Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.7.2022, svátek má Jaroslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníJak správně snít

10.07.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Najít v  prostoru jediné galerie zástupce tří druhů výtvarného umění, dokázat propojit zdánlivě neslučitelné v jeden lahodný celek je vždy cenné. Povedlo se to rakovnické Rabasově galerii. Potkaly se tu výsledky tónů rozehraných štětcem na plátně a dlát nořících se do měkkého dřeva spolu s tiskem. 


Milan Vácha – sochy
Jiří Altman – grafika
Rudolf Riedbauch – malba

Jiří Altman
je malíř a grafik. Narodil se v rodině hudebníků v roce 1942. Hudba jej ovlivňovala celý život, nakonec však rozhodlo výtvarno, a tak po gymnáziu začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze ( ateliér prof. Silovského a Tittelbacha). Je považován za předního představitele českého expresivního dřevořezu. V rakovnickém kulturním stánku můžeme obdivovat grafické listy větších formátů. Jsou spojeny tématem lidských postav jako symbolů, mnohdy cítíme nadřazený úsměv, jindy opovržení, ale i pokoru a ženskou smyslnost. Provedením se ocitneme jakoby ve středověku při tisku veliké vzácnosti – knihy.


(Jiří Altman, Mikeš, 1987)


Sochař Milan Vácha se narodil roku 1944 v Praze. Kreslil od raného dětství (pod vedením akad. malíře Čiháka). Po studiu na Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze pokračoval na Akademii výtvarného umění v Praze (ateliér Makovského a Lidického). Nejčastěji pracuje s kamenem a dřevem. Na výstavě mají své zastoupení i odlitky do bronzu. Jeho výtvory se prolínají témata přírodní, ale i biblická. Vyjadřuje se pomocí symbolů k tématům lidství, vesmíru, propojení člověka s přírodou. Pracuje jemně s náznakem, jindy překvapí realistickým zobrazením nebo vtipem a nadsázkou, jako například u "České krajiny".
 

(Milan Vácha, Královna matka, 1998)Malíř Rudolf Riedlbauch pochází z jižních Čech, kde se v roce 1944 narodil. Odmala se vedle výtvarna věnoval hudbě. Nakonec zvítězilo malování, ale hudba jej neopustila. Zní mu doslova ze všech děl, která v Rakovníku vystavuje. Když stojíme před jeho plátny, máme pocit, že jsme se ocitli buď uprostřed koncertního sálu, nebo na parketu. Je v nich život, pohyb, útočí na všechny smysly. Dokonalé souznění barev a dynamičnost spolu s neobvyklou kombozicí vytvářejí neopakovatelný zážitek. Takto na nás působí i díla inspirovaná přírodou, která jsou zde zastoupena v menší míře. Tady více experimentuje s nánosy podkladů, otisky i přírodninami.


(Rudolf Riedlbauch, "Houslista", 1994)Troufám si říci, že je tato výstava, co se týče Rabasovy galerie, v poslední době
tou  nejzajímavější.

Rabasova galerie
Nová síň pod Vysokou bránou
Dům ve Vysoké ulici 232
23.6.-28.8.2011

Titulka: Rudolf Riedlbauch, "Kolotoč", 2002; Foto: autorka článku
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s