Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníVýtvarné umění - Výtvarné umění štětcem i perem

Z Čech až na konec světa   09.02.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníJedna moje známá žijící do svých deseti let ve Velké Británii mi nedávno řekla, že když k nám poprvé přijela, měla pocit, že je v pohádce. Tak krásná se jí zdála česká krajina. A já se zastyděla. Nikdy jsem se takhle nepodívala. A teď se dívám, ráda. I jí patří únor na Rozhledně. Přidávám svou troškou povídáním o malíři, který ji také obdivoval, a stejně jako já k tomu dospěl později.

Ještě místo, křičí Josef Bolf a Ivan Pinkava   08.02.2011   Jaromír Komorous   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníJsou dny, kdy radostně cinkáte skleničkami o druhé. Při otevírání výstav třeba. Jindy chytáte kočku za ocas a výstavy vlastně zavíráte. V současné době jedu momentálně po té druhé vlně. Někdy to má zdánlivě racionální vysvětlení. Výstava Ještě místo – pustá zem, pořádaná Západočeskou galerií v Plzni je totiž součástí monumentálního projektu Dekadence now.

Fotograf Jan Reich ve Zlaté lilii   07.02.2011   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníGambitPHOTO pořádá od 2. do 28. února v pražské galerii Zlatá lilie na Malém náměstí v Praze výstavu JAN REICH. Připomíná tak významného českého fotografa - jako krajináře i vyznavače městských, především pražských, scenérií. Komorní, ale přesto reprezentativní průřez jeho tvorbou nabízejí ukázky z kolekcí Praha, Bohemia a Krajina.

Skoroderniéra s Nepraktou   06.02.2011   Jaromír Komorous   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníČasopis Dikobraz, na zoufalém papíře, byl časopis humoristický. Z malůvek uvnitř jsem léta vnímal jen pokaždé zúčastněné vtipy jednoho chlapa. Jiří Winter Neprakta byl učitelem, jehož malůvkám jsem se učil chechtat a snažil se porozumět mnohdy skrytému významu. Většinou jsem se dočkal. A nyní jeho kresby a ilustrace naživo. Trnkova galerie v Plzni to umožňovala od 12.ledna do 5.února. Já to měl za pět minut dvanáct.

Asijské sochařství? Erotika každým coulem!   05.02.2011   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníKdo by si myslel, že Čína či Korea patří k puritánským zemím, měl by někdy nehlédnout do zdejších svatyň sexu. Ne, nemyslíme proslulé veřejné domy, ale umělecká zákoutí, které sjednocuje jasný koncept: Milování.

Víte, kde leží království mystického kýče?   27.01.2011   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPoprsí jako čerstvé pomeranče, pronikavý pohled velkých očí a vlasy tonoucí ve fantaskních krajinách elfů, oceánských víl i bytostí světla. Vítejte v esoterismem přetékajícím světě uprostřed Prahy. Pro někoho chýše kýče, pro jiného je malířský výlet po Argondii vítaným odtržením od reality...

Edvard Munch   23.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníMá umění ničit, nebo pomáhat? Je tvůrci mostem přes řeku šílenství, aby do něj nezapadl, nebo nástrahou, jež jej tam naopak vláká? Nejen tyto otázky mne nepadají, dívám-li se na obrazy Edvarda Muncha. I ten jeho nejznámější Výkřik se nám mnohdy dere z úst po prožitku z jeho maleb. Přesně tak jako v poslední hádance u našeho domu.

Surrealismus, aneb co by dnes řekl Freud?   18.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníTaké patříte k těm lidem, kteří věří všem částem své bytosti? Pak zajisté nasloucháte a snažíte se porozumět svým snům. Úrovně Sigmunda Freuda asi dosáhne málokdo z nás, ale proč se nepokoušet? Nebo si alespoň užívat života, jejž nám sny nabízejí, a prožívat ho i v jiných dimenzích.

Libor Daenemark a jeho zlaté české ručičky. Rozhovor.   14.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníS Liborem jsem se blíže seznámila na loňském řezbářském sympoziu, které sám pořádá, a od té doby o něm říkám, že je to řezbář se šikovnýma rukama a širokým srdcem. Vyřezává již spoustu let, známý je zejména svými loutkami a betlémy. Jeho sochy obdivují lidé jak v Čechách, tak v Německu a loutky opravdu po celém světě.

Křik démonů   12.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPři dnešním výběru vedla mou ruku snad melancholie zimy, která teprve nedávno převzala svou nadvládu, ale již nyní se mi zdá nekonečná. Malíř, autor obrazu, který mě motivoval, si ve svém životě sáhl na opravdové dno. Jeho tvorba nám o tom nedovolí zapochybovat. A indicie? Leden je měsícem, kdy umírá. Jména v mém příběhu opravdu patří do jeho života zrovna tak, jako obávaná nemoc. Hádejte. Ještě chvíli máte čas.

Lavírování s Hamletem   08.12.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníNaše v pořadí již čtvrté zastavení s uměním prostřednictvím dílen pořádaných Národní galerií v Praze probíhalo opět ve Veletržním paláci. Jsme stále v prvním semestru výtvarného kurzu Cesta k mistrům, dnešní lekce SVĚTLO A STÍN. Připravená předloha tomuto prvnímu prosincovému tématu skvěle odpovídá.

Norka na Nilu přivezla své krásno   07.12.2010   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPravděpodobně jste o ní ještě neslyšeli. Kosmopolitní umělkyně zádumčivého štětce hýřícího barvami, BRITT BOUTROS GHALI, přesto přistála v Česku. Své tajemnem nasáklé obrazy umístila do pražské Nové síně. Běžte se podívat, čas neúprosně chvátá…

Cenu Chalupeckého získali Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov   02.12.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníLaureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2010 se stala dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Centru současného umění DOX, kde vítězové převzali cenu z rukou bývalého prezidenta Václava Havla.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  21  22 23 24 25 ... až 42

Celkový počet stran Rozhledny je 42. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s