Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníČeský Krumlov poprvé

22.07.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Praha žhne a topí se v záplavě turistů, a tak je více než lákavé opustit ji alespoň na chvíli a vydat se jinam. Pojďme navštívit malebné městečko jižních Čech, jež si ponechalo kouzlo starých časů a kde každý kout dýchá starými osudy. Jenom promluvit. Zastavíme se tedy a budeme naslouchat řeči dávné, ale i té současné. Obě kupodivu souzní jako by tomu bylo odjakživa.

Krása Krumlova není tvořena pouze korytem řeky Vltavy, které město obtáčí slastně jako had, nebo strmými svahy, nad nimiž hrdě ční starobylý hrad. Doplňují ji uličky jako z počátku věků, domy se svou duší, ale především lidé, bez nichž by Krumlov už dávno skomíral. 

Mezi ně patří i mladá keramička Stanislava Konvalinková, jejíž krámek, spíše ateliér, mne ihned zaujal. Ve dveřích návštěvníky vítají dvě andělské postavy v životní velikosti a spolu s úsměvem majitelky zvou dál. A tak jsem vstoupila a naslouchala té archandělské historii a se zatajeným dechem vše obhlížela. Prvním ze čtyř „A“, jak autorka své objekty nazvala, je Gabriel.

 „Záměrem bylo vytvořit celou skupinu soch nejvýznamnějších archandělů, stejně velikých jako je člověk. Ale při studiu různých historických pramenů jsem najednou zjistila, jak se jejich počet zdroj od zdroje liší. A tak jsem se zarazila na počtu čtyř, u těch jediných panuje jakási, s nadsázkou řečeno, shoda.
Celou skupinu jsem připravovala na výstavu v Českých Budějovicích a ta se uskutečnila v předvánočním čase, což mému záměru více než prospělo.
Věděla jsem, že budu používat atributy, takže Gabriel a lilie. Jím jsem začala, posel, který Marii zvěstoval, že porodí syna božího.
 

Později Michael, bojovník chránící dobro, proto ten meč.

Rafael, ochránce dětí, nemocných. Ten mi dal nejvíc zabrat. Jeden díl totiž při pálení praskl, takže práce téměř nanovo.
 
A konečně Uriel, archanděl smrti. Pro mne spíš transformace v něco nového. Nevidím ho tragicky. Chtěla jsem, aby měl spíš takový potutelný výraz, proto ten úsměv.“


A ten autorka dokázala vykouzlit. Myslím, že nemusím podotýkat, že nezůstal pouze na tváři archanděla Uriela.

(Uvedené ukázky jsou plastiky, kolorovaná terakota.)


Stanislava Konvalinková
Narodila se v roce 1973 v Českém Krumlově.
Žije a pracuje v Českém Krumlově a v Praze. Po studiu na SUP&S v Uherském Hradišti nastoupila na V&SUP Praha, kde v roce 1998 úspěšně absolvovala. Poté studovala Kunstakademii v Düsseldorfu. Samostatně vystavuje od roku 1997 v Čechách i v zahraničí.

Foto: autorka článkuKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.021 s