Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 21.2.2020, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12816
Komentářů: 11057


MěřeníNesmírně šťastná Aretha Franklin

01.03.2004   Zdeněk Nesvadba   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak by se dal volně přeložit název nového alba americké soulové divy Arethy Franklin „So Damn Happy“, který v září loňského roku spatřil světlo světa u firmy BMG/Arista. Po 5 letech od vydání posledního řadového alba „A Rose Is Still a Rose“ natočila tahle dvaašedesátiletá rodačka z Memphisu vynikající album, o kterém se dá říci, že je bezesporu ještě lepší než to předchozí. Album, které jí může závidět kdekdo z kolegů, působících nejen ve stejné žánrové oblasti.

Tentokrát se Aretha Franklin obklopila takovými hitmakery a producenty jako Troy Taylor, který tvoří například i pro W. Houston, nebo Jimmy Jam, Terry Lewis a Ron Lawrence, kteří spolupracují mimo jiné s M.J. Blige. Sama zpěvačka si pak napsala a produkovala hned dvě skladby, titulní „So Damn Happy“ a „You Are My Joy“. Pod dvěma nahrávkami je dokonce podepsána jako spoluautorka i Mary J. Blige, která současně pro svou velkou učitelku nazpívala ve svých skladbách i doprovodné vokály. Balada „Falling Out of Love“ vyšla z pera a produkce legendárního skladatele Burta Bacharacha, z jehož autorské dílny Aretha skvěle a zcela po svém nazpívala v roce 1968 skladbu „I Say a Little Prayer“, kterou u nás proslavila Helena Vondráčková jako „Proč mě nikdo nemá rád“. Z nezaměnitelného hlasového projevu zpěvačky je cítit obrovskou nálož vrozeného muzikantského citu, erupci emocí a typického soulového feelingu, který se vrývá hluboko do posluchačovy duše a bere za srdce. Soulová královna zpívá tak, až člověka místy mrazí, ale za nejvydařenější z jedenácti nahrávek alba já osobně považuji „Wonderful“, „Holdin´On“ a „Ain´t No Way“. Tahle překrásná deska, o které se dá hovořit jen v superlativech, je opravdovou hudební událostí loňského roku. Škoda jen, že většina českých rádií tuto velkou zpěvačku s nádherným hlasem ve svých playlistech zcela ignoruje. Občas je slyšet z rozhlasového vysílání jen společný duet s G. Michaelem „I Knew You Were Waiting For Me“. A to je zatraceně málo. Nechce se mi věřit, že by tenhle styl muziky byl pro posluchače našich veřejnoprávních nebo komerčních rádií tak nestravitelný. Snad se dočkáme nápravy a třeba hitovku „Wonderful“ uslyšíme rotovat na rozhlasových vlnách.
Už začátkem loňského roku však vyšlo Lady soul výběrové album pod názvem „Respect – The Very Best of Aretha Franklin“ (Warner Music), které obsahuje na dvou discích celkem 43 nahrávek rekapitulujících téměř 40 letou pěveckou kariéru této soulové královny. Prvnímu disku dominují soulové nahrávky ze šedesátých a sedmdesátých let, kdy zpěvačka nahrávala u firmy Atlantic a kdy definovala soul jako hudební styl, ale stala se i symbolem ženské emancipace. Hity jako „A Natural Woman“, „Chain of Fools“, „Angel“ nebo titulní „Respect“ mluví samy za sebe. Druhý disk z převážné části obsahuje nahrávky, které Aretha Franklin natočila po roce 1980 pro značku Arista. První 4 skladby druhého disku jsou vyhrazeny pro dueta, z nichž vyčnívá společná píseň s Annie Lennox („Sisters Are Doin´ It For Themselves“) a nezapomenutelný kousek s Georgem Michaelem („I Knew You Were Waiting For Me“) z roku 1986. Na albu můžete najít celou řadu slavných nahrávek, ale také hudební perly, které patří k jejím vrcholným dílům, leč občas se na ně v její diskografii trochu zapomíná. Není bez zajímavosti, že album obsahuje i 8 skladeb, které na přelomu 60 a 70 let převzala do svého repertoáru i česká Lady soul Marie Rottrová, velká Arethina obdivovatelka a hudební vzor. Dá se říci, že její české verze „Pane můj“ (Ain´t No Way) z roku 1970 z debutového alba „Flamingo“ nebo „Kdo má rád“ (Call Me), natočeného pro album „Muž č.1“ se zcela hudebně, textově i pěvecky vyrovnaly originálu. Obě alba Arethy Franklin jsou posluchačsky v dnešním uspěchaném a stresujícím světě milým pohlazením po duši a bez nadsázky lze říci, že i za 20 let budou mít její nahrávky posluchačům stále co říct. Pokud jste milovníky klasického soulu a rhythm & blues nebo máte ve svém okolí někoho, kdo je vyznavačem téhle úchvatné hudby, tak neváhejte potěšit duši svou či svých bližních touhle báječnou a ohromující muzikou. Věřte nebo ne, ale rozhodně to stojí za to.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: lukas - 1.2.2009 - 10:59

clanek
aretha franklin je fakt uzasna a me se libi skladba i say a little prayer.je to proste frajerka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2781 s