Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 29.5.2020, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12868
Komentářů: 11076


MěřeníEU a RVHP - podobnost čistě náhodná?

15.03.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slyšel jsem nedávno v televizi známou písničku Ivana Mládka „Zkratky“ a tento „oslí můstek“ mě přivedl ke zkratkám EU a RVHP. Význam těch zkratek je jasný každému, méně jasný je asi obsah a opravdu podezřelá a hlavně nenápadná podobnost jejich vnitřního významu.

Do Evropské Unie vstoupíme 1.května tohoto roku. Jde zřejmě o náhodu a někdo může vidět určitou symboliku v tom, že jde právě o Svátek práce, ale moje úvaha nebude pokračovat tímto směrem, to by byla spekulace. Jsou jiné významnější „náhody“ a souvislosti, které by měly vzbuzovat v nás všech obavy.

To že rum už nesmí být tuzemský jsme všichni přijali jako maličkost, která nikomu nepřekáží a neškodí. Ono je v podstatě jedno jak se ta tekutina jmenuje, hlavně že chutná stejně. Horší je to, že takových omezení, příkazů a zákazů je v kolébce EU mnohem víc, jsou podstatnější a dostáváme se k té podobnosti s RVHP.
Od zmíněného data vstupu Česka do EU nesmějí naši vinaři rozšiřovat své vinice, kuřata se dočkají před utracením většího životního prostoru, i když jim to bude asi úplně jedno a jejich osud se tím nezmění. Na hygienických zařízeních musí být instalovány vodovodní baterie řízené fotonkou……. Podmínkám a pravidlům EU se musela a ještě v budoucnu musí přizpůsobit spousta maličkostí, ale i mnoho podstatných věcí. Nebudu je zde vyjmenovávat, na to není prostor.
Chci jen osvětlit tu čistě náhodnou podobnost mezi EU a RVHP. Jsem pasivní a skeptický europeista. Neviditelná ruka trhu, která by měla řídit vztahy mezi nabídkou a poptávkou v podstatě čehokoliv, skutečně funguje. Budu-li to bagatelizovat je to asi tak, že když jako podnikatel začnu vyrábět třeba černobílé, sádrové trpaslíky, budu mít možná odbyt nebo také ne. V záporném případě zkrachuji. To jistě pochopí každý. Jenomže, když se mi jako podnikateli podaří, nedej Bože, vymyslet něco skutečně dobrého a dokonce lepšího, než třeba vymyslel někdo v jiné zemi EU, může se mi stát, že mě někdo z EU pěkně důrazně klepne přes prsty a ozve se varování: „Ty ty ty, soudruhu (ano i ten soudruh se tam může časem ozvat), to přece nejde takhle narušovat naši koncepci ……“ A praktiky v Unii byly a jsou skutečně takové a to je ta podobnost s RVHP. I tam bylo předem naplánováno a určeno co, kdy a kde a v jakém množství bude ta která země vyrábět nebo dovážet. Takže nic nového pod sluncem, to už jsme zažili. Navíc to vše co nás čeká po vstupu do Unie stojí nepředstavitelné množství peněz a celá Unie je vlastně úřednické a bohužel i politické řízení všech států Unie. A to je jeden z aspektů proč vidím tu podobu mezi EU a RVHP a vůbec se mi to nelíbí.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: -J- - 15.3.2004 - 13:24

Bohužel je to 100% a smutná pravda!!!

Od: petr salinger - 15.3.2004 - 15:00

????????

Od: petr salinger - 15.3.2004 - 15:09

můžu uvést svůj příklad.
snažil jsem se se svými výrobky dostat do německa a myslím,že po vstupu do eu se to výrazně zjednoduší!
už proto,že teď němci například neuznávají naše normy,i když jsou shodné!a dokonce naše výrobky s lepšími parametry než jejich v jejich zkušebně neprošly!osobně jsem u toho byl!stálo to hodně peněz,času a vše zbytečně.výborná zkušenost.myslím,že třeba tohle se v eu nestane.doufám!

Od: Zdeněk Pilný - 15.3.2004 - 15:34

to Petr S.: opravdu bych ti přál úspěch, ale jak už jsem uvedl jsem skeptik ......myslíš, že pouhý vstup do EU změní tu úřednickou mašinerii tak, že bude pro nové členy příznivější?

Od: Markéta - 15.3.2004 - 19:38

Nic není jen černé nebo bílé, trochu té hygieny nám rozhodně neuškodí. Taky si myslím, že do EU vstupujeme brzy, nepřipraveni a nebudeme rovnocenným partnerem, ale některá opatření nám budou ku prospěchu. Petr tady uvedl naprosto jasný příklad. Dalším a myslím že dost důležitým, je možnost studia v celé EU. Zkus projít všechny podmínky vstupu a změny, které uděláme v EU, aby si čtenář mohl udělat objektivní představu. V tomto kratičkém článku to nevidím.

Od: petr salinger - 15.3.2004 - 21:12

z pohledu českých výrobců,ať už velkých firem,nebo malých živnostníků,bude velká výhoda,pokud na svém výrobku budou mít made in eu,než čr.
možná maličkost,ale podle mne dost významná!

Od: Matt69 - 15.3.2004 - 21:20

Hm, volný přístup na evropský trh nám EU mohla nabídnout již dávno, pomocí přistoupení k zóně volného obchodu.

Teď nám sice umožní vstup na jejich trhy, ale přijetím jejich norem budeme natolik sešňěrováni, že veškeré konkurenční výhody, které bychom jinak snad mohli mít, víceméně ztratíme. Místo toho sice budeme čerpat různé ty dotace ("rozvojovou pomoc"), ale v praxi se ukazuje, že země, které nejvíce pobírají rozvojovou pomoc, nikterak ekonomicky nerostou.

Od: petr salinger - 15.3.2004 - 21:31

nemyslím si,že by eu měla nějak podstatně přísnější normy!akorát si je více hlídá!
přistup na trh eu již teď není problém.problém vidím v tom malinkém made in čr.
např.němec si koupí raději německý výrobek,než nějaký východní,český!
ohledně toho úřadování.pokud nebudou po eu hranice,nějaké to papírování by mohlo odpadnout!

Od: Martina - 24.3.2004 - 21:19

Hlavně si nejsem vůbec jistá, jak se s tím všichni popereme- takové to české vychytrálkovství asi nikde nezabere, spíš aby ti chytří a schopní lidé neodešli do světa a nám tu nezůstali... No raději nemysle, kdo ví, jak to všecko nakonec bude, ale každopádně je mi líto, že stejně jako nás mučili ve škole učením o RVHP, naše děti budou muset "šrotovat" EU.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.091 s