Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníDesatero zdravého obouvání

28.06.2011   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedna z nejdůležitějších, nejzatěžovanějších ale často také nejzanedbávanějších partií lidského těla. Bez nich si lze jen těžko představit každodenní život, práci či většinu sportovních i volnočasových aktivit. Ano, řeč je o nohách…

Zatímco pro většinu z nás je běžné věnovat důkladnou kosmetickou péči svému obličeji, pravidelně si zajít na manikúru nebo na masáž, s našimi nohami je to horší. Pravděpodobně jim občas dopřejeme pedikúru, o pravidelnosti se však zdá mluvit jen stěží. Tím veškerá péče končí.

Jak se ale postarat o to, aby byly vaše nohy opravdu spokojené? Stačí jim dopřát kvalitní obutí, které je vhodné nejen z ortopedického hlediska, ale i po stránce dermatologické.

Jak nohám prospět

Zatímco jiné tělesné partie se hřejí na výsluní, péči o nohy je věnována jen minimální osvěta. Pravděpodobně díky nízké informovanosti není výjimkou, že jsou nohy často vměstnány do tvarově i materiálové naprosto nevhodné obuvi. Přímým důsledkem jsou pak stavy bolestivosti i lékařské napravování škod, kterým se dalo předejít výběrem správné obuvi. Stačí dodržet jen několik hlavních zásad a brzy pocítíte ten rozdíl.

DESATERO SPRÁVNÉHO OBOUVÁNÍ


1. Dejte Vaši noze dostatečný prostor v obuvi, hlavně
v její prstové části

Vnitřní tvar obuvi včetně vložky by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Obuv má mít prostornou, kulatou špičku, ve které se bude noha cítit pohodlně a komfortně. Naprosto nevhodný je špičatý tvar, který podporuje deformity prstů.

2. Dokonalá ohebnost obuvi
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být obuv co nejohebnější. Příliš tuhá a nepoddajná obuv velmi často zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může působit i zdravotní problémy. Při výběru obuvi zpravidla můžete vycházet z faktu, že čím je podešev silnější, tím je obvykle obuv tužší.

3. Zvolte úměrnou výšku podpatku
Vhodná účelovost a výška podpatku se volí podle věku a pohlaví. U pánské obuvi by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 – 40 mm. Dětská obuv má mít podpatky do 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající do 25 mm.

4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek
Důležitá je i fixace nohy v botě, kde nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Pro obuv uzavřených střihů, zvláště veškerou obuv dětskou, sportovní, pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi). Zároveň by na patu neměl příliš tlačit, ani z paty při chůzi klouzat.

5. Kolmé nebo vybočené postavení patní části obuvi
Nejpohodlnější pro paty je obuv, která je kolmá k podložce nebo jen mírně vybočená. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Pokud vbočené postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby, může vést ke vzniku ploché nohy.

6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi

Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání jejímu posunu. Pro malé děti a dospělé se zdravotními potížemi nohou je vhodná obuv zejména na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Malým dětem se nedoporučují lodičkové a mokasínové střihy.

7. Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti
Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost obuvi, jež je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Důležitou vlastností této obuvi je rovněž to, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

8. Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi

Zákon o ochraně spotřebitele stanovuje povinnost označovat obuv v prodejnách údaji
o materiálech použitých v hlavních částech obuvi např. obrázkovými symboly – piktogramy nebo popisem. Ty Vám pomohou při výběru správné obuvi.

9. Tlumící vlastnosti obuvi

Jak je známo, nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt či dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Jistou prevencí může být kvalitní podešev
s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.

10. Hmotnost obuvi
Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejmenší. Podle provedených výzkumů každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc.

Více na www.spokojenenohy.cz

Zdroj: Hessy, s.r.o. - Original Communications, s.r.o.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0428 s