Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníČeský Krumlov potřetí – EGON SCHIELE

24.08.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tentokrát si vás dovolím zavést do míst, která sice také jiskří energetickými víry, ale ty jsou tady roztáčeny se zcela jiným záměrem. Roztáčejí je zde vystavená umělecká díla, jež najdeme v místní galerii. Bývalý městský pivovar tu našel skvělé uplatnění. Nachází se nedaleko centra, zbyly po něm monumentální prostory, přinášející tolik cenné prosvětlení, bezbariérový přístup i zajímavá zákoutí. Ale tím nejcennějším tu jsou samozřejmě umělecká díla. Egon Schiele Art Centrum.

A proč nese galerie jméno právě tohoto výtvarníka? Do Českého Krumlova Egon Schiele bytostně patří. Přímo odtud totiž pochází jeho matka, i když jeho životní osudy nejvíce ovlivnila Vídeň. Studuje tu malbu u prof. Griepenkerla, seznamuje se s Gustavem Klimtem, začíná vystavovat. V roce 1910 přijíždí žít a tvořit do Krumlova.  Svému pozdějšímu švagrovi A. Peschkovi o odchodu z Vídně píše: „Peschko, chci opustit Vídeň velmi brzy. Jak je tu hnusně! Každý mi tu závidí a všichni jsou úskoční. Dřívější kolegové na mě pohlížejí nenávistnýma očima. Ve Vídni jsou stíny. Město je černé. Chci být sám.. Musím vidět nové věci a prozkoumat je. Chci ochutnat tmavou vodu, vidět praskající stromy a divoké větry. Chci udiveně zírat na rozpadající se zahradní ploty. Chci to všechno poznat, slyšet mladé březové porosty a chvějící se listy, vidět světlo a slunce, radovat se z vlhkých zeleno-modrých údolí zvečera, uvědomit si třpytící se zlaté rybky, vidět bílé mraky kupící se na obloze, chci mluvit ke květinám, k trávám. Chci se dívat na růžové lidi, staré úctyhodné kostely, vědět co říkají malé dómy, běhat bez zastavení po oblých travnatých kopcích a polích, širými planinami, chci políbit zemi a čichat hebké teplé květiny v mechu a pak vytvořím věci tak krásné, pole barev…“ 


 

 

Autoportrét, 1912 

Ale i tady je ovšem odmítán pro nekonvenční život, zejména pro malby aktů nezletilých dívek, a tak odchází. Nepochopení ho však provází dál, v roce 1912 je dokonce odsouzen "za pornografii přístupnou mladistvým".
"Omezovat umělce je zločin. Je to jako vraždit život v zárodku."
Hodiny strávené ve vězeňské cele ho podlamují.
Později se ožení s E. Harmsovou a přichází první světová válka. Zákopům se díky výraznému výtvarnému nadání vyhnul, ale smrt si ho stejně záhy našla. Přichází španělská chřipka. Ve snaze ochránit těhotnou manželku žijí v ústraní, téměř nevycházejí z bytu. Marnost. Editha umírá 28.října 1918, on tři dny poté.
 
V roce 1993 se Schiele do Krumlova vrací. Najdeme zde celoročně vystavené jeho kresby, akvarely, jím navržený nábytek, posmrtnou masku i jedinou Schieleho plastiku. Krásná a zasloužená pocta významnému expresionistovi.Louka, kostel a domy, 1912, olej na dřevě, 37x29

Možná se divíte, proč jsem k prezentaci Schielovy tvorby vybrala ne až typickou malbu. Není to náhodou. Tento obraz sem námětově patří a navíc zažil s Krumlovem i dobrodružné časy. K vystavení sem byl zapůjčen ze soukromé sbírky v USA v roce 2001. Ještě tentýž rok byl právě odtud ukraden a naštěstí pro nás, nadšené obdivovatele autora, policií vypátrán a zajištěn v listopadu 2002. Egon Schiele (1890-1918)

Galerie Egon Schiele Art Centrum
Český Krumlov

Přečtěte si i další díly:
Český Krumlov poprvé
Český Krumlov podruhé

Foto: http://www.schieleartcentrum.cz/ 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s