 - Nepokradeš!   18.03.2009   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaSpousty krásných vět, informací, které zrovna potřebujete přesně v tom znění, jak je napsal již někdo jiný. Co s tím? Ony útržky si zkrátka půjčíme. Jenže k tomu musíme znát i onu nepříjmenou praxi, zovoucí se citační norma.

Tvůrčí psaní 28 – Callgirl Hantýrka   25.11.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaVnímám ji jako drzou holku. Věčně se dožadující pozornosti. Sedí u telefonu a po zavolání odkryje i skryté půvaby. Komu? Tomu, kdo vidí její dlouhatánské nohy, sexy rozkročené nad školometskou češtinou, zlehýnka se chvějíc novou příležitostí.

Tvůrčí psaní 27 – Délka textu   18.11.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNikdy mě to příliš netrápilo. Jestliže se čtivý obsah vejde do odstavce, případně strofy, nevidím důvod, proč pokračovat. Pokud borci zaplní stejným způsobem 500 stran a nemají dost, učtu to. Když bude co, trápit mě to nebude.

Tvůrčí psaní 26 - Červená knihovna   22.10.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaÚtlé knižní svazečky, zděděné po mamince, někde dokonce po babičce, k mání dnes v každé trafice. Odložené na dně kufru, vyobcované v něm na půdu nebo do sklepa. Oficiálně na periferii zájmu svých čtenářek, přesto zázračně ohmatané. Rodokapsy jsou jim ekvivalentem. Ty hájené druhou půlkou lidstva. Stydět se za jejich četbu netřeba.

Starší články - strany: 1 2  3  4 5 6

Celkový počet stran Rozhledny je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s