Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 22.6.2021, svátek má Pavla 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 506
Registrovaní čtenáři: 515
Publikovaných článků: 13083
Komentářů: 11250


MěřeníVýtvarné umění - Výtvarné umění štětcem i perem

Skoroderniéra s Nepraktou   06.02.2011   Jaromír Komorous   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníČasopis Dikobraz, na zoufalém papíře, byl časopis humoristický. Z malůvek uvnitř jsem léta vnímal jen pokaždé zúčastněné vtipy jednoho chlapa. Jiří Winter Neprakta byl učitelem, jehož malůvkám jsem se učil chechtat a snažil se porozumět mnohdy skrytému významu. Většinou jsem se dočkal. A nyní jeho kresby a ilustrace naživo. Trnkova galerie v Plzni to umožňovala od 12.ledna do 5.února. Já to měl za pět minut dvanáct.

Asijské sochařství? Erotika každým coulem!   05.02.2011   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníKdo by si myslel, že Čína či Korea patří k puritánským zemím, měl by někdy nehlédnout do zdejších svatyň sexu. Ne, nemyslíme proslulé veřejné domy, ale umělecká zákoutí, které sjednocuje jasný koncept: Milování.

Víte, kde leží království mystického kýče?   27.01.2011   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPoprsí jako čerstvé pomeranče, pronikavý pohled velkých očí a vlasy tonoucí ve fantaskních krajinách elfů, oceánských víl i bytostí světla. Vítejte v esoterismem přetékajícím světě uprostřed Prahy. Pro někoho chýše kýče, pro jiného je malířský výlet po Argondii vítaným odtržením od reality...

Edvard Munch   23.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníMá umění ničit, nebo pomáhat? Je tvůrci mostem přes řeku šílenství, aby do něj nezapadl, nebo nástrahou, jež jej tam naopak vláká? Nejen tyto otázky mne nepadají, dívám-li se na obrazy Edvarda Muncha. I ten jeho nejznámější Výkřik se nám mnohdy dere z úst po prožitku z jeho maleb. Přesně tak jako v poslední hádance u našeho domu.

Surrealismus, aneb co by dnes řekl Freud?   18.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníTaké patříte k těm lidem, kteří věří všem částem své bytosti? Pak zajisté nasloucháte a snažíte se porozumět svým snům. Úrovně Sigmunda Freuda asi dosáhne málokdo z nás, ale proč se nepokoušet? Nebo si alespoň užívat života, jejž nám sny nabízejí, a prožívat ho i v jiných dimenzích.

Libor Daenemark a jeho zlaté české ručičky. Rozhovor.   14.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníS Liborem jsem se blíže seznámila na loňském řezbářském sympoziu, které sám pořádá, a od té doby o něm říkám, že je to řezbář se šikovnýma rukama a širokým srdcem. Vyřezává již spoustu let, známý je zejména svými loutkami a betlémy. Jeho sochy obdivují lidé jak v Čechách, tak v Německu a loutky opravdu po celém světě.

Křik démonů   12.01.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPři dnešním výběru vedla mou ruku snad melancholie zimy, která teprve nedávno převzala svou nadvládu, ale již nyní se mi zdá nekonečná. Malíř, autor obrazu, který mě motivoval, si ve svém životě sáhl na opravdové dno. Jeho tvorba nám o tom nedovolí zapochybovat. A indicie? Leden je měsícem, kdy umírá. Jména v mém příběhu opravdu patří do jeho života zrovna tak, jako obávaná nemoc. Hádejte. Ještě chvíli máte čas.

Lavírování s Hamletem   08.12.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníNaše v pořadí již čtvrté zastavení s uměním prostřednictvím dílen pořádaných Národní galerií v Praze probíhalo opět ve Veletržním paláci. Jsme stále v prvním semestru výtvarného kurzu Cesta k mistrům, dnešní lekce SVĚTLO A STÍN. Připravená předloha tomuto prvnímu prosincovému tématu skvěle odpovídá.

Norka na Nilu přivezla své krásno   07.12.2010   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPravděpodobně jste o ní ještě neslyšeli. Kosmopolitní umělkyně zádumčivého štětce hýřícího barvami, BRITT BOUTROS GHALI, přesto přistála v Česku. Své tajemnem nasáklé obrazy umístila do pražské Nové síně. Běžte se podívat, čas neúprosně chvátá…

Cenu Chalupeckého získali Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov   02.12.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníLaureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2010 se stala dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Centru současného umění DOX, kde vítězové převzali cenu z rukou bývalého prezidenta Václava Havla.

První adventní neděle pod křídly Veletržního paláce   30.11.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníJiž potřetí vám, čtenářům, budu průvodcem ve světě umění očima tvůrce. Ocitáme se tím okamžikem na druhé straně. Kde? Mezi těmi, co pouze nestojí vně obrazu, ale naopak. Stáváte se tak "stvořitelem", odhalujete duši prostřednictvím své fantazie. Stále první semestr, lekce „Motiv a volba námětu obrazu.“

Škréta zaplnil obě jízdárny   26.11.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníHlavní projekt Národní galerie pro rok 2010 se otevírá veřejnosti již tento pátek 26.11. Karel &Skréta! Naposledy měli možnost příznivci výtvarného umění zhlédnout tak ucelenou výstavu tohoto umělce v roce 1974. Ale ještě nikdy v tak velkolepém provedení, které se nám právě nabízí v Praze.

Štursovy lehké tahy štětce i pera   24.11.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníTřetí patro Veletržního paláce je mimo jiné právě zdobeno reprezentativním výběrem sochařských kreseb Jana &Stursy. Můžeme si tak poeticky připomenout 130. výročí  narození tohoto významného zakladatele českého moderního sochařství. Národní galerie vybrala pro tuto příležitost ze svého rozsáhlého souboru kreseb (více než 600 prací) ty nejpůsobivější.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  21  22 23 24 25 ... až 42

Celkový počet stran Rozhledny je 42. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0259 s