Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13214
Komentářů: 11302


MěřeníVýtvarné umění - Výtvarné umění štětcem i perem

Labyrintem pražského tajemna   08.05.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníAbsolutnost stojí na dvou principech: na Volnosti neboli Vznešenosti a Kráse (…) Samotná pak Krása je lesk pasivního, míru, slabosti nemoci, tajnosti, tajemnosti – negativity vůbec. Mystériem Krásy je však Čarovnost, t. j. Strašidelnost. Čarovnost však je: Jsoucnost něčeho, co není. Ale tím je tento svět – přízrak, svět – kontradikce.

SIMONE GHERA – Dancer inside Prague   05.05.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníVýstava fotografií DANCER INSIDE PRAGUE italského fotografa Simoneho Ghery bude k vidění od 5. do 15. května v nádherném prostředí barokní kaple Italského kulturního institutu v Praze a probíhá ve spolupráci Italského kulturního institutu a Baletu Národního divadla.

V galeriích se nespí   20.04.2014   Julie Kolocová   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníDávná představa o galeriích jako místech, kde se v tichosti našlapuje, není slyšet ani hlásky a lidé pouze postávají s myšlenkami, co tím asi chtěl umělec „říci“, je již tatam. Dnes to totiž ve většině galerií doslova pulsuje.

Černou perlu slzy vzkřísí   11.04.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníSólová výstava mladé talentované slovenské malířky Lucie Tallové byla zahájena v pražské Galerii Vernon ve čtvrtek 10. dubna 2014. Výstava představí nejnovější velkoformátové malby ze dvou aktuálních sérií „Schwarzer Regen“ a „Memory Space“.

GOTIKA V JIHOZÁPADNÍCH ČECHÁCH: Obrazy krásy a spásy   03.04.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníVýstava Gotika v jihozápadních Čechách: Obrazy krásy a spásy představuje soubor pozdně gotických uměleckých děl, jenž byl s mimořádným úspěchem představen v Západočeské galerii v Plzni. Vystavení děl z období doznívajícího středověku (15.–16. století) z jihozápadních Čech vyvolalo senzaci – v celé historii Západočeské galerie (založené roku 1953) tato expozice přilákala nejvyšší, rekordní počet návštěvníků.

Poslední impresionista se chýlí ke konci   02.04.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníJen pár dní zbývá do konce výstavy Ludvík Kuba – Poslední impresionista, kterou pořádá Národní galerie v Praze v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí. Probíhající výstava připomíná, že Ludvík Kuba byl především představitelem generace českých umělců, která se na konci 19. století toužila svými pracemi vyrovnat evropskému umění.

Krásnou knihu dělá i vazba - unikátní výstava v Plzni   18.03.2014   Stanislav Polauf   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné umění2. mezinárodní výstava uměleckých knižních vazeb Prize Volumes, kterou otevřelo Západočeské muzeum v Plzni, představuje veřejnosti nejlepší práce oceněné ve světové soutěži uměleckých knihvazačů. Soutěž vyhlašuje londýnská společnost Designer Bookbinders ve spolupráci s Markem Getty a Bodleian Libraries Oxford. Poprvé byla vyhlášena v roce 2009 a jejím tématem byla voda. Pro rok 2013 bylo zvoleno dílo Williama Shakespeara.

Posledních pár dní do konce výstavy Jan Kotík 1916–2002   14.03.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníJan Kotík měl vždy silnou potřebu vést podnětný umělecký dialog s aktuálními světovými uměleckými projevy a myšlenkami, kreativně „transformoval danosti“. „Jan Kotík a světové umělecké kontexty“ byl název moderované diskuze, jež proběhla koncem února v rámci četných doprovodných programů výstavy. Byla vedena se synem Jana Kotíka, skladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem, historikem umění, jež působil dlouhodobě v německé Bochumi, Petrem Spielmannem, umělcem Stanislavem Kolíbalem a galeristou Jiřím &Svestkou, a potvrdila aktuální živost nastoleného tématu.

Na okraji davu: Umění a sociální otázka v 19. století   13.03.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníÚmorná fyzická práce, bída, sociální frustrace a vůbec život vně „lepší společnosti“ se nikdy nestaly zvlášť oblíbenými tématy evropského umění 19. století. Totéž platí i pro českou uměleckou scénu, kde podobné náměty vystupovaly dlouho jen v kresebných záznamech reality, pěstovaných umělci buď jako studie a výpovědi soukromého rázu, či v podobě grafických listů.

„O“ - Scénografické video eseje   12.03.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníPražské Quadriennale, největší světová akce v oboru scénografie a divadelního prostoru, pořádá od 18. března do 13. dubna 2014 v pražském paláci Colloredo-Mansfeld samostatnou výstavu nazvanou: „O“ - Scénografické video eseje. Originální pojetí výstavy, která představí zcela nová díla vytvořená pouze pro tento účel, zavede návštěvníka přímo do tvůrčí dílny divadelní scénografie.

Barevný neklid   07.03.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníRetrospektivní výstava Rudolfa Volrába dokazuje, že příběh českých dějin umění není zdaleka uzavřen, naopak, že stále je možné přicházet s překvapivými a nečekanými objevy. Retrospektiva a doprovodná publikace představuje Rudolfa Volrába jako sebevědomého a progresivního autora, kterému právem patří důležité místo v domácím i středoevropském kontextu.

Buben z přelomu letopočtu   10.02.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníVýstava přibližuje tradiční výtvarné umění národa, který zaujal v České republice v posledních desetiletích pevné místo, umění s dávnou tradicí, bohaté a mnohotvárné. Jeho specifičnost a jedinečnost dokumentuje výběr děl ze dvou nejvýznamnějších státních sbírek asijského umění, Národní galerie v Praze a Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Své výročí slaví Národní galerie vstupem zdarma - již tento víkend!   01.02.2014   redakce   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníDějiny Národní galerie v Praze se začaly psát 5. února 1796, kdy se skupinka významných představitelů patrioticky zaměřené české šlechty, společně s několika vzdělanci z řad osvícenského měšťanstva rozhodla, řečeno dobovou terminologií, pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7  8  9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 42

Celkový počet stran Rozhledny je 42. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s