Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníStrýček Váňa

26.06.2011   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mezinárodní festival DIVADLO zahájí 14. září 2011 slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s oceňovanou inscenací Strýček Váňa, 12. září ji uvidí také diváci ve Státní opeře Praha.

Praha / Plzeň, 20. června – 19. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni zahájí 14. září slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s inscenací Strýček Váňa v režii uměleckého ředitele a předního litevského režiséra Rimase Tuminase. Inscenaci, která sbírá nejprestižnější divadelní ocenění jako Mezinárodní Stanislavského cenu 2010 nebo Zlatou masku 2011, uvidí diváci také 12. září ve Státní opeře Praha.
Mezinárodní festival DIVADLO proběhne v Plzni od 14. do 22. září a tradičně představí přední evropská divadla a to nejzajímavější z domácí produkce uplynulé sezóny, jak z oblasti činohry, tak i alternativních žánrů.

V inscenaci Strýčka Váni v podání Divadla Jevgenije Vachtangova neuvidí diváci „očekávaného Čechova“ se statkem obklopeným sadem, ani pohodlné lenošky či k hostině prostřený stůl s krajkovým ubrusem a kouřícím samovarem. Atmosféra domu, ve kterém žilo několik generací, tu chybí. Režisér Rimas Tuminas zde ponechal prostor pouze pro souboj vášní, rozbitých iluzí a nenaplněných nadějí. Jeho inscenace jako by zpětně rekapitulovala podstatná místa děje, jako by je Vojnickij (strýček Váňa) vyvolával z mlhy vzpomínek a zvažoval, co udělal špatně a čemu se nemohl vyhnout. Výtvarně působivé obrazy, přesná souhra celého souboru, působící místy baletně artistním dojmem, impozantní herecký výkon Sergeje Makoveckého v hlavní roli, ale i nebývalý smysl pro sarkastické či absurdní pointování některých výstupů učinily z této inscenace událost moskevské sezony i význačných evropských festivalů.

Rimas Tuminas se narodil 20. ledna 1952 v Kelme (Litva). V letech 1970-1974 studoval na Litevské konzervatoři. Absolvoval fakultu režie na ruské Státní akademii divadelního umění (GITIS). Debutoval v litevském Národním divadle nastudováním hry Jordana Radičkova Sníh se smál, až padal. Jeho první moskevskou inscenací byla Sonatina pro páva Osvalda Zahradníka (1979) v Divadle Stanislavského. V letech 1979-1990 byl režisérem a v letech 1994-1999 uměleckým vedoucím litevského Státního akademického dramatického divadla. V roce 1990 založil a vedl Malé dramatické divadlo ve Vilniusu. Na svém kontě má více než čtyřicet inscenací na ruských i evropských scénách. Od roku 2007 je uměleckým vedoucím moskevského Vachtangovova divadla.


Více informací se dozvíte na www.festivaldivadlo.cz, o večeru v Praze na www.opera.cz.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0318 s