Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníŠkola života: 0 dívčí lásce bez patosu

06.06.2010   Anna Burdová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

&Sedesátá léta, Velká Británie, doba dospívání. Spojení, které v mnohých pravděpodobně vyvolá asociaci s pojmy jako je konzervativnost na jedné a rebelie na druhé straně. Když se pak filmaři rozhodnou natočit film, který má bojovat proti zažitým konvencím a propagovat energii mládí, zdá se vše jasné.

Je tu příběh dospívajícího cílevědomého člověka, situovaný do Velké Británie a k tomu zasazený do 60. let. Nebo znáte jinou konzervativnější zemi a dobu, která svou živelností bourala všechny konvence?

Scénárista filmu &Skola života (An Education) Nick Hornby a režisérka Lone Scherfig se rozhodli toto téma „recyklovat“ a sáhli po memoárech novinářky Lynn Burber. Zrodil se film, jehož stručná příběhová charakteristika vyvolává představu jedné z dalších trapných amerických limonád, honosící se titulem „romantická komedie“. &Skola života se však do tohoto žánru neřadí a věrna svému názvu je vážná jako život sám.

&Sestnáctiletá Jenny (Carey Mulligan) je výbornou studentkou, která sní o studiu na oxfordské univerzitě. Není to ale jen sen o studiích, který nosí v hlavě. Vnitřně bojuje s upjatými názory svého otce a navzdory jeho zákazům poslouchá francouzskou hudbu a sní o návštěvě Paříže. Od studia na univerzitě si slibuje, že ji vytrhne z přísného rodinného zázemí a ona bude moct začít žít tak, jak sama uzná za vhodné.

Dosud neměnný běh jejích všedních dnů naruší setkání se starším mužem, který jakoby přišel z jejích snů o vlastní budoucnosti. Jenny sice nepůsobí jako naivní dívenka, které by lichotila přízeň staršího muže, David (Peter Sarsgaard) to s ní ale umí, a tak si brzy získává její náklonnost. Svou vycvičenou vylhaností si získává i jejího rezervovaného otce, takže naplánovat víkendový pobyt v Oxfordu nebo v Paříži nakonec není tak těžké. A Jenny se začíná plnit její dávný sen... Ještě netuší, že je jen jednou z mnoha Davidových „hraček“. Devadesátiminutový konverzační snímek končí happy endem, přestože nedojde k usmíření. Jenny prostě a jednoduše začne od začátku.

Film je poměrně příjemnou odpočinkovou záležitostí, která ani vzhledem ke svému charakteru a délce nenudí. Naopak, je lákavou retrospektivou do atmosféry šedesátých let. Není přesycen emocionální přepjatostí postav, ani patosem. Možná, že to není jen scénářem a režií, ale představitelkou hlavní role; herečka Carey Mulligan byla v době natáčení již o sedm let starší než její hrdinka, což mohlo do jisté míry ovlivnit charakter postavy - Jenny nepůsobí dětinsky, ale naopak jako zralá žena.

&Skola života je v současné kultuře velkofilmů uvolněním. I když zřejmě nebude patřit k filmům, k nimž by se diváci pro silný dojem vraceli, díky kvalitním hereckým výkonům se alespoň nebudou cítit podvedení.


&Skola života (An Education) 
UK, 2009
Režie: Lone Scherfig
Scénář: Nick Hornby
Hrají: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Dominic Cooper, Rosamund Pike, Alfred Molina, Olivia Williams, Sally Hawkins, Cara Seymour, Matthew Beard, Emma Thompson
Premiéra ČR: 15. 4. 2010 Bontonfilm


Zdroje obrázků:
girlfromthehills.files.wordpress.com
www.pragueout.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.093 s