Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníCo můžete vyrobit ze skládačky puzzle?

17.06.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Snad neexistuje nikdo, kdo by s touto skládankou nepřišel do kontaktu. Nejprve jsme z ní tvořili obrázky, později se dočkala i prostorového zpracování. Japonská výtvarnice Yumiko Ono nyní pokryla celou plochu výstavní místnosti pouze bílou variantou puzzle. Ale i tak si vyhrála a ukázala, co vše ještě lze udělat z této skládačky. Zajděte se podívat do centra umění MeetFactory.

Mezinárodní centrum současného umění MeetFactory spoluzaložili výtvarník David Černý, hudebník David Koller nebo režisérka Alice Nellis. Koncept projektu tvoří idea, kdy centrum nabízí prostory pro rezidenty zejména ze zahraničí a poskytuje možnost uměleckého dialogu, přičemž hlavním cílem „je rozvíjet a provozovat umělecké centrum prolínajících se žánrů a tvůrčích skupin“. V MeetFactory proto jednak najdete výstavy výtvarných objektů, zhlédnete tu divadlo, koncert nebo film, navštívíte zajímavou přednášku nebo si něco najdete v knihovně či zakoupíte v obchodě. My se nyní podíváme na jednu z výstav – Domov/Home – od Yumiko Ono.
 

   


 
Jak si představuje umělkyně domov? „Domov není jen místem, kde lidé bydlí, ale také místem, kam lidé patří, např. instituce, firma, církev, politická strana, společenství přátel, rodina nebo země. Tato práce je metaforou skutečnosti, že území “domova” lidí se neustále mění vlivem prostředí.“ (meetfactory.cz)
A tak tu a tam spatříme vyhřezlý fragment domova, zrcadlení šálku ranní kávy, místo, kam patří naše srdce… Celá skládanka vlastně vytváří jakousi mapu světa a jednotlivá místa nám jen připomínají to, co si odnášíme s sebou, ať odcházíme kamkoli. Vždycky si neseme kousek domova a vždycky si v tom novém domově vytvoříme něco nového, co je pak pro onu „návštěvu“ typické. Když stojíte nad touto mapou světa a přemýšlíte nad jednotlivými dílky, poskládáte si v sobě i svůj život. Jaký je ten váš domov?Yumiko Ono je současná japonská umělkyně, která působí ve Střední Evropě. V současnosti ukončuje magisterské studium na V&SUP a bude na této výstavě prezentovat svou diplomovou práci. Je to instalace nekonečné hry se skládačkou puzzle o 260000 kouscích puzzle, které zaplňují prostor galerie. Během výstavy mohou návštěvníci podobu skládaček měnit dle své libosti.


Výstava Domov/Home trvá do 18. června 2010. Vstup je zdarma.

Jak se k MeetFactory dostanete?
Pokud často jezdíte kolem pražského Smíchova, jistě jste si všimli tovární budovy, na níž jsou zavěšené dvě makety červených sporťáků. To je MeetFactory. K ní se dostanete ze zastávky Lihovar, odkud se vydáte podél tramvajových kolejí směrem na Barrandov, přejděte přes most a pak po silnici dojděte přímo k budově MeetFactory. Cesta od zastávky trvá přibližně 4 minuty.

Výstavu Home/Domov pak naleznete hned na levém bočním rohu (když se díváte od kolejí), kdy vystoupáte nahoru po schodech.


Oranžově vyznačená místnost, ke naleznete výstavu Domov/Home (Zdroj originálu mapky: meetfactory.cz)

Více informací naleznete na stránkách projektu www.meetfactory.cz, kde narazíte na spoustu zajímavých akcí. Za pozornost stojí například promítání filmu Cinematerapie 23. června nebo hudební festival United Islands (24. - 26. června 2010).Foto výstavy: Aneta &SimonkováBudova MeetFactory (Zdroj: meetfactory.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0202 s