Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.11.2020, svátek má Emílie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12976
Komentářů: 11166


MěřeníZločinné praktiky na královském dvoře II.

30.12.2010   Oldřiška Skočíková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Merovejci, franští králové, skutečná královská dynastie jak se patří; s dobyvatelskými choutkami, intrikami všeho druhu, královraždami, bratrovraždami, strýcovraždami …. A také specifickými módními zálibami, totiž dlouhými vlasy a vousy, odznaky to hodnosti královské.

Četli jste první díl? Pokud ne, můžete zde:  (klikni)
 
Podrobné zprávy o praktikách i zvycích na franském královském dvoře máme zejména z doby vlády Chlodvíkových vnuků Chilpericha I. (561-584), Guntrama (561-593) a Sigiberda I. (561-575) a to díky „Kronice Franků“ od jejich současníka biskupa Řehoře z Tours:
Stejně jako Clothar I. (nejmladší syn Chlodvíkův, mimochodem nechal za živa upálit jednoho ze svých synů, který se proti němu vzbouřil i s rodinou) měli Chilperich i Guntram (tento panovník naopak podle Řehoře dokázal za svého života konat zázraky) několik manželek, ačkoliv není známo, zda se jednalo o polygamii či „sériovou monogamii.“ První Guntrumovou ženou se stala služebná jednoho z jeho poddaných; syn, kterého s ní měl, dostal dobré burgundské jméno Gundobad a říkají, že ho otrávila jeho druhá manželka, kterou později zapudil, aby uvolnila místo pro třetí ženu (ta zemřela v roce 580, ovšem předtím si od Guntruma vyžádala slib, že zabije její dva lékaře, nepodaří-li se jim ji udržet naživu.
 
Chilperich si vzal jako druhou manželku Fredegundu, o níž Řehoř naznačil, že byla jeho služebnou. Naproti tomu Sigibert, král východní království, byl odhodlán posílit svou prestiž sňatkem se ženou, která by mu byla společensky rovna. Jednání s vizigótským králem o ruku jeho dcery Brunhildy byla úspěšná. Ve snaze nenechat se předstihonut, zbavil se Chilperich Fredegundy a oženil se s Brunhildinou starší sestrou Galswinthou. Hned po svatbě se však pohádali kvůli Fredegundě a jednoho rána našli Galswitnhu na jejím loži uškrcenou. Krátce na to si Chilperich znovu vzal za ženu Fredegundu.*

Na jak to probíhalo dál? Sigibert byl zavražděn, údajně na příkaz královny Fredugundy. Chilperich (Nero a Herodes našich času, jak ho nazval Řehoř) byl probodnut během lovu, když zesedal z koně. Ze souvislostí lze tušit, že šlo o odvetu a za vraždou stál nejspíše jeho bratr či synovec (syn Sigibertův) případně oba. Královna Brunhilda byla v roce 613 umučena na příkaz Fredegundina syna Chlothara II., který ovšem jinak opětovně sjednotil Franskou říši a jeho syn Dagober I. (623/629-639), známý dobře i z našich dějin, je často považován za posledního opravdu mocného Merovejce.

Formálně byl posledním Merovejským králem Childerich III. (743-751). „Jediné, co mu však zbývalo, bylo spokojit se s královským titulem, dlouhými vlasy a vlajícím vousem, sedět na trůně a hrát úlohu vládce, poskytovat slyšení vyslancům, kteří přišli z ciziny a …dávat jim odpovědi tak, jak mu bylo vysvětleno nebo dokonce nařízeno.“* Byl nakonec svržen na příkaz římského papeže Štěpána. Ostříhali mu vlasy, zavřeli ho do kláštera. Zvláštní způsob jak někoho zbavit královské hodnosti. Skutečná moc však tehdy již náležela vysokým dvořanům zvaným majordomové. Z nich se postupně prosadili ti, jež zná historie pod jménem Karlovci, ale to už by bylo o praktikách na úplně jiném královském dvoře.

*James Edward, Frankové, Praha 1997 (citace upravena)
Zdroj informací: James Edward, Frankové, Praha 1997, www.wikipedia.org
Obrázek: Childerichův prsten s jeho portrétem,
Zdroj obrázku: www.wikipedia.orgKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0706 s