Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníMalý, velký socialismus

23.02.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S blížícím se vstupem Česka do Evropské Unie se objevuje mnoho otázek jak to nebo ono bude dál. Jednou z těchto otázek je i zavedení mýtného na našich a nejen našich silnicích i dálnicích.


Do letošního jara má být vládou rozhodnuto, zda se i u nás bude vybírat mýtné za průjezd vybranými komunikacemi. Vláda má rozhodnout bude-li pokračováno v nynějším způsobu zpoplatnění prostřednictvím dálničních známek, nebo přejdeme-li na nový, elektronický systém. To vše těsně před vstupem Česka do EU. Co je na tom zvláštního? Prostě jenom to, že EU uvažuje o tom, že zavede elektronické mýtné už od ledna 2005. O čem tedy bude vláda rozhodovat, když je vlastně již předem rozhodnuto? Má to být snad pokus o zachování jakési suverenity Česka v prostředí Unie? Takový pokus je evidentně předem odsouzený k zániku.
Ministerstvo dopravy ČR navíc uvažuje o výběrovém řízení na dodavatele tohoto elektronického systému s poznámkou, že podklady pro toto výběrové řízení je schopno připravit „již“ do dvou let. Nejen tedy, že se bude řešit něco již dávno vyřešené, ale navíc se elegantně přiživí některá z firem, která konkurzem projde jako vítěz. O vzniku dalšího korupčního prostředí ani nemluvě. Projekt zmíněné firmy se potom odloží, ale firma vydělá a stát vydá další peníze nás všech, které by mohly posloužit na jiné, skutečně prospěšné aktivity.
V úvaze o mýtném se v závěru objevila i poznámka o spravedlivějším dopadu elektronického mýtného. Je mým zvykem, přemýšlet o všem „selským“ rozumem a napadlo mě, že by stačilo zvýšit spotřební daň u pohonných hmot a tím i samozřejmě jejich cenu a pevně stanovenou část této daně vyčlenit do fondu dopravy. Pochopitelně zcela zrušit dálniční známky. Prostě a jednoduše: „Jezdím málo, platím méně a naopak.“ Této úvaze systém elektronického mýtného vyhovuje s malou chybičkou. Zavedení totiž bude stát miliardy. Tato moje úvaha je samozřejmě s blížícím se členstvím v EU zbytečná, ale ze stejného důvodu je zbytečná i snaha ministerstva dopravy vymyslet nějaký náš systém, tvrdě ho zaplatit a pak odložit, protože bude k dispozici systém jednotný pro celou Unii.
V budoucnu se dá očekávat, že systém mýtného bude zcela podléhat řízení Unie a z toho vyplývá i centralizování tohoto mýtného pod dohled Evropského fondu dopravy a dále následné přerozdělování vybraného mýtného na jednotlivé státy EU. To že se v některé zemi Unie vybere více a v některé méně je jisté, jde jenom o to jaký by Unie zavedla systém přerozdělování takto získaných finančních prostředků. Velmi pochybuji o tom, že bychom jako výrazně tranzitní země byli nějakým způsobem v tomto ohledu zvýhodněni. Proto v nadpise článku ten malý (náš), velký (EU) socialismus.
EU už nyní rozhoduje v mnoha důležitých souvislostech, které by se měly týkat výhradně jednotlivých členských států. To a ještě jiné aspekty vstupu do Unie zřejmě vedou ODS k určitému skepticismu ve vztahu k Unii. Bez zaváhání se k tomuto skepticismu přidávám a neváhám EU nazvat takovou malou nenápadnou RVHP.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: svěd.nár. - 23.2.2004 - 11:11

Přerozdělení \"mýtného\"
Jenom aby to nedopadlo následovně: Jednotné mýtné do centrální "kasy" a dále přerozdělení dle početu pro EU standartních dálničních km na 1 obyvatele v dané zemi.U nás máme jen několik desítek km. Vůbec bych se nedivil, kdyby tato vláda něco podobného "ujednala" a odsouhlasila! Kdo by na tom získal hodně a kdo by tratil, je zcela jednoduchý výpočet!

Od: XRay - 23.2.2004 - 17:58

Test
Odkaz: na yaj9mav0 str8nkz

Od: XRaz - 23.2.2004 - 18:01

Fotky y Benecka

Od: anonym - 23.2.2004 - 18:05

fotkz Benecka

Od: Rammstein - 24.2.2004 - 13:57

Test
klasicky liberalismus

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.068 s