Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníSlastné pandí symfonie

12.02.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když máte správné ingredience a víte jak na to, je vlastně strašně jednoduché natočit skladbu, ze které budou šílet kluby, internet i novináři. Osmyčkujte sampl z jedné staré indické písně, přidejte místo beatu defektní cvakání a celé to opepřete šumem z porouchaného rádia.

Tak nějak zní recept na miniaturu Quitter’s Raga, kterou se v roce 2009 představil tehdy sedmadvacetiletý londýnský producent Derwin (žádná příjmení, prosím) alias Gold Panda.

Svoje slastné elektronické minisymfonie přiveze 24. února do Paláce Akropolis. Jeden z největších objevů britské hudby za rok 2010 bude v Praze servírovat novátorský zvukový koktejl, mezi jehož ingredience patří instrumentální hip hop, sofistikované beaty i blažené syntezátorové melodie. Autora oceňovaného alba Lucky Shiner na večírku EuroConnections doplní v roli předskokanů české DJské duo Iva 8bitová a DJ Menšík.

Svojí stěží dvouminutovou jednohubkou na sebe upoutal pozornost médií a následná EPčka (Quitter’s Raga EP a Miyamae EP) z roku 2009 potvrdila, že Británie má nový velký objev. Gold Panda vrátil do londýnských klubů hravost, moment překvapení a také vřelé intimní melodie. Žádný div, že ho k remixování angažovali třeba zpěvačka Little Boots, kapely Bloc Party, HEALTH nebo švédský producent The Field.

Debutovou desku Lucky Shiner vydal Gold Panda na proslavené značce Ghostly International na podzim roku 2010. „Nechtěl jsem dělat beaty ani klubové hymny, chtěl jsem natočit písničky s tradiční strukturou,“ říká Derwin o nahrávce pojmenované po jeho babičce. Natáčel ji na samotě farmy svých příbuzných v Essexu a výsledek nechal smíchat Jamesem Shawem ze Simian Mobile Disco. Hravé elementy jeho singlů získávají na ploše velké desky skoro epické rozměry, hudba si ale zachovává intimitu a vřelost. Do svého dlouhohrajícího debutu vetkal Gold Panda silné zážitky od zlomeného srdce po hořkém rozchodu s přítelkyní až po fascinaci orientálními kulturami, které dlouhé roky studoval.

Lucky Shiner je fantastická inovativní nahrávka, která patří k nejlépe přijatým debutům za rok 2010. Mnohá britská hudební média ji zařadila do svého výročního seznamu nejvydařenějších počinů od časopisů Mojo a The Fly až po obchod Rough Trade. Uhrančivý singl You se pak vešel mezi padesátku nejlepších skladeb roku podle vlivného internetového portálu Pitchfork Media. Album si také vysloužilo srovnání s emocemi nabitou elektronikou projektů jako jsou Four Tet, Boards Of Canada nebo M83.

Na koncertech se Gold Panda pouští před zraky (a hlavně ušima) posluchačů do hravého zvukového kutilství a s pomocí mašinek přetváří své skladby do originálních novotvarů, v nichž si samply a melodie hrají na škatule, škatule, hejbejte se. Jeden z nejoriginálnějších muzikantů současnosti, v jehož elektronické hudbě tepe lidské srdce, se představí českému posluchači 24. února na večírku EuroConnections.

Více informací: www.palacakropolis.cz

Zdroj: Eva Kociánová / Palác Akropolis


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0306 s