Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 20.1.2020, svátek má Ilona 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12801
Komentářů: 11050


MěřeníSen každého labužníka: Hermelín 178krát a pokaždé jinak

02.03.2011   Ludmila Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sbírka receptů od vydavatelství XYZ, která by neměla chybět ve vaší knihovně.

Asi se nenajde nikdo z nás dospělých, kdo by neznal sýr Hermelín, či francouzský originál, Camembert. Netvrdím ovšem, že každý se s ním kamarádí, že mu vyhovuje jeho zvláštní chuť, či opravdu slušná porce kalorií, která je v něm rafinovaně ukryta. Stal se samozřejmě velkým nepřítelem věčných dietářek. Ovšem ty, jak víme my ostatní, věčně o mnohé přicházejí.

Vrátíme-li se do historie téhle lahůdky, zjistíme, že vznikla, jako mnoho geniálních věcí, náhodou, v tomto případě přímo nepořádností a až neskutečnou šetřivostí. Jistá francouzská selka – nepřekvapí, že původem Češka – zapomněla ve sklepě sýr, a když ho za drahnou dobu našla, byl pokrytý bílou plísní. Nejen, že ho nevyhodila, ale nabídla (!) ho hostům. Tím tato žena trumfla Alexandera Fleminga, objevitele penicilinu, který jinou užitečnou plíseň, penicilin, zkoušel na laboratorních krysách. Risk se selce ovšem bohatě vyplatil: hosté, nejenže neuhynuli, ale žádali o nášup. Sýr, pojmenovaný po vesnici, kde selka žila, tedy Camembert, byl vynalezen a jeho sláva se šířila dál do světa.

Přestože původní recept se stal rodinným tajemstvím, brzy se objevila spousta mutací od sebe téměř nerozpoznatelných. V našich obchodech se prodává jak francouzský Camembert, tak hlavně tuzemský Hermelín. Dá se říct, že kvalitou nezaostává za svým francouzským, či jiným bratrem, ale název má výstižnější. Plíseň na sýru je skutečně hebká a bílá jako kožešina hranostajů. Tak vzácný ovšem v dnešní době už rozhodně není. Objevuje se v mnoha formách: s bylinkami, pepřem, česnekem, paprikou, chilli, smetanový, či v symbióze s jiným oblíbeným sýrem, nivou. Samozřejmě, dá se z něho připravovat spousta oblíbených jídel.

Jen málokdo odolá Hermelínu v trojobalu, čili smažáku, či Hermelínu nakládanému. Z Hermelínu se dají připravovat různé pomazánky, přidává se do zeleninových salátů, či jím nadíváme různé druhy mas, od rybího, po vepřové a kuřecí.

O tom, jak oblíbený je Hermelín, svědčí návštěvnost různých internetových stránek, zaobírajících se úpravami tohoto oblíbeného sýra. My ovšem nic hledat nemusíme. Na pultech knihkupectví se objevila od nakladatelství XYZ „Hermelínová kuchařka“ obsahující 178 jedinečných receptů (jen těch na nakládání je čtrnáct, včetně „protiupírského“ od Heleny Růžičkové). A když říkám jedinečných, musím dodat, že i překvapivých, až bizarních. Jako třeba na hermelínové kobližky, kdy celý sýr napařujeme, dokud se nenafoukne do koule a poté ho podáváme přelitý tatarkou.

Kniha je velmi přehledná, rozdělená na jakési kapitoly podle druhu přípravy a určitě potěší i všechny ty, co se zrovna za perfektní kuchaře nepovažují: recepty jsou většinou jednoduché, doba přípravy jídel netrvá dlouho a výsledek je ohromující. Tato nevelká kniha by proto neměla chybět v žádné kuchyni jak moderní uspěchané ženy, tak pánů gurmánů.

Hermelínová kuchařka
vydalo XYZ 2010

foto: XYZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2908 s