Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníRozhlédněte se z vrcholku rozhledny!

03.11.2010   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jakou knížku by si mohla dát Rozhledna do erbu? Určitě tuhle – autor Pavel Miškovský, který si již nyní zaslouží přízviskový titul „rozhlednolog“, totiž vydává již ve třetím upraveném vydání průvodce po rozhlednách (s malým „r“). Čeká na vás 262 lokalit v přehledném uspořádání i s fotografiemi. Stačí jen utáhnout pohorku, zabalit svačinu a hurá na cestu!

K otázce, co nám socialismus dal, ale hlavně, co nám vzal, se málokdo zamyslí nad tématem rozhleden. A přitom právě pro ně byl minulý režim jámou pekelnou. Člověk by naopak řekl, že v dobách, kdy se na výjezdní doložku čekají tisícové fronty s naditou obálkou a přesvědčivým výrazem, bude péče o tuzemskou turistiku přímo rozkvétat. Ale ne. Ba právě naopak. Od roku 1939 až do revoluce mají rozhledny červenou. Některé musí být dokonce strženy pro zanedbaný stav, na jiných se usadí panáčci ve vojenském hábitu. Je to škoda, vždyť Čechy nejen že se na přelomu 19. a 20. století mohou chlubit skvělou železnicí, ještě lépe fungujícími turistickými okruhy, ale dokonce i 150 rozhlednami vystavěnými jen v letech 1884-1914!

Kapitalismus zavanul svěžím větrem i do života na vysokých věžích. Do kraje se můžeme rozhlédnout ze 70 nových či od základu opravených rozhleden! Roku 1997 se dokonce televizní diváci mohou skrze obrazovku po vyhlídkových stavbách procházet. Vás teď čeká po boku Pavla Miškovského originální exkurze tamtéž. 262 lokalit doplňuje autor ke každé minikapitolce i fotografií. Bohužel jen černobílou, tak se oko toliko nenapase, ale o to méně schudne peněženka při koupi publikace. Pavel Miškovský myslí skutečně na všechno. Ze stručného přehledu, než přechází k historii a zajímavostem, se samozřejmě dozvíte jméno oné dřevěné, zděné či železné krásky, ale také všechna technická data, kde ji najdete, a to moderně – což ocení zejména geocachingáři – i se souřadnicemi a otevírací dobou. A pro ty, komu na palubce auta či v batohu nesignalizuje cestu GPSka, je v samém závěru knihy přiložena i složená barevná mapa s vyznačením výhledových pamětihodností.

Mravenčí práce, během které autor navázal i řadu kontaktů se správci a staviteli rozhleden, přinesla naplňující ovoce. Verdikt? Tahle knížka splňuje přesně to, co slíbila. Nabídne vám komplexní informace o jakékoliv rozhledně, na kterou si vzpomenete, a to někdy i včetně těch, které dnes stojí coby moderní krásky, ale dříve bývaly romantizujícími věžemi jako z pohádky. Díváte-li se rádi do kraje, tuhle knížku si sbalte na výlety. I jako „tipovník“ stojí za to.

Pavel Miškovský
Naše rozhledny, 3. aktualizované vydání
328 stran, 260 ilustrací, 298 Kč
e-shop vydavatelství Dokořán jen 253 Kč

Koupit můžete zde:

http://www.dokoran.cz/index.php?&p=book.php&id=381


(zdroj obrázku tamtéž)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0572 s