Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníSPLAŠENÝ VLAK - TV tip - dramatická cesta za svobodou

24.06.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve splašeném vlaku se na cestě za svobodou ocitají dva uprchlí zločinci. Vlak nabere neskutečnou rychlost a stejné obrátky nabere film SPLAŠENÝ VLAK s nímž původem ruský režisér Andrej Končalovskij silně zabodoval v Americe a šokoval diváky na celém světě.

Dva bratři, oba ze šlechtického rodu s bohatou uměleckou tradicí. Oba vystudovaní režiséři - a přitom tak různé osudy. Mladší Nikita Michalkov zůstal roduvěrným Rusem, ctícím tradice své rodné vlasti, jak to dokazuje celé jeho dílo - ať už jde o přepisy klasiky jako OBLOMOV podle Gončarova či OČI ČERNÉ podle Čechova a pak kritické pohledy na nedávnou ruskou historii a současné problémy - třeba ve filmech URGA, UNAVENI SLUNCEM, DVANÁCT či KAZEBNÍK SIBIŘSKÝ..

O osm let starší Andrej (či Andron) po vyznání lásky ke klasice (Turgeněvovo šLECHTICKÉ HNÍZDO, Čechovův STRÝČEK VÁŇA) a ke své zemi (SIBIRIÁDA) se stal světoběžníkem. Po krátké epizodě ve Francii přijal pozvání svého přítele Jona Voighta a zakotvil v USA, přepsal si jméno na Andrei Konchalovski (v českém přepisu Andrej Kočalovskij) a domů se vrací jen sporadicky.
Po "zkušebním" snímku v Americe, v němž veterán vietnamské války John Savage prožívá trýzeň nenaplněné fyzické lásky k ženě svých snů Nastassje Kinské MARIINI MILENCI, se rychle zorientuje na americké zvyklosti. Zatímco v Sovětském svazu předtím proslul experimentováním s formou (cinema verité PŘÍBĚH ASJI KLAČINOVÉ, rocková balada ROMANCE O ZAMILOVANÝCH, národní epos SIBIRIÁDA) jeho druhý americký film SPLAŠENÝ VLAK z roku 1985 je plně ve znamení typicky amerického žánru - akčního dramatu s prvky thrilleru. A jak poznáte z nového televizního uvedení, Končalovskij zvládl i tuto látku s lehkostí hodnou mistra.

Původní scénář o útěku dvou vězňů z přísně střeženého vězení napsal koncem 60. let japonský režisér Akira Kurosawa (jehož film SEDM SAMURAJŮ dal podnět k vzniku westernové klasiky SEDM STATEČNÝCH). Když jej počátkem 80. let svěřil Francis Ford Coppola právě Končalovskému, Kurosawa protestoval. Scénář byl proto přepsán a za dramatických okolností v těžkých klimatických podmínkách realizován na Aljašce.

Dramatický příběh nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. Scény z neovladatelného a stále rychleji se řítícího vlaku, z něho vypadl strojvůdce a v němž se nacházejí uprchlí trestanci a jejich stín - ředitel věznice, který je pronásleduje - v mnohém přerůstají podobné scény z běžných hollywoodských klišé.
Přitom celý dějem nabitý příběh má ještě svůj druhý plán, zdůrazňující psychologické momenty. Pod vnější slupkou "akčního dramatu" najdeme závažné otázky o smyslu života jako takového, o ceně za svobodu a nezávislost i o tom, zda zločinec může zůstat člověkem s potřebou svobody a s citem pro spravedlnost. Najdeme zde vzájemné vztahy mezi obětí a katem (trestanec Manny a ředitel věznice) a i sám vlak je symbolem - mimo jiné neřízeného útěku do svobody se všemi jeho možnými důsledky.

Dramatický a v mnohém podnětný film je postaven na hereckých výkonech Jona Voighta (dříve proslaveného především z role "PŮLNOČNÍHO KOVBOJE" a Erica Robertse (bratra slavnější Julie Robertsové, známého třeba z MRAZIVÉ VÁŠNĚ či KARATE TIGER 5 a 6). Oba byli za tyto role nominování na Oscara.

Foto www.csfd.cz,www.ceskatelevize.cz,
 
*****************************
SPLAŠENÝ VLAK (Runaway Train),
USA/Izrael 1985, režie Andrej Končalovskij,
uvádí Prima Max v úterý 28. června ve 22,50 hodin a ve středu 29. června v 22,45 hodin
.
 
 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0959 s