Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 10.7.2020, svátek má Libuše a Amálie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníKondor to počítá na dny

09.09.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Začnu jako z jiného světa. Film Tři dny kondora považuji za jeden z nejpovedenějších s Robertem Redfordem vůbec. Teď mám na stole román Šest dnů kondora podle něhož film natočen. Nevím, zda filmaři, či autor James Grady scénář proti knize vtěsnal do poloviny původních dnů, ale film tím získal na dramatičnosti a přitom jí v knize není málo.

Román je strhující a tomu v počátcích těžko věřit. Hlavní hrdina Ronald Malcolm sice pracuje pro CIA, ale v oddělení, zasvěceném spíše úřednické pečlivosti a důkladnosti, než tam, kde by jeden očekával napěchovanou „akčnost“, kdy jde doslova o život. Vězte, Malcolm je mladý literární vědec a se svými kolegy studuje vydávané knihy se špionážní a detektivní tématikou. Copadyby, že ano. CIA má peněz kolik potřebuje a je třeba zjistit, zda románoví hrdinové nepoužívají nápadně stejné postupy jako chlápci ve skutečném životě, případně zda jejich postupy nejsou natolik geniální, že by byla hloupost je v praxi nevyužít jako první. Prostě, Malcolmův život probíhá klidně, vrtá se spokojeně ve snůšce nejrůznějších knih a má pramálo společného s převratně upalujícím životem v tajných službách, jak jej, patřičně informováni, chápeme doposud. A pak všechno jinak. Nachází své kolegy mrtvé a drama je na talíři. Jako správný agent pod krycím jménem Kondor informuje své nadřízené, ale když si rozebere smrt svých spolupracovníků, logicky dojde k tomu, že je v ohrožení života sám a je jediný, od koho může očekávat pomoc. A příběh dostává grády.

James Grady má nejvyšší kvalifikaci k psaní podobných příběhů. Původně novinář, publicista. Pak léta v kongresu jako spolupracovník senátora Lee Metcalfa. Jo, toho. Za jeho působení v kongresu se rozjela aféra Watergate, jež vedla k odstoupení Richarda Nixona z prezidentského postu,k odchodu z Bílého domu. Proč to nevyužít, že. Ty nejpravdivější a nejtajnější causy se mu odehrávaly před nosem. Vhodí do ringu úředníčka, který se v tajných službách ocitne, ani neví jak a jehož dosavadní tužbou je mít po příchodu z práce na stole teplou večeři. Ale s tím je, pod vedením Gradyho, na pár dní konec. Je zajímavé, že román je jeho první. Získal si jím nejen přízeň čtenářské obce, ale i spoustu mezinárodních ocenění. Slavná italská Medaile Raymonda Chandlera tu nemůže chybět. Je jasné, že když dostal nabídku ke zfilmování své látky, neváhal ani minutu. I když spisovatel v Americe je úctyhodně honorován, film je film.

Největší kouzlo příběhu vidím v rozporu dosavadního života hnedle nudného knihomola a vřavy, do které je vržen, nahony vzdálené představám o pěkném dnu.  Vyloženě americky působí skutečnost, že hrdina vše zvládne bez ztráty nonšalantního úsměvu. Oni věděli komu nabídnout hlavní roli. Redford byl ideální kandidát z mnoha důvodů. Vyšlo to. Zpět ke knize. Odkrývá metody, o nichž v našem rybníčku nemáme potuchy. Přečtu si o nich s chutí, zvlášť  v tak čtivých stránkách, jako zde a s takovou zápletkou. Inu, život.

James Grady: 6 dnů Kondora
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
obálka
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0647 s