Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 21.5.2022, svátek má Monika 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13212
Komentářů: 11302


MěřeníJak dopadne souboj knižních nosičů?

10.02.2011   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Když kniha, tak tištěná!“ Výkřik do tmy? Zbožné přání? Až nábožně vyřčené tužba tradicionalistů? Ne. Jen shrnuté výsledky online průzkumu E-knihy v e-světě, který zkraje roku uspořádal knihkupecký řetězec Kanzelsberger. Co to znamená pro čtenáře?

„Asi nijak nepřekvapí, že sedmapadesát procent dotázaných potvrdilo, že právě konzervatismus podle nich brání rozvoji elektronických knih,“ potvrzuje Zdeněk Fekar, šéf marketingu knihkupectví. Dalších 32 procent lidí jako překážku expanze e-knih uvádí nedostatečnou nabídku, pro 28 procent respondentů je problémem vysoká cena čteček a pro 15 procent účastníků šetření vysoká cena samotných e-knih. A co cena klasických knih? Přesto jde o trend, kterému se nejspíš ani česká knižní branže nevyhne. „Už nyní deset procent respondentů e-knihy nakupuje, dalších jedenapadesát procent nákup plánuje,“ uvádí Fekar s odvoláním na uskutečněný průzkum. Čtyři z deseti dotázaných uvedli, že o nákup elektronických knih zájem nemají. Ale bránit se pokroku se jeví kontraproduktivně. Do kalkulace není zapojen čas trávený za volantem auta a kolekce zvukových nosičů, jíž s sebou obvykle vozíme. Není přece nic přirozenějšího, když dobu tam prosezenou vylepšíme poslechem milé nám literatury v podání milého hlasu. Přeskočili jsme k audio knihám nahraným na cd, jistě. Ale tady dokonce ani nemusíte číst. Ale zpět k diskutované skoro novince, když už zase zaostáváme za světem i zde.

V segmentu e-knih mají lidé nejvíce zájem o beletrii (61 %), jazykové slovníky a učebnice (36 %) a časopisy a noviny (35 %). Slabou třetinu (31 %) lidí zajímá jiná odborná literatura, čtvrtina respondentů by nakupovala průvodce a mapy, shodně po deseti procentech lidí uvedlo zájem o počítačovou literaturu a o jiné učebnice a jen necelých šest procent respondentů mělo zájem o ekonomickou literaturu. Osm procent účastníků průzkumu už vlastní nějakou čtečku e-knih, dalších 46 procent si ji plánuje pořídit. Pětačtyřicet procent dotázaných uvedlo, že o ni nemá zájem. „Sedmdesát procent z těch, kteří uvedli konkrétní značku, vlastní nebo si plánuje pořídit čtečku Kindle od Amazonu,“ upřesňuje Zdeněk Fekar.

Ale nejsme tak strašně připláclí k zemi. Podle průzkumu nakupuje knihy online 71 % lidí. Už? Průzkum probíhal od 18. do 27. ledna prostřednictvím serveru vyplňto.cz, k účastni v anketě knihkupectví pozvalo téměř deset tisíc členů svého věrnostního programu a také fanoušky prostřednictvím facebooku. „&Setření se celkem zúčastnilo 465 respondentů. I když nejde o reprezentativní průzkum, jeho výsledky mají dostatečnou vypovídací hodnotu,“ míní Zdeněk Fekar. Jde jen o to, zda se jedná o pragmatické konstatování, či marketingový kalkul.

Firma Kanzelsberger byla založena v roce 1990. Se svými čtyřiceti prodejnami v osmadvaceti městech je největším celonárodním knihkupeckým řetězcem. Věrnostní program pro stálé zákazníky knihkupectví najdete na jednoduché internetové adrese  www.klub-kanzelsberger.cz, firma je k mání i na sociálních sítích. Zkuste facebook a nebo přímo www.twitter.com/kanzelsberger.

Zdroj textu PR Kanzelsberger, fotografie www.zpravy.idnes.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0456 s