Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.11.2020, svátek má Emílie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12976
Komentářů: 11166


MěřeníFilm Johna Hillcoata Cesta aneb promiň, že není modré

13.05.2010   Oldřiška Skočíková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Děj tohoto snímku je rozvleklý jako děj špagety westernů. Chybí mu ovšem jejich kouzlo a ty správné dialogy. Vlastně opravdový důvod, proč na něj zajít do kina, mě nějak nenapadá. Možná snad jen ta…

Myšlenka. Představte si, že zemi zasáhne katastrofa, která zničí ekosystém a vezme tak člověku to podstatné, totiž zdroj potravy. A teď zapomeňte na všechno, co o podobných příbězích víte a na všechna podobná sci-fi a dramata, která jste v tomto duchu kdy viděli. Žádná možnost záchrany, žádný hrdina, žádní mimozemšťané, jen brutální realita. Jste tu jen vy, vaše děti, nedostatek jídla, nulová perspektiva. Svět, kde touha zemřít může být stejně silná, jako nutkání přežít. A nikdo si není jist tím, co si vybrat.

Vnímáte to správně, řečeno lehce s nadsázkou slovy Friedricha Nietzscheho: „Lidské, až příliš lidské“. Vše co otce putujícího s chlapcem pustou krajinou potkává je v okamžiku, kdy se to děje vnímáno z pohledu nebezpečí pro ně samotné. Každý krok je nezbytnost a každý je spojen s otázkou přežití. Pro skutečné hrdiny, tak jak je známe z klasických katastrofických filmů Hollywoodu tu vlastně není místo. Ale není tu místo ani pro typické padouchy, protože Ti bývají obyčejně odhodlaní, ale Ti které potkávají hlavní hrdinové na cestě jsou spíše zoufalí. Snímek zpracovaný na základě románové předlohy v podobě stejnojmenného bestselleru od Cormaca McCarthyho (u nás vyšlo v nakladatelství Argo) totiž silný námět nezapře. Což vede k tomu, že když vyjdete ven z kina, zůstane ve vás dojem, navzdory tomu, že jinak to téměř celé prozíváte s výjimkou několika dramatičtější či brutálnějších scén. A to se po pravdě po každém filmu nestává. Jenže je to dojem jaksi neurčitý. Pocit, že tvůrci chtěli něco sdělit, ale přesně nevíte co. Jako by ve vzduchu zůstala vyset jen otázka: „Na čem vlastně záleží? Proč žít dál? Oč tu vlastně jde?“ Hádám, že kniha poodhaluje řešení poněkud více, ale z filmu, který je jinak vizuálně velmi přesvědčivý a herecky skvělí, jaksi něco vypadlo.
Ondřej Štindl v celku trefně na www.lidovky.cz napsal ve své recenzi k tomuto snímku: „práce talentovaných lidí, kteří dělali, co mohli a co se dělat dalo. Jenom to bylo málo.“

A tak stejně jako se Viggo Mortensen v roli otce v jedné scéně bezradně omlouvá chlapci (Kodi Smit-McPhee), který pln očekávání prvně spatří moře: „Promiň, že není modré“. Mohli by se Tvůrci omluvit divákům: „Promiňte, že to není ono“.

Cesta (USA, 2009)

Režie: John Hillcoat

Hrají: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Charlize Theronová, Robert Duvall.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0578 s