Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníTaliesyn vydávají očekávané album Zvesela!

18.12.2010   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pražská skupina, pojmenovaná podle pololegendárního velšského básníka Taliesyna, vznikla na konci 90. let s ambicí navázat na to nejlepší ze západní folkové scény let šedesátých a sedmdesátých. V průběhu let však Taliesyn zaznamenal zásadní odklon k osobité folkrockové fúzi, kombinující vlivy lidové hudby, folku, blues, jazz i rocku. I díky personálním změnám.

A přišlo album Zvesela!. „Polovinu kapely tvoří noví hráči -na basu Filip Benešovský, autor loňského megaprojektu The Wall 2009, na klávesy Jirka Neužil a na bicí Radim Chrobok. S novými členy je znatelnější příklon k jazzu a experimentům se zvukem, také instrumentální možnosti kapely jsou nyní vynikající,“ doplňuje zpěvák Jan Bičovský. Vynikající hudebníci, působící také vedle mateřské kapely v řadě dalších projektů (např. kapely Bran, Before Breakfast, Neřež, Marie Rottrová apod.), umožňují Taliesynu realizovat každou píseň s jiným výrazem a v jiném žánru, od subtilních lidových písní, přes jazz, latinu, folk Simonovského nebo Dylanovského ražení, či blues až k tvrdšímu pojetí folkrocku.

Taliesyn natočil 14 písní alba Zvesela! ve zlínském studiu V během 14 dnů. Kapele se nadále daří nedržet se jediného stylu, takže se sice ještě ve třech písních vrací k ostrovnímu folku baladami Black Is The Colour a Lord Franklin a odrhovačkou The Cobbler. Veedle těchto skladeb zařadila ale i 5/4 blues I Just Can’t Keep from Crying a námořnický žalozpěv Sally Free & Easy, výpravnou epopej s barokní vsuvkou Sentimentality, skopičinu Výčepní, z jejíhož textu pochází i název alba "Zvesela!", temnou Dead Travel Fast, dva ohlasy českého folklóru Bosé tělo a Viselec, lehce oplzlou latinku Husy... a album končí písní Café, která jako jediná pochází ze života a je tedy i třeskutě dojemná. Kapela se také vymezuje k tzv. „keltsko-irské“ škatulce, jak je definována v ČR, a jak potvrzují slova leadra kapely Jana Bičovského. „Ostrovní folk ražení the Pentangle nebo John Martyn je pro nás nadále inspirací. Nejde totiž ani tak o to, že se rozhlížíme dál než k „ostrovům“, což jsme dělali odjakživa, ale spíš o to, že ta "ostrovní" muzika nejsou jen irské balady a tance na způsob ministerstva švihlé chůze. Zejména britský - anglický folk jako kdyby pro Čechy neexistoval. Prostě harfičky a zamlžený zrak nejsou nic pro nás.“


Dlouho očekávané album Zvesela! kapela Taliesyn pokřtí 7. února 2011 v Malostranské besedě v Praze.


Taliesyn:
Jan Bičovský – zpěv, bouzouki, harmonika
Vojtěch Jindra – akustická kytara
Robert Fischmann – příčná flétna, low whistle, high whistle, zpěv, perkuse
Filip Benešovský – baskytara, zpěv
Jiří Neužil – klávesy
Radim Chrobok – bicí
www.taliesyn.cz

text Daniela Slezáková, fotografie www.taliesyn.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s