Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníMuzikální realisté z Valmezu (čti: Mňága a Žďorp) si troufli na DVD

06.10.2010   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Veselí realisté z Valmezu alias Mňága a Žďorp vydávají v pondělí 18. října své první koncertní DVD příznačně nazvané On Stage. Dvouhodinový záznam koncertu z pražského Lucerna Music Baru se kapela rozhodla vydat ve vlastní produkci a doplnit ho raritním materiálem. Druhý bonusový disk přináší kultovní film Petra Zelenky Mňága - Happy End a kompletní "videografii" – tedy všech sedmadvacet videoklipů, které skupina natočila.

Dlouhých třiadvacet let po své koncertní premiéře na Valašském špalíčku vydává Mňága a Žďorp první živé DVD. Pro záznam si vybrala jednu ze zastávek loňského zimního turné. „Rozhodně jsme chtěli natáčet v Lucerna Music Baru (19. 11. 2009), je to naše pražská domácí adresa a cítíme se tam skvěle… Navíc jde o unikátní prostor s atypickým půlkulatým pódiem - kontakt s lidmi je tu pro hudebníky téměř ideální, v publiku je osm set diváků a všem vidíte do očí," vysvětluje zpěvák Petr Fiala.

Postprodukce materiálu trvala půl roku, a co víc, kapela se rozhodla poprvé jednat na vlastní pěst. „Mňága a Žďorp - On Stage je pilotním počinem našeho vydavatelství, které jsme pojmenovali Surikata Records. Hlavní důvod, proč jsme volili tuto cestu, je kvalita. Nechtěli jsme natáčet v produkci EMI na tři kamery… Jde o náš první živák a došlo nám, že pokud ho chceme mít pořádný, musíme se o to postarat sami. Nakonec jsme použili devět kamer, z toho dvě statické - výsledek je luxusní a jsme spokojeni! S EMI ale máme i nadále dobré vztahy, záznam nám budou distribuovat,“ nastiňuje pozadí vzniku frontman kapely.

Bonusový disk nabídne kultovní snímek z dílny Petra Zelenky Mňága - Happy End (1996). Mystifikační majstrštyk pojednávající o vzestupu uměle vytvořené kapely z Valmezu se dnes po zásluze řadí do kategorie legendárních. „Jednou ze scének je casting na zpěváka, kde se objevila spousta naprosto rozdílných lidí - Karel Zich, Sid Hošek z Plexis, Magda Křížková, sám Petr Zelenka, Olga Dabrowská, Jamajka z Hudby Praha, Tomáš Trapl, uvaděč z kina, kde jsme točili... Protelefonoval jsem v pasáži u automatu hromádku pětikorun, ale Pavla Vítka jsem z Karlštejna na natáčení nedostal... No, skoro všichni zpívají líp než já,“ vzpomíná se smíchem Petr Fiala. Ve filmu se míhají i Ivan Král, Boris Hybner, Roman Skamene nebo Oldřich Vlach. Jednu dějovou linii tvoří natáčení velkofilmu Slunce, seno a žďorp. „Jako režisér tu vystupuje Zdeněk Troška, Martina Knora hraje Marek Brodský a mě zase Marek Vašut. S tím jsme se seznámili noc před natáčením v jednom hotelu na Václavském náměstí na obrovském večírku pro smetánku, kde on moderoval a my hráli hodinu na playback pro našeho tehdejšího sponzora, firmu dovážející vodku a whisku. Všechno se to odehrávalo uprostřed natáčení filmu a my už doopravdy nevěděli, co je realita a co ne,“ dodává Petr Fiala.

Druhý disk doplní ještě položka Videohistory neboli všech sedmadvacet klipů, které zatím kapela natočila. Zajímavostí je, že nejstarší (Kocourkov) a nejmladší (S kufrem a se ženou) od sebe dělí rovných dvacet let. Z "mezidobí" nechybí hity jako Hodinový hotel, I cesta může být cíl, Nejlíp jim bylo, Spaste svoje duše, Písnička pro tebe, Dutý, ale free nebo Na stanici polární. Výsadní postavení dvorního klipaře Mňágy potvrzuje Zdeněk Zukal, který se podepsal pod vznik deseti videí, včetně toho "nejlevnějšího" – Myslel jsem si, že je to láska. „Tehdy jsme se se Zdeňkem vsadili, jestli dokáže za víkend a dvě stovky vyrobit klip. Se svým tehdejším spolupracovníkem Ivanem Langerem se jim to opravdu podařilo. V pátek v hospodě vymysleli, o čem to bude, načmárali bodový scénář, v sobotu natočili obrázky a v neděli klip sestříhali. Kamera byla půjčená načerno, stříhalo se taky načerno. Prý to vyšlo na 180 Kč, takže jim zbylo i na pivo,“ vzpomíná Petr Fiala. „Nejrychleji pak vznikl klip k písničce 17B. Napadlo mě postavit půjčenou kameru na stativ do chodby blázince a nechat ji běžet přesně těch 4 a půl minuty. Tísnivá atmosféra nemocniční chodby tak vznikla sama, děj je náhodný, akorát jsme na závěr klipů sestříhali záběry z koncertu, který jsme ten den v Psychiatrické léčebně ve &Sternberku u Olomouce pro místní pacienty odehráli,“ dodává zpěvák. Na DVD nechybí ani několik animovaných videí, která doprovodila písničky Ne, teď ne!, Měsíc nebo Ajlavjů. „Tyhle klipy kapela miluje, protože vznikají bez ní… (smích) Taky se nemusí nic svítit, chystat, stavět. Samozřejmě, jinak je to hromada práce pro hromadu lidí, kteří trpělivě kreslí a kreslí,“ uzavírá povídání Petr Fiala.

Aktuální koncerty Mňága a Žďorp:
10. 11. Brno
11. 11. Praha
12. 11. Rychnov u Jablonce
13. 11. Luka nad Jihlavou
18. 11. České Budějovice
19. 11. Příbram
25. 11. Kolín
26. 11. Kbely
27. 11. Hradec Králové
30. 11. Nitra
01. 12. Bratislava
02. 12. Trenčín
03. 12. Poprad
04. 12. Trnava
12. 12. Praha (křest 2DVD Mňága a Žďorp – On Stage)
16. 12. Kroměříž

Zdroj: Iva Marešová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0264 s