Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníKdo získá prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého?

23.06.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cena Jindřicha Chalupeckého už má své finalisty. Kteří umělci se při příležitosti dvacátého prvního výročí ceremonie představí vedle dosavadních vítězů jako je Vladimír Kokolia, Lukáš Rittstein, David Černý nebo Michal Pěchouček?


Letošní ročník přilákal nejvíce přihlášených – celkem 80 účastníků. Porota - ve složení Susanne Altmann (předsedkyně: nezávislá kurátorka – Německo), Ondřej Chrobák (kurátor - Galerie Středočeského kraje), Mira Keratová (kurátorka a teoretička umění - Slovenská republika), Pavel Liška (rektor V&SUP - Česká republika), Martin Mainer (umělec - Česká republika) a Joanna Mytkowska (ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě – Polsko) – vybrala tuto pětici finalistů: dvojice Vasila Artamonova a Alexeye Klyuykova a Davida Böhma a Jiřího Frantu, Václava Magida, Jakuba Matuška a Alici Nikitinovou (jejich stručné profily najdete níže).

Kam se na finalisty zajít podívat?
Výstava prací se uskuteční od 4. listopadu 2010 do 17. ledna 2011 v Centru současného umění DOX. Nový laureát ceny bude vybrán v průběhu výstavy a cena mu bude předána na slavnostním ceremoniálu 23. listopadu. Dramaturgii večera bude mít umělec a rovněž držitel této významné ceny Michal Pěchouček.

Ve stejném termínu se na tomto místě bude konat také výstava všech dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého – Vítězové 1990-2009, kde budou představeny práce dvaceti nositelů ceny. A protože se povětšinou jedná o známé tváře i v širší sféře, tak se nebude jednat o jejich nejvýznamnější díla nebo ty projekty, které byly aktuální v době, kdy laureát dostal ocenění Jindřicha Chalupeckého, ale můžeme se těšit na jejich zbrusu nové počiny.

K výstavě bude také vydán reprezentativní katalog shrnující dvacet let existence soutěže. Třetí výroční výstavou se stane historické připomenutí osobnosti Jindřicha Chalupeckého. K výročí založení Společnosti Jindřicha Chalupeckého se rovněž připravuje rozhlasový a filmový dokument.
V tomto roce by se Jindřich Chalupecký dožil 100 let, od jeho smrti uplynulo právě 20 let.

Profily finalistů
Vasil Artamonov
(1980) a Alexey Klyuykov (1983) byli vybráni pro konsistentní kvalitu jejich díla, které zahrnuje širokou škálu médií od performancí, instalací, malířství, sochařství až k sociálním projektům. Tito umělci demonstrují hlubokou znalost historie umění a reagují na impulsy z minulosti, hlavně futurismu a suprematismu. Historii umění používají jako rámec svého průzkumu a svou prací reagují na politické otázky související s vývojem demokratických systémů a kapitalistických ekonomií v bývalém sovětském bloku.

David Böhm (1982) a Jiří Franta (1978) jsou mezi finalisty již podruhé. Jejich společná práce opět zaujala porotu díky svému dokonalému formálnímu zpracování i zaujetím autorů pro sociální a kulturní otázky. Společné projekty jsou inspirovány street artem a graffiti, reagují na institucionální kontext umění. Komise přihlédla k jejich loňské „neviditelné“ prezentaci, kde bylo možné vidět dílo pouze za účasti diváka. Umělci používají kresbu a instalaci k akcentaci jevů, které zůstávají skryté našemu vnímání.

V případě Václava Magida (1979) porota ocenila konceptuální kvality jeho práce, schopnost propojování souvislostí a referencí na vysoké intelektuální úrovni, kde s jemnou ironií podrobuje skutečnost racionální analýze a jeho soustředěný zájem o vybrané situace má i sociální přesahy. Porota také kladně zaznamenala jeho kurátorskou a teoretickou práci, která je - ať už v kontextu jeho vlastní tvorby, nebo i pro formování místní umělecké scény klíčová.

Jakub Matuška (1981) uplatňuje ve své práci streetartový přístup v rámci monumentálního malířství. Jeho zajímavá estetika a malířské schopnosti jsou patrné v klasických obrazech na plátně, která přesně kompozičně i formálně buduje. Dosahuje jasného, silného a bohatého výrazu s popově surrealistickým vyzněním. Porotu jeho dílo zaujalo a přesvědčilo svou malířskou kvalitou a osobitou poetikou.

Alice Nikitinová (1979) transformuje ve svých obrazech, objektech a instalacích každodenní zkušenosti. Vstup do jedné z jejích instalací působí jako bychom se dívali přes zvětšovací sklo. Vytváří abstraktní svět, který je redukovaný až k základům existence. Humorným způsobem a s použitím piktogramů jej vytváří jako protiklad záplavy pohyblivých obrazů a nepotřebných impulsů. Její přístup k malbě zaujal komisi díky soustředěnému přístupu a eliminaci nepotřebných prvků. V mnohých ohledech odkazuje na dílo Kazimira Maleviče a tím ke svému zázemí.

Společnost Jindřicha Chalupeckého
Cena pro mladé výtvarné umělce vznikla v roce 1990 z podnětu Václava Havla, dramatika a spisovatele, akademického malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Název ocenění nese jméno českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého, který na konci svého života dal souhlas k užití svého jména v názvu ceny. Ta představuje i poctu celoživotnímu dílu Jindřicha Chalupeckého a jeho aktivitám v oblasti avantgardy a kontaktem mezi českým a evropským uměním.

O Ceně Jindřicha Chalupeckého jsme informovali již ZDE nebo více o informací najdete také na stránkách www.cjch.cz.

Foto v úvodníku: MediaReport


Zleva: předsedkyně společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotta Kotíková a výkonná ředitelka společnosti Lenka Lindaurová. (Foto: Aneta &Simonková)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0271 s