Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


Měření



Paní, paní a ještě jedna paní aneb Konec historiků v Čechách

26.11.2010   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divadlo Kámen uvedlo 20. října 2010 premiéru divadelní hry PANÍ. V upoutávce se dozvíme, že se jedná o fiktivní fyzickou rekonstrukci dvou našich paní a jedné další podobně krásné paní s Kristiánovou legendou a rytmickou sekcí. Že jste neporozuměli? Nezbývá než divadlo navštívit.

Autorem scénáře je Petr Macháček, sám také drama režíroval. Na hudbě spolupracovali Žofie Kašparová, Renata Kuzikowská, Vít Kopecký a rolí se ujali Pavla Procházková, Inna Zhulina, Karolína Fikrle, Jasanka Kajmanová, Zdeňka Brychtová, Radek Jiříček, Marian &Skorvaga, Petr Bláha Nejedlý a Jiří Kubíček.

A co vlastně jde? O nadčasové ztvárnění staré pravdy- nikdy si nemůžeme být ničím jisti, i když ani to není jisté. Ale ústředních motivů tady najdeme víc.
Paní nebojácně neklopící zrak se setkávají se svými zbabělými vrahy. Nikdo nikdy neřekne nic, co bychom očekávali. Jedině paní chápou, že samotným řádem je tady chaos, a elegantně toho využívají. Ony jsou sice oběťmi, ale díky své smrti jsou nezávislé na umělém "systému", jediné žijí skutečný život. Když se vrah nedovolá svému šéfovi a vyšetřovatel nemůže urychlit práci, protože mu to nedovolují policejní postupy, oba ztrácí svoji jistotu. Naopak paní všech nástrah a složitostí světa využívají. Tak třeba Ludmila uvádí, že se narodila ve středních Čechách, říká pravdu? Co když... 


Historické zpochybnění? Petr Macháček byl k historikům ohleduplný a vybral si postavy, o nichž se všeobecně ví, že se narodily na dvou, třech až čtyřech místech najednou.Možná že to není pravda, možná že je. V každém případě si chceme být jisti, a tak, historikové, nezoufejte, nějaká pravda už se vždycky najde. Třeba ta uváděná právě v této divadelní hře.
 


(foto www.divadlokamen.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0303 s