Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníKarel Gott si notuje s Věrou Urbanovou: Obdivovali jsme se navzájem

31.07.2010   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jako mladá dívka snila Eva Urbanová o tom, že si zazpívá společně s Karlem Gottem. A protože sny se plní, poprvé před dvanácti lety vyjeli spolu na první společné turné. Letošní podzim si úspěšnou sérii koncertů podruhé zopakují. V Čechách na ně čeká devět koncertů v osmi městech. Přinášíme vám s oběma umělci rozhovor.

Poslouchala jste, Evo, jako dívka Karla Gotta?
Narodila jsem se ve Slaném, a tak jsem tam jako mladá holka pokaždé viděla to obležení divadla, když tam vystupoval Karel Gott. Je tedy pravda, že jsem nikdy nebyla uvnitř. Jako dívka z malé vesničky Zvoleněves jsem se na něj vždycky dívala v televizi a tak jsem si říkala: „To by bylo docela dobrý si někdy s tím Karlem Gottem zazpívat. To by mi určitě všechny jeho fanynky strašně záviděly.“ Dnes si můžu vedle něho stoupnout jako rovnocenný partner, i když se pohybuju v jiném žánru. Neměl by tohle možná ode mě slyšet, ale je pro mě absolutní jednička!

Evo, jak jste se s Karlem Gottem seznámila?
Úplnou náhodu na koncertu, který pořádal Gustav Brom na své narozeniny. Pamatuju si, že jsme si podali ruce, a pak nás novináři požádali o společné foto. No a znáte to, tu ženskou taktiku, že si musím stoupnout tak, by mě zabírali z té hezčí strany. Když jsem zjistila, že on se staví ze stejného profilu jako já, tak jsem si řekla: „Nedá se nic dělat, Karel Gott je Karel Gott a všechno musí jít stranou!“ Tehdy jsem zjistila, že když se budeme spolu fotit my dva, tak musíme stát pořád vedle sebe a nastavovat stejný profil. Byla to tehdy taková komická situace, na kterou nikdy nezapomenu. Dál s ním mám spojené koncerty na Žofíně, kde jsem si mohla zazpívat něco jiného než operu. Byl to neskutečný zážitek, když jsme si spolu poprvé zazpívali Ráj bláznů. Moje srdíčko rockerky zaplesalo… A taky nemohu zapomenout na vánoční turné před dvanácti lety. Když jsme třeba zpívali píseň od Händela, tak to bylo něco neskutečně krásného!

Co o prvním setkání prozradíte vy, Karle?
Poznal jsem Evu Urbanovou jako její velký ctitel, když jsem z první řady zíral do těch výšek do nebes k její slávě a s obdivem jsem ji poslouchal… Tehdy jsem si řekl, že bych si s ní rád zazpíval alespoň jeden duet. Závidím Peteru Dvorskému, který smí s Evou zpívat Stabat Mater. Poštěstilo se  právě na tom Žofíně, kde jsem ji obdivoval. Došlo na koncertní sérii se Žofínským symfonickým orchestrem. Od té doby se známe. Musím říct, že mám ze společné práce jen ty nejlepší zkušenosti. Byla to pro mě trošku „vyšší škola“. Dostal jsem se do jiných pěveckých sfér, do jiných oblastí tzv. semiklasiky. Dostal jsem šanci poměřit síly s tím, že kdyby Eva chtěla, tak mě smete z jeviště, kdykoliv by si vzpomněla. Ona mě ale se srdcem rockerky nikdy nenechala padnout a zpívala se mnou tak, že veškerou dynamiku se mnou cítila jako ta nejlepší tanečnice, která dopředu tuší kroky svého partnera.

Kdy a kde letošní společné turné začíná a kolik vás čeká koncertů? (Karel Gott)
1. října v Pardubicích a je to 9+1 koncert ve velkých sportovních halách u nás i na Slovensku. Věříme, že se bude opakovat to, co jsme společně zažili na vánočním turné před dvanácti lety. Už cvičíme, zkoušíme, přemýšlíme, škrtáme… to zatím nejvíc… A samozřejmě, že jsem už začal s hlasovou přípravou.

Oficiálně turné sice začíná 1. října, ale první společný koncert se koná už 31. srpna. Slyšela jsem, že je to takový dárek fanouškům, protože ani jeden z vás v létě v Česku nevystupuje. (Karel Gott)

Ano, je to i takový dárek a vděk Děčínu, že tam smíme zkoušet dohromady s technikou. Budeme zpívat, jako kdyby to byla opravdová premiéra, s největším nasazením.

Eva Urbanová dodává:
Musíme si v Děčíně vyzkoušet, co to udělá s diváky. Teď nemyslím hudbu nebo kvalitu zpěvu, ale jak na to zareagují. Takhle mají jedinečnou příležitost zjistit, co budeme spolu na podzimním turné zpívat.

Jak vybíráte repertoár? Bude to půl na půl? (Eva Urbanová)
Jsme partneři a musíme se spravedlivě rozdělit, jak se říká půl na půl. Ale musím upozornit, že nebudu zpívat žádné operní árie. Jak mi jeden novinář řekl: „To chcete pořád provokovat tím, že bude zpívat i jiný než klasický repertoár?!“ Ano, v tom dobrém slova smyslu chci provokovat, aby posluchači a diváci přijali v mém podání popové nebo rockové skladby. Myslím si, že tím nejlepším partnerem pro mě může být takový zpěvák jako je Karel Gott, aby ty koncerty měly vznešenost a byly na vysoké úrovni.

V repertoáru určitě budou i duety… (Karel Gott)
Samozřejmě tam něco takového bude, protože se s hrdostí postavím vedle světově uznávané operní divy, abych trošku ukázal, na čem mně záleží na takovém turné, a že můžu a smím s ní něco zkusit jiného, než obvykle dělám. Je důležité, aby diváci věděli, na co jdou, co se ten večer bude zpívat.

Bude vás na turné doprovázet Boom Band. Proč jste si vybráli právě tohle těleso? (Karel Gott)
Je to orchestr, který zahraje pop, rock, jazz a i klasiku. Jsou to muzikanti, na kterých je vidět, že je to baví. Stejně jako my dva mají rádi lidi, což publikum velice rychle pozná. Jsou to muzikanti, které nepřekvapí žádný žánr. Neexistuje nic, na co by nestačili.

Evo, je pro vás těžké, „přehodit“ výhybku z klasiku na pop?

Pro mě je přechod z opery na pop mnohem snazší, než kdybych měla přecházet z popu na operu. To je daleko složitější rozezpívávání. Nejtěžší jsou pro mě anglické texty, protože jsem si vymyslela, že skladby budu zpívat v originále. Je to pro mě víc o záplavě anglických slov než o zpěvu. Já teď spíš pořád piluji anglické texty. K tomu se učím duety, které jsme si s panem Gottem vybrali. Takové to střídání, on větu já větu, on tři slova a společně refrén, tam se dá velice snadno udělat chyba. To musí být naprosto přesné, aby to klaplo!

Karle, co je nejnáročnější pro vás?

Na takovém koncertě je nejtěžší střídání žánrů. Každý chce úplně jinou techniku. Vím o tom své, když během večera několikrát změním od typického belcanta až po rock´n ´roll techniku zpěvu. Dovolím si tvrdit, že, když operní zpěvák zpívá celý večer jednou technikou, třebaže je to náročný záběr na hlasivky, není tak nebezpečný jako v mém případě.

Máte na turné, Karle, z něčeho obavy?
Pokaždé to je takový skok do tmy. Je potřeba si věřit, že to nějak vyjde. Věřit svým hlasivkám. Že se třeba nestane, že budu zpocený po vystoupení dávat po koncertě v hale v průvanu autogramy. Jak se stěhuje technika, tak je všude silný průvan. Bude podzim, a může být už dost zima a může se stát i něco horší, než je jen námaha hlasivek, což je rychlé nachlazení.


Evo, co z pop music se vám libí? Co ráda zpíváte?
Už delší dobu mě fanoušci neslyší jen v operních rolích. Mám ráda populární hudbu hlavně hard rock a heavy metal. Začínala jsem jako zpěvačka hard rockové kapely. Těším se, že si zase zapívám písničky, které nikde jiné nedělám. Naskytla se mi možnost zazpívat si písně od skupiny Nightwish. Tam je právě ta možnost spojení heavy metalové hudby a operního zpěvu. Myslím, si, že své operní fanoušky moc nenaštvu ani neotrávím, že jsem se trošku zbláznila, když zpívám něco takového.

Proč ty obavy? (Eva Urbanová)
České publikum je velmi konzervativní. Kdybych žila třeba ve Spojených státech, tak takový výlet operní pěvkyně do hard rockové nebo heavy metalové hudby by se tam cenil jako velmi přínosný a odvážný. U nás jsme konzervativní, ale myslím, že moje výlety do pop music neodrazují a mám, doufám, zdravý úsudek. Kdybych to nezvládala, tak se do toho pouštět nebudu.

 


Přehled koncertů turné
31.8.     Děčín, Zimní stadion Děčín, předprodej www.ticket-art.cz
1.10.    Pardubice, ČEZ Aréna, 19:00, předprodej www.ticket-art.cz
3.10.    České Budějovice, Budvar Aréna, 19:00, předprodej www.ticketportal.cz
10.10.    Liberec, Tipsport Aréna, 19:00, předprodej www.ticketpro.cz
20.10.    Karlovy Vary, Aréna, ticketportal.cz
25.10.    Ostrava, ČEZ Aréna, 19:00, předprodej www.ticket-art.cz
30.10.    Brno, ticketstream.cz, ticketpro.cz, eventim.cz
9.11.    Praha, velký sál Lucerny, 19:00, předprodej www.ticketpro.cz
10.11.    Praha, velký sál Lucerny, 19:00, předprodej www.ticketpro.czZpracovala Jitka Benešová a Johana Turnerová, 21.7.2010  Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0243 s