Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 25.6.2019, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 502
Publikovaných článků: 12671
Komentářů: 10864


MěřeníZúžená ulice

15.08.2010   Jaromír Komorous   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V našich souřadnicích obvyklý jev. Nad tím se nepozastavíme. Ale, pozor! Zde nejde o vozovou dráhu v pravém slova smyslu. Jeden z nejznámějších multižánrových festivalů v Plzni, už se značným renomé, Festival „Na ulici“, startuje dnes. Zúžil se tak, že se jím dá krásně prosmýknout pěšky, ale na fáru, s věncem buřtů kolem krku a bečkou piva pod sebou, sotva. Termín? 15.8. až 19.8. Jen 5 dnů. Proč?

Nutno říct, že festival vznikl jako třínedělní umělecké setkání už před 16 lety. Tehdy v samostatných týdenních frakcích Jazz, Struny a Divadlo na ulici. Zaměření jednotlivých dílů víc než jasné. Ale ze všeho nejvíc šlo vždycky o muziku. A ta byla tenkrát šťavnatá.

A pak najednou mohutné stage, nejedno šapitó s pivem, ožralí bezdomovci v prvních řadách. A hudební lákadla? Profláklí pouťoví plagiátoři a občas i nějaká pop hvězdička.

Přiznám se, že časové omezení festivalu se stalo největším trnem v mých očích. Město, jež kandiduje na Hlavní město kultury v Evropě, či jak se ta šaškárna jmenuje, by mělo své zavedené projekty, jež dokázaly vždy přilákat i zahraniční návštěvníky města, přinejmenším udržet. Ale pak jsem uznal, že radikální řez je někdy lepší, než únavné kurýrování. Ale přesto pochyby tancovaly v mých úvahách jak hadi vypískaní z koše. Pěkný pohled, ale nezahřeje. A pak jsem si přečetl jméno letošního hlavního pořadatele a pookřál jsem. Karel Zach je vlastně spoluzakladatelem festivalu a jeho Zach´s pub je hudební hnízdo s nejvyprofilovanější muzikou ve městě. A stálou scénou festivalu, jistě. Ale to je asi každému jasné. A tento chlapík se postavil do čela tvůrčího týmečku a tu jsou části jeho filozofie, s kterou k projektu přistoupil. Mé sympatie zde budou přinejmenším zřetelné.

„Měl jsem strach, že festival zanikne. Do výběrového řízení jsem vstoupil pár dní před jeho uzavřením, protože jsem měl informace, že akci nikdo moc pořádat nechce. Vypadalo to, že skončí, což mi přišlo líto. I vzhledem k tomu, že jsem byl vlastně celých 16 let spolupořadatelem. Produkoval jsem scénu ve svém klubu Zach´s Pub. Řekl jsem si, že bych se měl se svými zkušenostmi pokusit festival udržet," vysvětluje důvody své aktivity Karel Zach.


Festival NA ULICI v nadcházejícím ročníku bude klást větší důraz na hudbu. Jeho dalším cílem je také více rozptýlit návštěvníky po centru města, zbavit akci pozlátka pivních či gastronomických slavností na velkých veřejných prostranstvích a odstranit z programu bezplatného festivalu vystoupení ryze komerčních umělců. „Důvodem je návrat ke konceptu street festivalu i nesrovnatelně nižší rozpočet celé akce," doplňuje Zach.

Festival se letos koná na čtyřech scénách - v Proluce, v amfiteátru Plzeň Plaza, Zach´s Pub a zahrada Měšťanské besedy. Program a více www.naulici.cz. Co dodat? Přijďte pobejt.

Zdroj obrázků www.muzikus.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2019 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0616 s