Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníVánoce v Praze: Bílé město s vůní svařáčku

24.12.2010   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lidské hemžení nezná slitování. Davy se valí vstříc nákupní horečce, v rukách ohromné krabice, v očích děs. Každá minuta navíc se cení zlatem. &Stědrý den právě vypuká! Na chvíli zpomalte. Matička Praha na vás čeká ve vší vánoční kráse viděné hledáčkem fotoaparátu.

Stačí vystoupat kousek nad Staroměstský orloj a vší voňavá krása historického centra Prahy je jako na dlani. Za stánky s pochutinami se tyčí krásný dům U Kamenného zvonu s číslem popisným 605. Pochází ze 14. století a v podstatě jde jen o torzo původní rozlehlé stavby. Vedle můžeme obdivovat Palác Golz-Kinských.Kostel Matky Boží před Týnem, jak se správně jmenuje Týnský chrám, má své kořeny již v 11. století, kdy tu stával kostelík. Gotická stavba se zrodí až s 13. stoletím a svou dnešní podobu dostane až o dalších 100 let později. Věže sahají až do výšky 80 metrů.

Vánoční procházkou můžete Staroměstké náměstí obkroužit až ke kostelu Svatého Mikuláše postaveném v 18. století Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Stojí na místě románského kostela, který vyhořel. Jeho jméno je předmětem řádných zmatků. Jmenuje se totiž stejně, jako jeho kostelní sourozenec z Malé Strany. Stejný je i stavitel. Sraz si raději dávejte přímo pod orlojem... 


Vánoční čas v Praze oživují i trubači přímo z věží Staroměstké radnice. 


Na tu můžete vystoupat po zrekonstruovaném schodišti, jehož střed připomíná spíše vstup do galerie moderního umění. Věž má na výšku 57 metrů, takže stoupání by trumfla jen výprava do věží Týnského chrámu. 


Betlém patří na všechna větší náměstí i do kostelů. Vděčíme za něj Františku z Assisi, který Betlém prvně postaví v jeskyni, kam sezve vesničany. Píše se rok 1223. V tu samou chvíli se má odehrát i vůbec první "půlnoční" v historii. 


Největší oblibě se na náměstích těší svařené víno, medovina a trdelníky. 


Ze Staroměstského náměstí se přesouváme do spodní části Václavského náměstí. V modernější zástavbě panuje studenější atmosféra, nehrají tu živé kapely a lidé sem nechodí na chvíli zapomenout na stres, ale spíš jen koupit dárky. 


Vánoční trhy na Andělu. I když je obklopuje jedna moderna vedle druhé a za zadními vchody do domečkových prodejniček neutuchá proud spěchajících lidí, mezi stánky je hezky. Blíže k metru se střídají živé kapely. Zbývá jen Náměstí Míru s kostelem Svaté Ludmily. Ten vidíte přímo v ikonce. &Sťastné a Veselé! 

Foto: Viktor &SkaroupkaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s