Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníPřílepy v ozvěnách dláta

11.08.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přílepy, malá víska rakovnického okresu, se v prvním týdnu letošního srpna rozezněly v tónech řezbářských dlát, tkalcovských stavů, rozvoněla se tu kovářská výheň a roztančily ruce keramiků. Probíhal zde totiž již šestý ročník Řezbářského symposia v Přílepích.


Tato akce je vítanou možností, kde se tradiční řemesla prolínají s hledáním soudobých forem. Setkávají se tu lidé různých generací i uměleckých záměrů, ale se společným aktivním přístupem k životu. Přitom je samozřejmostí, že je jedno, jakým mluví jazykem.


Josef Matějka - Kudy kam
,
objekt, lipové dřevo, 130x80 cm, předpokládaná povrchová úprava olejový lak
"Při výběru kmene mě zaujal otvor procházející skrz celý kmen a výduť po bývalé větvi. To mě inspirovalo. Základní myšlenkou, kterou jsem chtěl ztvárnit, byl nekonečný proud, pohyb od otvoru k otvoru. Jakési nekončící proudění energie. Pak jsem objevoval další detaily. Přiznávám, že tady mě vedlo šperkaření, které je mou velkou vášní, a tak byly některé motivy z této oblasti přeneseny i sem. Práci na objektu jsem původně začínal na podzim ve dvojici s Pavlem Vítkem, na letním symposiu už jsem na něm pracoval sám." 


Jan Ježek - Děd Vševěd, objekt, lipové dřevo, 150 cm, předpokládaná povrchová úprava zapuštěný olej
"Řezbářských symposií pořádaných Liborem se zúčastňuji pravidelně. Letos jsem uvítal možnost volné tvorby. Často vyřezávám betlémy a u této tematiky jsem v podstatě zůstal i tady. Proto ten gotický oblouk, uzavření do jiného světa."
A koneckonců asi takhle nějak by mohl opravdu Děd Vševěd vypadat.


Řezbářská symposia jsou od samého počátku koncipována jako nekomerční akce. Tvoří se v otevřených dílnách přístupných všem návštěvníkům, kteří tak mohou nahlédnout do jindy zavřených dveří uměleckých dílen. A že je to ke spokojenosti všech, je více než jasné. Výsledky celotýdenní práce po každém ročníku pak naplňují prostory neustále se rozšiřující galerie u Daenemarků.
Přijměte tímto pozvání a bez otálení vstupte.Pavel Vítek - Pták Ohnivák, objekt, lipové dřevo, 150 cm, povrchová úprava olejový lak a opálení ohněm

Linie dřeva mluví sama za sebe, tady není co vysvětlovat. Za velice zdařilé považuji dokončení povrchové úpravy opálením. Symbioza názvu i tvaru je více než zřetelná.

Stáňa a Radim Němcovi - Bludičky, objekt, lipové dřevo, 90 cm, dokončení kombinace s drátem, předpokládaná povrchová úprava včelí vosk 

Pro ty, kdo to mají do Přílep přeci jenom kus dálavy, je tu dnešní článek a příště i rozhovor se samotným řezbářským mistrem. Že by počátek nahlédnutí mezi tradiční řemesla na Rozhledně? Snad. 


Řezbářské symposium v Přílepích
2.- 8. srpna 2010
6. ročník
 
Foto: autorka článku
(titulka: Milan PetrželkaDon Quijote, hlava loutky, 25 cm, lipové dřevo, předpokládaná povrchová úprava olejové barvy a včelí vosk)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s