Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníTAKOVÍ JSME BYLI - TV tip - trocha nostalgie se slavnými herci

06.11.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zdálo se, že láska může setřít veškeré rozdíly. To by ale nesměla zasahovat drsná doba a politika. Robert Redford a Barbra Streisandová v milostném, politickém a nostalgickém příběhu TAKOVÍ JSME BYLI.

 


Poprvé se setkali v roce 1937. Ona, Katie jako aktivní stipendistka na univerzitě, která si přivydělává jako číšnice a nekompromisně se hlásící ke komunistickým názorům. On, Hubbell, bezstarostný sportovec z bohaté rodiny, politický ignorant s literárním talentem. Jednoho dne z očí do očí přeskočí jikra a láska mezi nerovnou dvojicí, která se radikálně liší jak v sociálním postavení tak v politických názorech vzplane...

Přišla druhá světová válka, která dvojici rozdělila. Katie, stále stejně aktivní, pracuje pro Úřad válečných informací, Hubelll se vrací v parádní uniformě důstojníka válečného námořnictva. Náhoda a vzpomínky na mládí je znovu svádějí dohromady. Krátce spolu i bydlí, ale přehnaná Katiina aktivita (třeba rozdávání letáků zvoucích na slavnost sovětsko-amerického přátelství) je na pranýři Hubellových přátel a vede až k roztržce.
V roce 1947 se mladý pár znovu schází a dojde ke svatbě. Hubell konečně dostává v Kalifornii práci jako scénárista a oba se ocitají v kruhu hollywoodských intelektuálů. Právě ale začíná známý "hon na čarodějnice", Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti odsuzuje deset předních hollywoodských pracovníků do vězení, všude jsou odposlouchávací zařízení a panuje atmosféra strachu. Katie se přes Hubbellův zákaz angažuje v boji za lidská práva, narodí se jí holčička, ale Hubell ji opouští.

Uplyne dalších pár let a dvojice se náhodně sejde. Oba již mají (či měli) nové partnery, ale někdejší citové pouto zůstává nezapomenuto... 

Režisér Sydney Pollack k filmu řekl: "V podstatě je to milostná historie o lásce dvou politicky i sociálně proti sobě stojících lidí, kteří se rozejdou, protože je černá listina přitlačí ke zdi. Po skončení druhé světové války byl každý z nás plný optimizmu a naděje do budoucnosti. Obrat nastal pozvolna, někteří lidé se stáhli do sebe, jiní se přizpůsobili, ale všichni cítili, že je pro ně navždy něco ztraceno. Vyhraněný rozdíl mezi dobrem a zlem přestal existovat. Film se nesnaží být ničím jiným než milostným příběhem zasazeným do doby, která nás utvářela."
 
Přes toto režisérovo prohlášení jsou obě složky filmu - nostalgicky laděná milostná romance a zobrazení atmosféry strachu mccarthyovského období působivé. V době svého vzniku v roce 1973 to byl první hollywoodský snímek inspirovaný neslavnou historii Ameriky, historii, která měla právě v Hollywoodu své odsouzené i své zrádce.
 
 
 
Sydney Pollack (1934-2008) se proslavil již tři roky před tímto filmem snímkem KONĚ SE TAKÉ STŘÍLEJÍ (http://www.webmagazin.cz/index.php?styp - e=all&id=10285).  Snímek TAKOVÍ JSME BYLI byl jeho sedmým filmem. I nadále pak sklízel jeden úspěch za druhým - připomeňme si filmy TŘI DNY KONDORA, BOBBY DEERFIELD, ELEKTRICKÝ JEZDEC, TOOTSIE, VZPOMÍNKY NA AFRIKU, HAVANA, FIRMA, SABRINA, NÁHODNÉ SETKÁNÍ a naposledy TLUMOČNICE.

Zásluhu na úspěchu filmu má nesporně ústřední dvojice - Barbra Streisandová jako Katie a Robert Redford jako Hubbell. Okouzlující Barbře věříte i její zápal pro Lenina, Robert zase projevuje šarm příslušníka zlaté mládeže. Paradoxem je, že právě Redford se dlouho zdráhal roli přijmout a že při natáčení mezi ním a partnerkou panovala odměřená až zlověstná atmosféra. Na výsledném filmu to však nepoznáte. Připomenout musíme i hudbu Marvina Hamlische, oceněnou Oscarem. Takže až vám odezní vzpomínky na idylickou romanci a uschnou kapesníčky, určitě vám v uších bude stále znít píseň Barbry Streisandové Way We Were, sugestivně lákající ke vzpomínkám na vlastní milostné romance...
Foto: ceskatelevize.cz, kfilmu.net, transit-web.com
**************************************************
TAKOVÍ JSME BYLI
(The Way We Were), USA 1973,
režie Sydney Pollack,
na obrazovky uvádí Česká televize
na programu
ČT2 v ponělí 9. listopadu od 22,00 hodin.
 

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s