Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníHerec Vlastimil Zavřel z Ordinace vidí zase jako mladý

22.08.2010   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Před devíti lety jsem tady absolvoval laserovou operaci očí. V poslední době se mi ale zrak vzhledem k věku začal zhoršovat, a tak jsem navštívil kliniku znova. Primář pan doktor Novák mi řekl, že už nelze znovu rohovku operovat laserem, ale nabídl mi umělou čočku. Přikývl jsem," líčí herec.

Multifokální čočka: naděje pro starší generaci?

Vedle laserových operací, které korigují krátkozrakost či dalekozrakost, poskytuje pražské Refrakční centrum další unikátní možnost trvalé korekce zraku i ve starším věku.

Metoda PRELEX (Presbyopic Lens Exchange) znamená výměnu lidské čočky za čočku umělou a je používána k řešení dioptrických vad u pacientů v tzv. presbyopickém věku (starších 45 let), kdy přirozená lidská čočka ztrácí svoji elasticitu a tím schopnost přeostřování do dálky a na blízko.


Tento zákrok je vhodný především u těchto pacientů, kteří již mají rozdílné dioptrie pro vidění na dálku a na blízko. Operace je technicky shodná s operací šedého zákalu, lidská čočka je odstraněna pomocí ultrazvukového fakoemulsifikačního přístroje a do jejího pouzdra se vloží umělá čočka. Její optická síla je volena individuálně podle rozměrů oka a výše dioptrické vady každého pacienta tak, aby odstranila vadu do dálky, případně při použití tzv. multifokální umělé čočky i vadu do blízka.
Multifokální niterooční čočka je umělou nitrooční čočkou, která na rozdíl od klasické tzv. monofokální umělé čočky umožňuje pomocí unikátního uspořádání optických zón vidění do dálky, na počítač i na čtení, podobně jako tomu je s multifokálními brýlemi nebo kontaktními čočkami.

Jaké jsou výhody této metody? Dochází k trvalé korekci dioptrické vady. Trvale odstraní riziko vzniku katarakty (šedého zákalu). Metoda zajistí vidění do dálky i do blízka bez brýlí.

Tento zákrok v Refrakčním centru absolvoval např. herec Vlastimil Zavřel. "Je to už půl roku - vidím bez problémů na dálku i nablízko. Mám tak vlastně voperované brýle v očích! A jsem naprosto spokojený."

Vlastimil Zavřel má před sebou nabitou sezonu v divadle i při natáčení seriálu Ordinace v růžové zahradě. K jeho dobrému naladění přispívá i to, že znovu dobře vidí. Před devíti lety absolvoval v Refrakčním centru laserovou operaci očí, ale v nedávné době se zrak díky šedému zákalu znovu začal zhoršovat. Odvážil se tedy k druhé operaci – voperování multifokální nitrooční čočky. „Už je to půl roku – a vidím výborně“, říká.

Máte s Refrakčním centru už dvojí zkušenost. Můžete se s námi o ně podělit?
Určitě a rád. Jsem velmi spokojený, a musím říct, že to doporučuji kolegům z branže. Protože brýle na jevišti jsou otrava. Je mi sympatické i to, že Refrakční centrum není „továrna na peníze.“ Poslal jsem tam např. kolegyni Hlaváčovou, podstoupila prohlídku, ale bylo jí řečeno, že její vada není zcela odstranitelná, takže by stejně musela dál nosit brýle a operace se neuskutečnila. Ale doporučuju dál, a věřím, že kolegové a kolegyně překonají nedůvěru a strach a půjdou do toho. Určitě to stojí za to. Naposledy jsem lákal kolegyni Kostkovou, říkala, že to vyprávím s takovým zaujetím, že tam určitě půjde. Navíc shodou okolností za panem primářem chodí i její otec.

Jak jste se dozvěděl o Refrakčním centru?

Úplně náhodou. Jednou jsem si při jízdě autem pouštěl rádio, a zaslechl jsem, že mluví o možnosti korekce zraku. Přiznám se, že jsem se k tomu chystal už delší dobu, ale nemohl jsem se rozhoupat. Shodou okolností jsem zjistil, že jsme právě nedaleko místa, o kterém mluvili. Tak jsem zastavil a hned tam zašel. Oni mi řekli svoje, objednali mě na vyšetření, jestli jsme vůbec schopen podstoupit operaci. Na další schůzce jsem podstoupil zevrubné vyšetření, a pak následovala laserová operace. Měl jsem vadu na dálku i na blízko, tu na dálku se podařilo srazit na nulu, do blízka asi o dvě dioptrie. Na čtení jsem sice dál nosil brýle, ale na dálku jsem byl spokojený. To bylo před devíti lety. Nedávno jsem zjistil, že se to díky stárnutí oka vrací k tomu, jak to bylo původně, a znovu se vypravil do Refrakčního centra. Pan primář dr. Novák mi vysvětlil, že řešit problém laserem na rohovce není vhodné , ale nabídl mi umělou čočku. Byl jsem rád, že tohle existuje, a tak jsem na Homolce absolvoval druhou operaci. Dr. Novák se smál, že tahle čočka mě přežije. Asi tedy jen pokud mi nevydloubnou oko! Od té doby je to už půl roku, a já jsem naprosto spokojený. Vidím dobře na dálku i nablízko. Nablízko jsem viděl dobře okamžitě, na dálku se to trochu déle aklimatizovalo, ale teď už je to dokonalé.

Nepřičítáte to, že se vám zrak začal znovu zhoršovat, své práci – např. pobyt v záři reflektorů?
Ne, to je normální únava materiálu. Pan primář mi vysvětlil, že v mém věku už čočka umístěná za panenkou postupně ochabuje, a nedá se to vybrousit laserem jako původně. Takže teď mám – jak říkám – voperované brýle přímo v očích.

Někteří lidé obtížně sbírají odvahu k takovému zákroku. Je třeba se obávat?
Samozřejmě, že strach má každý. Ale člověk to musí risknout, rozhodnout se. Ale rozhodně je to lepší než nosit brýle od rána do večera, to je otrava. Zvlášť na jevišti. A já konečně začal poznávat kolegy!

Je potřeba nějaká další „údržba?“

Hned po zákroku ano, zpočátku jsem dostával kapky. Později jsem si kapal už jen tehdy, když mě začaly pálit oči po dlouhé námaze. Třeba, když jsem teď jel celou noc autem z Chorvatska z dovolené.

Někdo řekne, že je pro něj operace příliš drahá...
Já myslím, že ve srovnání s brýlemi je to finančně výhodné. Je to jednorázová investice, zatímco do brýlí musíte vrážet peníze stále. Brýle jsou dnes drahý artikl. Kolikrát na ně člověk šlápne nebo je ztratí, a musí si pořídit nové, nebo mít několik na střídačku. Takhle vidím dobře, kdykoli otevřu oči. Ten pocit, když se probudíte, a vidíte jasně, je nenahraditelný. Myslím, že mi to dosvědčí každý, kdo zažil i opak.

Prozraďte ještě, co je teď před vámi?
Od srpna natáčím dále seriál Ordinace (mám smlouvu až do dalšího září). Soubor Divadla v Dlouhé, kde jsem v angažmá, teď bude po nějakou dobu hrát pohostinsky na různých scénách, protože se dům, ve kterém je naše divadlo, rekonstruuje. Ale hned od září začínáme zkoušet novou inscenaci – Naši furianti – s režisérem Bornou. Pak mě ještě čeká hraní na muzikálových scénách – v Hybernii a divadle Broadway. A nesmím zapomenout na dabing Homera Simpsona. Právě jsme roztočili poslední sérii, udělali jsme čtrnáct dílů a ještě je jich před námi osm.

Zdroj: REFRAKČNÍ CENTRUM PRAHA s. r. o. / 2media.cz, s.r.o.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0358 s