Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.11.2020, svátek má Emílie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12976
Komentářů: 11166


MěřeníOd Pažouta s Horáčkem k Bartu Simpsonovi

22.09.2010   Oldřiška Skočíková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

aneb "Už nikdy nepodpálím ředitele Skinnera"*

Mezi mými přáteli je poměrně dosti pedagogů, ale musím přiznat, že žádný, který by si myslel, že se situace v našem školství zlepšuje, a rozhodně tu nejde jen o platy. Jednou z velmi častých stížností je kromě přemíry byrokracie i neustále klesající ukázněnost žáků. Děti jsou zlobivější a rozmazlenější a jak konstatovala jedna moje kamarádka kantorka, rodiče taky. Při troše přemýšlení asi věc logická. Možná, že část celého problému spočívá v tom, že náš pohled na vzdělávání a školu, toho, co od ní očekáváme a vůbec na dětství samo o sobě se od dob minulých změnil. A podle mě nic tak dobře nezobrazuje tuto změnu jako právě dva v nadpisu zmíněné dětské seriály.

Dříve totiž byli našimi hrdiny vzorní žáci 3.B. Paní učitelka byla autoritou všeobecně respektovanou a za přispění dvou hlavních protagonistů a kouzelného sluchátka Pažouta s Horáčkem, známé to firmy, vždy odhalila a spravedlivě potrestala. Děti výskaly nadšením, zejména kouzelné sluchátko jim nedopřávalo spánku a my dospělí se bavili skvělými dialogy a souhlasně pokyvovali a zdůrazňovali našim ratolestem, že je vhodné se učit, nelhat, nevymlouvat se a poslouchat pány učitele po vzoru Macha a Šebestové.

Ale to vše, řečeno slovy klasické písně, „odnés čas“. Dnes se české rodiny skvěle baví s americkou rodinou Simpsonových a Bart je pravým opakem vzorných žáků 3.B a podstatně sofistikovanější než Pažout s Horáčkem dohromady. Jeho vylomeniny buď projdou, nebo jsou vytrestány spíše okolnostmi nežli dospělými autoritami. A v mnoha případech rovněž považovány za projevy kreativního a spontánního dětského ducha a trest pak prezentován jako nevhodná snaha tohoto ducha potlačit. Krásně na to poukazují Bartovy proslulé tresty na tabuli v titulcích většiny dílů: "Být upírem není povolání, se svými názory to daleko nedotáhnu, nejsem vyučeným kadeřníkem, prd.com není moje emailová adresa, nemám licenci na to, abych se do všeho montoval, nehořlavost není třeba ověřovat, seriál "Ostrov pokušení" nebyla trapná slátanina, už nikdy nebudu mafiánem, z pohledu společnosti to není žádoucí, nikdy nevyhraji Emmy…".


Říci, že způsob prezentace učitelů má k ideálním pedagogům daleko, rozhodně zcela nevystihuje merito věci, viz další Bartovy tresty: "Cvičenej opičák nemůže učit tělák, učitelka umění je tlustá, ne těhotná, už nikdy nebudu učitelce schovávat léky, už nikdy nebudu spekulovat, jací bývali učitelé frajeři, učitelka nedostala kopačky, bylo to vzájemné, už nikdy nebudu házet parukou pana ředitele, učitelčina dieta funguje, neviděl jsem učitele nasávat plyn". Bart se tak blíží realitě nejvíce tím, jak dokáže veškeré dospělé autority totálně zničit a nepokrytě mu to působí potěšení.

Ústředního šprta v seriálu představuje Bartova sestra Líza, ale ani vůči ní se vzdělávací systém nechová vždy férově a ne vždy její schopnosti oceňuje. Vlastně by se dalo říct, že do něj nezapadá nic, co není průměrné. Bart je příliš svůj a příliš důsledný v tom, jak dělá lumpárny a Líza v tom, jak se snaží napravit svět.

Takže co z toho plyne? Do školy nám chodí víc dětí, co chtějí být Bartem nežli Machem a hlavně paní učitelka už není nedotknutelná autorita, která vždy odhalí pravdu, a to nejen pro děti, ale ani pro rodiče. Svět se změnil, přestal být dokonalý a ideální. Většina matek se v tom, jak budou chránit, bránit a podporovat svého Barta podobá Marge Simpsonové víc, než by se mohlo zdát.

Můžete si myslet, že je to špatně nebo naopak, že je to dobře. Váš názor má bezesporu svou důležitost pro budoucí vývoj našeho školství. Ale jedna věc zbytečná je, a to dívat se zpátky a smutnit nad žáky 3.B. Ty časy se už nevrátí, Mach a Šebestová už do školy nikdy znovu chodit nebudou, přece i v tom seriálu nakonec vyrostli. Takže se připravme spíš na to, že do lavic usedají sourozenci Simpsonovi, s tím dobrý i špatným, co to přináší. Jinak se nám lehce může stát, že vzdělávací systém bude nakonec ještě podstatně trapnější než ten, který seriál Simpsonovi prezentuje a o kterém si s oblibou myslíme, že je americký.

Informační zdroj a zdroj obrázku: http://www.simpsonsweb.cz

* jeden z Bartových trestů na tabuliKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2497 s