Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníBalkán v barvách Ostravy: Fanfare Ciocarlia vs Boban i Marko Marković Orkestar

13.01.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na jevišti se jako v ringu proti sobě postaví „těžké váhy světové world music“ – nejlepší balkánské dechovky Fanfare Ciocarlia z Rumunska a Boban i Marko Marković Orkestar ze Srbska. Kdo hraje lépe? Divočeji? Kdo koho „sfoukne“ z pódia? Kdo je skutečným králem balkánské dechovky?

Jubilejní ročník festivalu Colours of Ostrava zahájí 14. července unikátní hudební souboj Balkan Brass Battle. Proslulý srbský trumpetista Boban Marković a jeho syn nebo dechovkoví ďáblové z Rumunska? O tom, kdo zvítězí, rozhodnou po dvou hodinách nelítostné vřavy diváci – jejich potlesk, křik i tanec! „Projekt Balkan Brass Battle přivádí vůbec poprvé na jedno pódium dvě nejslavnější balkánské dechovky. Jelikož ale žádná z nich nechce vystupovat jako první, tj. předskakovat tu druhou, vystupují najednou – celkem přes třiadvacet hudebníků v jeden moment,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu. „Balkan Brass Battle vychází z tradice dechovkových soubojů známých od Balkánu po New Orleans, kdy kapely hrají svůj nejlepší a nejdivočejší repertoár, aby si získaly přízeň publika,“ doplňuje. „Tímto zahájením, které roztančí a rozjaří na úvod snad každého, navazujeme ať už na koncerty Gorana Bregoviće, který s Bobanem Markovićem spolupracoval, nebo na loňské divoké The Gypsy Queens and Kings,“ uzavírá Zlata Holušová. Kdo by se Fanfare Ciocarlia na Colours of Ostrava nemohl dočkat, má šanci je zažít na samostatném koncertu 20. ledna v pražském Paláci Akropolis.

Kromě těchto dvou dechovek, které se staly synonymem pro masový úspěch dříve neznámé world music, přibyla do programu další dvě jména z této hudební oblasti: La Shica, španělská zpěvačka a tanečnice, která kombinuje flamenco s hip hopem, funky, rockem a brazilskými rytmy, a Sam Karpienia z Francie. Tento zpěvák, skladatel a především hráč na mandolu by mohl být klidně nástupcem kteréhokoliv středověkého trubadura z francouzské Provence nebýt toho, že si svůj nástroj zapojil do zásuvky. S kolegou Danielem Gaglionem a perkusistou Mathieu Goustem svým divokým stylem připomínají Sonic Youth křížené se Speed Caravan.

Kromě výše uvedených jsou nyní potvrzeny tyto další kapely: Apollo 440, Blackfield, Brendan Perry, z domácích pak: 5P Luboše Pospíšila, Divokej Bill, Kacu!, Le Pneumatiq, Navigators, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Sto zvířat, Tata Bojs, The Plastic People of the Universe, Tleskač, Traband, Už jsme doma a Vltava.

Festival Colours of Ostrava nabídne od 14. do 17. července 2011 na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Vzájemné hudební souboje podobně Balkan Brass Battle mají tradici už od středověku. Aby do sebe za vysoké rychlosti narazila dvě taková těžkotonážní dechovková monstra, to tu ještě ale nebylo. Ačkoliv Fanfare Ciocarlia s Markovičovými berou vše samozřejmě s nadsázkou a humorem, nepochybujte o tom, že na Colours of Ostrava ze sebe vypustí doslova duši.

Dechovky se nikdy předtím nesetkaly a nic o sobě zpočátku netušili ani jejich členové. Ale i když se tak stalo, nastal velký problém. Boban Markovič, porotou obřího srbského festivalu dechovek Guča několikrát vyhlášený trumpetovým šampiónem, se najednou dozvěděl, že jakási neznámá rumunská kapela dokáže v rychlosti a nasazení konkurovat jeho Orkestaru. A naopak, Fanfare Ciocarlia se novináři neustále vyptávali, jestli znají balkánského trumpetového krále Markoviče schopného strčit je do kapsy.

Pro hrdé romské muzikanty prekérní situace. Jako jediné možné řešení se proto v loňském roce ukázalo být vyzvání k nesmiřitelné hudební bitvě. Král může být jak známo pouze jeden. Dechovky se sice dohodly na společných evropských koncertech, už ale ne na tom, která z nich přijde na podium jako první. Která tím pádem bude dělat té druhé předskokana. Pro obě strany něco nepředstavitelného!

Rumunští Fanfare Ciocarlia proto budou stát na jedné straně podia, Markovičovi na opačné. Zaznít by měly ty nejdivočejší, nejhlasitější a nejznámější skladby z jejich historie, včetně legendárních hitů z filmu Underground jako je Kalašnikov nebo Mesecina.

 
Zdroj: ArtsMarketing.CZ 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0284 s