Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníVoda nad zlato Alžběty Jungrové

14.06.2011   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Úspěšná mladá fotografka Alžběta Jungrová znovu vystavuje. Tentokrát si můžete její výtvory prohlédnout v pražských Žlutých lázních, kde je výstava s názevm Voda nad zlato. Snímky, které zachycují aktuální problémy v Etiopii, budou k vidění do 26. června.

Víte, co se stane, když v Etiopii dlouho neprší? Nebo jak daleko musí Afričanky chodit pro vodu? I o tom je výstava VODA NAD ZLATO, která se koná v rámci kampaně Cena vody. Tu vede informační sekce společnosti Člověk v tísni Rozvojovka. Fotografie pořídila letos na jaře Alžběta Jungrová. „Byla to má druhá cesta do Etiopie, tentokrát v těsné spolupráci s Člověkem v tísni. Projeli jsme zemi až na hranice se Súdánem, kde je problém s nedostatkem vody nejhorší. Snímky ukazují smutnou etiopskou realitu,“ říká autorka fotografií.

Součástí výstavy jsou i informační bannery o pěstování květin a bavlny v rozvojových zemích. Právě kvůli tomu totiž vysychá řada důležitých zdrojů pitné vody, např. jezero Naivasha v Keni.

Kampaň CENA VODY zahájila ROZVOJOVKA, informační sekce společnosti Člověk v tísni, v roce 2010. Cílem je informovat českou veřejnost o globálních problémech s nedostatkem a špatnou kvalitou vody v rozvojových zemích. Záměrem je, aby se česká veřejnost mohla sama aktivně zapojit do řešení těchto problémů a pochopila je v souvislostech. Pomoci se totiž dá nejen formou přímé finanční podpory rozvojových projektů, ale také nepřímo změnou svého spotřebitelského chování či zapojením se do veřejné debaty.

Každých 20 sekund zemře na světě jedno dítě na nemoci spojené s nedostatkem čisté vody - za rok celkem 1,8 milionů dětí ve věku do pěti let. 900 milionů obyvatel planety nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Ročně zemřou 2,2, milionů lidí na průjmová onemocnění způsobená špinavou vodou. To je více než na malárii nebo AIDS.

Voda je bezesporu jedním z nejcennějších zdrojů planety nezbytných pro lidský život. Přístup ke kvalitní pitné vodě je základním lidským právem a je základním předpokladem udržitelného rozvoje a odstranění chudoby. Přesto její zdroje nenávratně mizí, a to také kvůli spotřebitelskému chování obyvatel vyspělého světa a postupné klimatické změně způsobené skleníkovými plyny (více na http://www.rozvojovka.cz/).  

Na vernisáži společnost Člověk v tísni také zahájila kampaň STOP DĚTSKÉ PRÁCI. Její součástí byl i prodej triček z organické bavlny a s certifikátem Fairwear Foundation.Ten mimo jiné zaručuje, že trička nevyráběly děti. (více na www.stopdetskepraci.cz).

V říjnu bude výstava instalována na Přírodovědecké fakultě v Olomouci a v listopadu a areálu V&SE v Praze.


Alžběta Jungrová
Zájem o životní osudy lidí přivedl fotografku Alžbětu Jungrovou k žánru dokumentu a reportáže. Za netradičními tématy cestuje po celém světě. Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak Maku v kolumbijské džungli.
Na přehlídce Czech Press Photo v  roce 2008 získala za reportáž o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích čestné uznání a za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Stejnou cenu obdržela i v roce 2009 za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši.

Místo konání výstavy (10. 6. – 26. 6. 2011)
Žluté lázně
Podolské nábřeží 3/1184
140 00 Praha 4 – Podolí
Zdroj a foto: MediaReport


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0267 s