Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníTerrakota v útoku na Akropolis

14.05.2011   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Paláci Akropolis uvítají bláznivý multikulturní koktejl lisabonské skupiny Terrakota. Jedna z nejpopulárnějších skupin Portugalska a hvězda světové world music ukáže Praze, jak se míchá etnická hudba, pro kterou neexistují žádné hranice. Pouliční směs značky Terrakota do sebe vstřebala tradici z Kuby, Brazílie, Afriky či Indie a propojila ji s rytmy ska či reggae. Jejich energická fúze roztančí Palác Akropolis 26. května.

Mezi námi, předskokanem je aktuální objev domácí ska scény - skupina Pub Animals.

Hudební Lisabon to není jen fado. Mnoho mladých lidí v klubech najdete spíše tancovat na bláznivý koktejl „musica mestica“ neboli multikulturní etno hudbu, která do sebe vstřebala všemožné vlivy potkávající se v hlavním městě Portugalska. Největší hvězdou místní scény a zároveň jedním z nejznámějších kulturních exportů země z Pyrenejského poloostrova je skupina Terrakota, jejíž energická pouliční směs fantasticky odráží realitu globalizovaného světa, v němž se kulturní vlivy míchají nepředvídatelnými způsoby. Svůj výbušný mix, ve kterém uslyšíte ohlasy afrických, brazilských nebo kubánských tradic, ale také reggae, hip hop či ska přiváží skupina Terrakota do Prahy vůbec poprvé.

Na začátku výlet trojice lisabonských kamarádů do Burkiny Faso. Alex, Junior a Humberto se tam zamilovali do místní lidové hudby a po návratu založili v roce 1999 s dalšími čtyřmi přáteli skupinu, která měla primárně hrát hudbu západoafrických Mandinků. Postupem času ale do ní každý z členů začal přimíchávat svoje další oblíbené ingredience - bubeník Nata třeba karibské rytmy či zpěvačka Roni své angolské hudební kořeny. Nakonec vznikl originální nadžánrový hybrid jménem Terrakota, který si volnomyšlenkářsky vypůjčuje z mnoha kultur. Ostatně už svým jménem odkazujícím na keramickou techniku rozšířenou po celém světě chtějí lisabonští muzikanti připomenout, že kultura nemá hranice. „Lidé by měli rozbít zdi, které si kolem sebe postavili a naše žhavá a energická hudba je něco, co jim k tomu má pomoci,“ prohlašuje zpěvák Junior.

Zatímco bezejmenný debut (2002) se dočkal jen omezené pozornosti, už o dva roky mladší druhé album Humus Sapiens (natáčeli ho v senegalském Dakaru) dostalo kapelu do hledáčku fanoušků etnické hudby a Terrakota s ním procestovala Evropu včetně velkých festivalů world music. Následná nahrávka Oba Train z roku 2007 se stala senzací evropského ’etna’ a kapela získala za klip ke skladbě É Verdade? cenu MTV. Kdo by za ní hledal líbivý popový hit, mýlil by se - píseň kombinující ska rytmus a zvuk sitaru ve skutečnosti upozorňuje na mediální manipulaci davy.

„Pořád objevujeme nové a nové souvislosti a učíme se jak ještě dál posouvat hranice našeho stylu. Hraní je pro nás zábava a zároveň učení se novým zvykům a tradicím,“ prohlásil Alex v rozhovoru pro časopis fRoots a důkazem neutuchající energie kapely je loňské album World Massala, které přidává do hudby Terrakota další chutě. Na výsledném zvuku se výrazně podepsali hosté z Indie ať už je to cikánská skupina Rajasthan Roots nebo bollywoodská hvězda Vasundhara Das a znovu se jim na desku podařilo přenést atmosféru koncertů. Terrakota si za album vysloužila nominaci na prestižní výroční ceny časopisu Songlines v kategorii Kapela roku. Ocitla se tak po boku takových hvězd etnické hudby jako jsou Femi Kuti nebo Youssou N’Dour. Terrakota sbírá ocenění z festivalů world music a za propojování hudebních tradic si kapela vysloužila srovnání se skupinami Mano Negra, Fun Da Mental nebo Asian Dub Foundation.
 
26. května předvedou na večírku EuroConnections v Paláci Akropolis jak vypadá současná globální hudba bez hranic. Být u toho je bonus tohoto dne. O tom žádná.

Předprodej lístků v kavárně Paláce Akropolis a Ticketpro
350,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
350,- Kč +poplatky v Ticketpro
420,- Kč na místě

Zdroj textu i fotografií Eva Kociánová www.palacakropolis.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0228 s