Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníLehce morbidní výstava s nádechem erotiky a vůní hnoje

02.07.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Veronika Landa a Andrew Gilbert. Jejich dílo představuje neotřelou jedinečnost, která v sobě snoubí lidskost, expresivnost a skutečně výtvarnou hodnotu. Nechtějí šokovat, ale ukázat, jakými technikami lze zpracovat myšlenku díla. Vstupte do MeetFactory, brány výstavy se zavřou už 10. července. A nebojte se, že vás vyloženě porazí zápach hnoje...

 
Vlevo: Andrew Gilbert; vpravo Veronika Landa.  

... něco takového tam sice najdete, ale jedná se spíše o bioodpad, který neobsahuje určité složky, které si s hnojem spojujeme, takže spíš ucítíte „vůni venkova“. Tato čichová instalace ovšem představuje jen část výstavy. Konkrétně se jedná o hostinu, která protkává dvě kultury – řekněme evropskou, která je zastoupena britským modelem a africkou, kde se Andrew Gilbert inspiroval tamními kmeny.

      
&Sli byste na takovou hostinu?

Když popojdeme od instalace, dostáváme se ke kresbám, u kterých je patrná obdobná inspirace. Obrazy, které představují studie portrétové i fantaskní, přičemž autor bohatě prokresluje své objekty a opět tedy čerpá u britských a černošských témat. Jeho fantazie se posouvá i do erotické zóny a někdy hraničí s morbiditou. Nyní už ale dáváme prostor Veronice Landové, jejíž objekty jsou sice diametrálně odlišné, ale rozhodně ne méně působivé.

          
Každému kouká z očí něco jiného...

Dominantní zastoupení její tvorby na této výstavě představuje malba. Dokonalé využití barev v prostoru plátna. Autorka nejčastěji používá olej, ovšem často s přídavky jiných materiálů, jako například blyštivých komponentů. Jak vytvořit takovou strukturu? Odpověď nabízí doprovodný text k výstavě, který vysvětluje, že výtvarnice pracuje se štětci jako s chirurgickými nástroji a barevné hmoty proměňuje v žilní systém.

 

A když už jsme u organiky, tak nesmíme opomenout mini instalaci v podobě inkubátoru, který prosvěcuje střed výstavní místnosti. Velmi působivé.

       
Součástí výstavy je i projekce výtvarného postupu.

A když budete v MeetFactory, zajděte i do galerie Kostka (ve stejném objektu, mapku najdete níže) a podívejte se, jak si s tématem "Stínidla" poradila Julia Wójcik. Zde je malá ochutnávka:


         

Obě výstavy trvají do 10. července 2010 a vstup je zdarma.

Jak se k MeetFactory dostanete?
Pokud často jezdíte kolem pražského Smíchova, jistě jste si všimli tovární budovy, na níž jsou zavěšené dvě makety červených sporťáků. To je MeetFactory (Ke Sklárně 3213/15, 150 00, Praha 5). K ní se dostanete ze zastávky Lihovar, odkud se vydáte podél tramvajových kolejí směrem na Barrandov, přejděte přes most a pak po silnici dojděte přímo k budově MeetFactory. Cesta od zastávky trvá přibližně 4 minuty.

 
Oranžově vyznačená místnost - boční vchod, kde naleznete výstavu Stínidla, v růžové části pak Veroniku Landovou a Andrewa Gilberta - hlavním vchodem MeetFactory /foto/. (Zdroj originálu mapky: meetfactory.cz)

No a na závěr. Pokud vás zajímá, kam se podělo 10dkg tanku (David Černý) z Náměstí Kinských, tak na něj narazíte u MeetFactory.  


Chudáček pohozenej...

Foto: Aneta &SimonkováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s