Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníOhřejeme dort? Mikrovlnka slaví 66. narozeniny!

04.06.2011   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když před 66 lety americký inženýr Percy Spenser náhodně objevil účinky mikrovlnného záření, ani zdaleka netušil, že několik let později bude jeho objev ohřívat jídlo téměř 85 procentům českých domácností. Život bez mikrovlnné trouby si většina lidí nedovede představit. Češi svoji mikrovlnku vymění za nový model každých 6-10 let. Pouze třetina z nich však nechá vysloužilou troubu zrecyklovat.

První mikrovlnná trouba vážila úctyhodných 400 kilogramů a měřila téměř dva metry. „Průměrná mikrovlnka dnes váží 13 kilogramů. Největší podíl materiálů používaných při její výrobě tvoří železo, které představuje až tři pětiny její hmotnosti. Dalších 16 procent tvoří sklo a osminu hmotnosti plasty,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. „Ekologickou recyklací mikrovlnky tak můžeme opětovně využít 8 kilogramů železa, 2,2 kilogramů skla a 1,7 kilogramů plastu,“ pokračuje Tvrzník a hned dodává, co lze z recyklovaných materiálů vyrobit: „Z jediné mikrovlnky může vzniknout například 9 metrů železných trubek, 15 plastových misek na jídlo a k tomu ještě 11 lahví na víno.“

Tepelný účinek mikrovln byl objeven zcela náhodně v roce 1945, když Percy Spenser pracoval na nastavení radaru a roztekla se mu v kapse čokoládová tyčinka. To ho přivedlo k dalším experimentům, při kterých si na radaru připravil popcorn a uvařil vajíčka. Tyto pokusy vyústily v registraci patentu na ohřev potravin pomocí mikrovlnné energie. Již o dva roky později se na trhu objevily první komerčně vyráběné mikrovlnky. Dnešní mikrovlnné trouby obsahují v principu stejný magnetron jako původní radary, oproti své předloze je však podstatně zmenšený..

V domácnostech se mikrovlnky začaly objevovat v roce 1967, kdy se jejich rozměry podařilo zmenšit na velikost pračky. Do rozměrů, které známe z dnešní doby se dostaly až v 70. letech minulého století díky japonské miniaturizaci.

 

Ikonka: smecc.org / Zdroj: Elektrowin a.s.


ELEKTROWIN a.s., je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 100 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří více než 800 sběrných dvorů ve více než 600 městech a obcích, skoro 2500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 4000 obcích.   

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0441 s