Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 17.2.2018, svátek má Miloslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 499
Registrovaní čtenáři: 1762
Publikovaných článků: 12400
Komentářů: 10753


MěřeníKameny bolesti

09.12.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství Paseka přichází v předvánoční době s románem italské spisovatelky Mileny Agusové. Střídmá kniha rozsahem, což se o obsahu rozhodně říci nedá, nás přivede na Sardinii. Sám román získal řadu literárních cen, a jako k takovému jsem k němu přistoupila.

Milena Agusová (1959) pochází z Janova, ale žije na Sardinii, kde působí jako středoškolská profesorka. Debutovala románem Zatímco žralok spí (2005), proslavil ji její druhý román Kameny bolesti (2006). Stal se bestsellerem v Itálii, Francii a Německu. Nyní má šanci posoudit jeho kvality i český čtenář.

Dostáváme se do méně obvyklého prostředí zpracovávaném v literatuře, na jižní Sardinii, kde se rozvíjí životy tří generací. Hlavní hrdinkou je babička, žena zcela se  vymykající z "normálu" tehdejší vesnice. S tou nás seznamuje její vnučka, která je vypravěčem stojícím zcela jasně na straně téhle bytosti, jež ji vlastně vychovala. Ve zkratce se dozvíme i základní linii života jejích rodičů. Ale! Ve snaze o svižnost se autorka vzdaluje natolik dokreslení prostředí a charakterů postav, vyjma hlavní postavy, že čtenář mnohdy tápe. A tak máme místy bohužel pocit příliš „vykostěného“ vypravování. Možná by stačilo ustoupit od záměru sepsat rodinnou ságu, pak by krátký prostor dostatečně postačil pro velice zajímavý námět, žena toužící po lásce, toužící natolik, až se jí nekonečně vzdaluje. Možná nechat knihu více zrát, zrovna tak jako chutné víno. Možná vše ovlivnil překlad, nemohu posoudit, proto možná. Na přebalu knihy se dočteme, že je autorka známa svým svižným rukopisem, že píše s lehkostí a vtipem o bolesti, kterou v sobě lidé nosí, a dokonce sami pěstují, stanou-li se obětí sebeklamu, vězněm svých představ a iluzí. S obsahem bych rozhodně souhlasila, s formou psaní nikoli a ta je pro čtenáře neméně důležitá.

Ale možná budete mít po přečtení jiný názor. Třeba si budete malou popisnost pochvalovat a vykreslení postav pro vás bude dostatečné. To zjistíte až tehdy, vezmete-li knihu do ruky, sednete si třeba do křesla a začtete se. Co člověk, to jiná chuť, jiný názor, pohled na věc. A to je na nás lidech krásné, totiž dokážeme-li si s názory těch druhých příznivě pohrát. I o tomhle je autorčin román.Milena Agusová: Kameny bolesti, 1. vydání
vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010

(foto www.paseka.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2018 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0701 s