Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.5.2020, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12869
Komentářů: 11076


MěřeníS Lisou Stansfield na vlnách „bílého“ soulu

22.03.2004   Zdeněk Nesvadba   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mezi britskými zpěvačkami zaujímá jedno z předních míst populární hudby již více než 15 let Lisa Stansfield. Pro fanoušky Lisy je to nošení dříví do lesa, ale ti, kdo tuhle jednu z nejlepších britských zpěvaček pohybující se v intencích soulu, R&B, popu a funku neznají, je třeba připomenout, že její nahrávky charakterizuje především Lisin podmanivý sexy hlas a elegantní zjev, silné melodie, obohacené o smyčce a žestě, a typické ostrovní popové aranžmá.

A některým možná stačí napovědět název její dosud nejúspěšnější skladby - „All Around The World“. Na pultech obchodů s hudebními nosiči je v současné době v prodeji aktuální výběrové album „Biography“, které vyšlo v únoru loňského roku a které rekapituluje její dosavadní hudební kariéru od roku 1989.

Lisa Jane Stansfield se narodila v Manchasteru 11.dubna 1966. Její rodina se pak krátce na to přestěhovala do Heywoodu. Později, když bylo Lise jedenáct se jejím trvalým bydlištěm stal Rochdale. Lisa má ještě starší sestru Karen a mladší sestru Suzanne. Hudba, kterou Lisa interpretuje představuje jakousi směsici soulu, jazzu a taneční hudby. Už jako malá holka ráda poslouchala disko a soul, její matka přehrávala do omrzení desky se zpěváky, kteří nahrávali u společnosti Motown. A byla to především Diana Ross se skupinou Supremes, která ji jako první hudebně ovlivnila. Dalšími jejími idoly se stali Barry White a Marvin Gaye. Když jí bylo 14, zúčastnila se Lisa soutěže talentů, která byla sponzorována Manchesterským Večerníkem. Bylo to v klubu „The Talk Of The Town“, kde soutěžila a nakonec i vyhrála, což ji nakonec dovedlo i k televiznímu vystoupení. Když bylo Lise 15 let začala nahrávat a její nahrávky se staly docela úspěšnými. Aby se prosadila v show nazvané „Razzamatazz“ poslala pár svých fotek a nahrávek, což se jí nakonec také vyplatilo a producent pořadu ji vybral pro vystoupení v této show.
V roce 1983 vytvořila Lisa se svými bývalými spolužáky Andy Morrisem a Ianem Devaneyem skupinu Blue Zone. Napsali společně několik skladeb, nahráli pár demosnímků a snažili se je vydat u některého z hudebních vydavatelství. Nakonec podepsali smlouvu s malou firmou Rockin´ Horse Records, kterou později koupila firma Arista Records. Prvním singlem Blue Zone byla skladba „On Fire“ (V ohni), která se stala velmi populární, ale bohužel díky nešťastnému požáru v klubu „King´s Cross“ jim spíše udělala medvědí službu. Další nahrávkou byla „Thinking About His Baby“ z B-strany singlu „Big Thing“. Rádio Kiss vybralo ale nahrávku „Big Thing“, které se prodalo více jak 10000 singlů během jediného týdne.
Andy a Ian původně pracovali s produkčním týmem Matta Blacka a Jonathana Moora, známých jako Coldcut, na písni „Stop This Crazy Thing“. Seskupení Coldcut požádalo již tehdy zkušenou Lisu o nazpívání vokálu ke skladbě „People Hold On“, která vznikla v roce 1989 a dosáhla na 11. místo v žebříčku britské hitparády. Na základě tohoto hitu podepsala firma Arista smlouvu s Lisou jako sólistkou. Andy a Ian se stali jejími skladateli, hudebníky a producenty. Formace Coldcut ještě jednou zazářila, když Lise produkovala její další velký hit „This Is The Right Time“. Píseň „All Around The World“ se stala na konci roku 1989 hitem č. 1 v britské hitparádě, její debutové album „Affection“ se stalo nejlépe prodávaným mezinárodním albem, kterého se celosvětově prodalo na 4,5 milionů kopií.
Lisa se stala trojnásobnou nositelkou ceny „Brit Awards“. V roce 1990 jako „Objev roku“, a v následujících letech 1991 a 1992 jako držitelka ceny „Nejlepší britská zpěvačka roku“. Ve světových hudebních cenách „World Music Award“ se v roce 1991 stala nejlepší britskou umělkyní. Její album „Affection“ se stalo nejlepším albem roku 1990, o rok později získalo její druhé album „Change“ titul nejlepší album roku 1991. Skladba „All Around The World“ se stala nejlepší písní roku 1990 a nejlepším mezinárodním songem roku 1991.
Lisa Stansfield na svém výběrovém albu největších hitů „Biography / The Greatest Hits“ (BMG/Arista) rekapituluje svoji dosavadní, více než 15 letou pěveckou kariéru v průběhu které natočila a vydala 5 řadových alb: „Affection“ (1989), „Real Love“ (1991), „So Natural“ (1993), „Lisa Stansfield“ (1997), „Face Up“ (2001). Na svém kontě má rovněž 15 nahrávek na soundtrackovém albu „Swing“ ze stejnojmenného filmu z roku 1999, ve kterém si zahrála i jednu z hlavních rolí. Do celkového výčtu je možno započítat i „The Remix Album“ z roku 1998, obsahující remixy 6 skladeb z jejího eponymního alba z roku 1997. Málokdo také ví, že Lisa Stansfield už v roce 1982 nahrála 14 skladeb na album, které však vyšlo pouze ve Velké Británii až v roce 1996 pod názvem „In Session“. Oporou na její hudební, ale i životní cestě je skladatel, textař, hudebník a producent v jedné osobě Ian Devaney.
Nejstarší nahrávkou na tomto výběrovém albu je už výše zmiňovaná skladba „People Hold On“ natočená ve spolupráci s formací Coldcut. V roce 1989 pak natočila a vydala své debutové album „Affection“, které ji proslavilo na celém světě. Své postavení na hudební scéně pečetily především hity prezentované i v této kolekci největších hitů, „This Is The Right Time“, „Live Together“, ale především „All Around The World“, její dosud největší hit, který obsahoval tehdy módní rytmus, zvaný acid house. Tato skladba byla na sklonku roku 1989 číslo 1 ostrovní Top 20 a zkraje roku 1990 třetí příčka singlového žebříčku Billboardu.
Zatímco „All Around The World“ celé album uzavírá, tak skladba „Change“ z jejího druhého řadového alba „Real Love“ z roku 1991 tento sedmnáctipísňový disk otevírá. Z téhož alba je na výběrovce zastoupena ještě typicky „stansfildovská“, příjemně pomalá věc „All Woman“ a dva hybnější, taneční kousky – „Time To Make You Mine“ a skladba Set Your Loving Free“, kterou jak sama zpěvačka přiznává má velmi ráda a je jednou z jejich nejoblíbenějších.
Třetí řadové album z roku 1993 prezentuje nádherná titulní skladba „So Natural“, milostná balada „In All The Right Places“, která mimo jiné zazněla ve filmu „Neslušný návrh“ a hitovka „Little Bit Of Heaven“, s hutnou dávkou smyčců a dechových nástrojů.
Čtvrté eponymní album z roku 1997 zastupuje svěží a odpichová skladba „The Real Thing“ a skvělá předělávka velkého hitu Barryho Whitea „Never Never Gonna Give You Up“ z roku 1973, která je na rozdíl od původní albové verze zremixována a ke které ve své době natočila Lisa velmi kontroverzní videoklip. V této skladbě nezůstala Lisa nic dlužna svému obdivovanému zpěvákovi a „učiteli“ a původní verzi svou interpretací dokonale převýšila a dodala mu zvláštní erotické napětí. Je však nutno konstatovat, že čím časově „mladší“ album, tím méně hitů se vešlo na tenhle disk. Zatímco eponymní album z roku 1997 prezentují už jen 2 nahrávky, tak z poslední řadové desky „Face Up“ „vypadl“ už jen jeden jediný hit a to „Let´s Just Call It Love“, sympatická skladba s módní dvoustepovou rytmickou formulkou. Ne, že by snad poslední album bylo chudé na hity, to právě naopak, ale bohužel vinou vydavatelství BMG a špatné propagace tohle jinak skvělé album trochu zapadlo. I když velkým hitem byla bezesporu i singlovka „8-3-1“, ve výběru se na ni už nedostalo.
Do výsledného čísla 17 pak nahrávky z řadových alb doplňuje píseň „Someday (I´m Coming Back)“ z nejlépe prodávaného soundtracku „Bodyguard“. Výtečně se Lisa Stansfield pohybuje v klasickém velkokapelovém swingu, což dokazuje v nahrávce „Down In The Depths“ od Cola Portera. Škoda, že album největších hitů neobsahuje žádnou skladbu z vynikajícího soundtracku „Swing“, ve kterém se Lisa pohybovala s lehkostí a ležérností největších pěveckých hvězd tohoto žánru a kde její ohebný hlas a výjimečné hudební cítění dostávalo díky „novému prostoru“ další, pro mnohé dříve netušený rozměr. Skvěle si také Lisa porozuměla v duetu s Georgem Michaelem a skupinou Queen v nahrávce „These Are The Days Of Our Lives“, skladby převzaté z alba „Five Live“ z roku 1993.
Výběrové album „Biography“ uzavírá jednu bohatou a skvělou hudební kapitolu v životě Lisy Stansfield. Už teď se ale můžeme těšit na její nové nahrávky, které by v blízké době měly spatřit světlo světa. Zatím si Lisu Stansfield můžeme vychutnat na soundtracku k filmu „Úsměv Mony Lisy“, pro který natočila skladbu ve swingovém rytmu „I've Got The World On A String“.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 24.3.2004 - 21:27

Nedávno jsem slyšela Lisu naživo na BBC a kam se na ní hrabe řada dnešních hvězdiček...

Od: Dan - 25.3.2004 - 9:19

Je jen škoda, že Lisa je u nás tak trochu přehlížená a nedoceněná zpěvačka a velmi málo se vyskytuje na playlistech tuzemských rádií. Když tak se v éteru objeví All around the world nebo Change. A to je zatraceně málo. Chtělo by to změnu!!! Nejen Madonnu, B. Spears či Shakiru musí český posluchač neustále poslouchat.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2563 s