Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníFestival Street For Art a Zóna Ideál

16.05.2011   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

4. ročník festivalu o veřejném prostoru se od 19. do 28. května postaví lidem do cesty s plochou o rozměru 900 metrů čtverečních, na které bude simulovat ideální městský prostor. Festivalové centrum po nafukovací plastové bublině od ateliéru Raumlabor a prosklených kontejnerech firmy Touax letos postaví z lešení Skanska. Bude hostit divadelní představení, debaty a dílny. Zóna Ideál i festivalové centrum je na dohled stanice metra Opatov.

„Debata o veřejném prostoru nabývá v Praze i v celé České republice na intenzitě. Festival Street For Art je doplněním mozaiky přístupů k tomuto tématu. Snaží se veřejnosti, komerční sféře i politikům prezentovat konkrétní návrhy a realizace, které mění kvalitu života ve městech k lepšímu. Festival vytváří platformu pro diskusi a práci nad pozitivními příklady zásahů do veřejného prostoru města,“ připomíná programový ředitel festivalu David Kašpar.

Festival zahájí vydání PechaKucha Night věnované veřejnému prostoru. Předehru festivalu obstarávají od začátku května na náměstích v centru Prahy vídeňské lavice ENZI. „Lavice ENZI jsme přivezli jako jedinečnou ukázku naprosto jednoduchého zásahu do veřejného prostoru, který má dalekosáhlý dopad. Lavice ENZI je dnes ikonou nejen MuseumsQuartier, kde zabydluje její dvůr, ale celé Vídně,“ říká Jiří Sulženko, ředitel KC Zahrada, organizátor.

Podstatnou součástí festivalu je 5 odpoledních dílen pro veřejnost, na kterých bude možné si vyrobit nějakou součást městského mobiliáře – překážku pro trial, záhon, lavici, bunkr pro děti nebo umělecký objekt. Workshopy povedou renomovaní designéři a umělci jako Vasil Artamonov a Alex Klyukov, Mjölk Architekti nebo Hana Nováková.

Speciální performance inspirovanou knihou Jana Gehla „Život mezi budovami“ připravuje režisér Jiří Havelka: „Naše představení bude ilustrovat některé z geniálně jednoduchých tezí Jana Gehla o tom, jak málo stačí k tomu, aby se život ve městě dal žít kvalitně,“ říká. Jako figuranti a performeři zároveň v představení vystoupí parkouristé, kteří si říkají In Motion.

Festival cílí i na odbornou veřejnost – řada diskusí, Fórum o krajině či konference Some Ideas for Better Cities věnované tématům veřejného prostoru, architektury, umění a sociologie nabídnou setkání se zajímavými českými i zahraničními hosty, mj. například se slavnými berlínskými Raumlabor, Adamem Gebrianem a řadou dalších odborníků. V ZÓNĚ IDEAL najde každý návštěvník svůj prostor.

Už v prvním ročníku v roce 2007 festival v České republice představil koncept festivalu o veřejném prostoru. Mezi jeho hosty byli např. ateliér Raumlabor z Berlína nebo plejáda současných českých výtvarníků v Dočasném centru umění BLOX by Touax.

Více na www.streetforart.cz / www.kczahrada.cz / www.youtube.com /user/streetforart

Zdroj textu a titulky Jiří Sulženko, KC ZahradaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s