Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníRůžový tank se vrací: Slavíme konec sovětské okupace

16.06.2011   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na konci června tomu bude právě dvacet let, kdy naše země uzavřela komunistickou kapitolu naší historie. Po dlouhých dvacetitřech letech odešla z naší země sovětská okupační vojska. Zároveň byla rozpuštěna Varšavská smlouva, východoevropský vojenský pakt, jehož jedinou skutečnou operací byla právě okupace Československa v srpnu 1968.

Obecně prospěšná společnost OPONA se stejně jako před dvěma lety při výročí sametové revoluce ujala uspořádání veřejného připomenutí jedné z nejdůležitějších událostí našich moderních, demokratických dějin.

Pod názvem TÝDEN SVOBODY, který se uskuteční v době od 20. června do 1. července 2011, se skrývá hned několik událostí. Tématu odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy se budou věnovat s veškerou vážností i nadsázkou vlastní zejména mladším generacím. Bude se slavit, připomínat i varovat před možnými formami návratu totality prostřednictvím současných událostí v nedemokratických zemích v současnosti. "V srpnu 1968 jsme do naší země nikoho k obraně lidu nezvali. Nyní, dvacet let po skončení sovětské okupace a rozpadu Varšavské smlouvy, naše východní sousedy skutečně vyzýváme, aby přijeli bránit svobodu, lidská práva a demokracii, aby mluvili o problémech své země a inspirovali nás, kteří žijeme v demokracii, k pomoci, kterou jsme před listopadem 1989 potřebovali a rádi přijímali i my." Přiblížil záměry TÝDNE SVOBODY, Marek Vocel z obecně prospěšné společnosti OPONA.

V rámci programu TÝDNE SVOBODY Praha znovu přivítá růžový tank č. 23, uskuteční se mezinárodní konference "EVROPA SJEDNOCENÁ A SVOBODNÁ? Dvě desetiletí od konce Varšavské smlouvy" pořádaná MZV ČR a MO ČR a živě vysílána na www.mzv.cz/ wpca www.czech.cz, výstava BRATRSKÉ OBJETÍ? připravená ve spolupráci se Senátem PČR a Vojenským historickým ústavem rekapitulující historii Varšavské smlouvy a připomínající pobyt sovětských vojáků v Československu, dvoudenní program na Václavském náměstí s názvem VELETRH SVOBODY, který zahrnuje prezentaci současné situace v různých nedemokratických zemích, diskuze, několik výstav a promítání tématických dokumentů. Součástí programu se stala i městská intervence s názvem Exploze ticha pořádaná Pražským Quadrienalle, do níž se může zapojit i široká veřejnost.

Za zmínku stojí i propojení s festivalem United Islands, na kterém se ve spolupráci s kubánským umělcem Mario de la Paz Roa uskuteční připomenutí zmiňovaných výročí "živým tankem". Další programovou částí je KONCERT ZA SVOBODU a po něm celou akci uzavře mezinárodní konference s názvem RONALD REAGAN: INSPIRED FREEDOM, kterou připravuje Prague Security Studies Institute u příležitosti letošního 100. narození Ronalda Reagana.

Více informací hledejte na www.tydensvobody.cz a na sociální síti FaceBook na stránce Week of Freedom.

Zdroj: Pavla Kantnerová | OPONA, o.p.sKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s