Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníSherryl Woodsová: NOVÉ ZAČÁTKY

05.08.2011   redakce   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Maddie upírala pohled na široký mahagonový stůl, který ji dělil od muže, jenž byl dvacet let jejím manželem. Strávila s ním polovinu života.

S Henrym Williamem Townsendem se do sebe zamilovali už na střední škole v Serenity v Jižní Kalifornii. Vzala si ho ještě během posledního ročníku vysoké. Ne proto, že by byla těhotná, což se přihodilo jejím několika kamarádkám, takže se pak narychlo vdávaly, ale protože už nechtěli čekat ani vteřinu, než budou moct žít spolu.
Když Maddie skončila vysokou, Bill měl před sebou ještě několik ročníků medicíny. Ona si na tu dobu sehnala místo nekvalifikované účetní, práci úplně mimo svůj obor, ale šlo o to, aby se finančně udrželi nad vodou. A potom s radostí přivítali na svět postupně tři děti: zapáleného sportovce a hráče baseballu Tylera, který teď ve svých šestnácti už pomalu vylétal z rodného hnízda, po něm dnes už čtrnáctiletého smíška Kylea a nakonec nádherné překvapení v podobě benjamínka Katie, které brzy bude šest.

Jejich ničím nezkalený život se odvíjel pod střechou starobylého domu rodiny Townsendových v nejstarší čtvrti města, kde bydleli i jejich rodiče a dlouholetí dobří přátelé. Žár vášnivé mladické lásky pochopitelně už trošičku vychladl, ale byli šťastní.
Maddie o to byla přesvědčena přinejmenším až do toho dne před několika měsíci, kdy na ní Bill po večeři utkvěl pohledem tak vzdáleným, jako by se z něho najednou stal úplně cizí člověk, a s chladným klidem jí oznámil, že se stěhuje a bude žít… se svou čtyřiadvacetiletou zdravotní sestrou z ordinace, se kterou čeká dítě. To se prostě někdy stává, vysvětlil jí, protože jej samozřejmě do té doby ani ve snu nenapadlo, že by Maddie opustil, natož aby se zamiloval do jiné.

Maddie to v prvním okamžiku vůbec nebrala vážně, nebyl to pro ni šok nebo blesk z čistého nebe. Ne, nejdřív se dala do smíchu, protože si byla jistá, že její inteligentní a milující Bill by nikdy nemohl udělat tak politováníhodnou pitomost. Ale když mu ten výraz odcizení nezmizel z tváře ani po chvíli, došlo jí, že svá slova myslí smrtelně vážně. Že ji ten muž, kterého z celého srdce miluje, vyměnil za nějaký novější model právě v době, kdy jejich život spokojeně ujíždí po bezpečně vyjetých kolejích.

Pak vedle něj seděla jako ve snách, neschopná uvěřit tomu, co slyší, zatímco vysvětloval i dětem, co hodlá udělat a proč. Jen o tom, že brzy budou mít nevlastního bratříčka nebo sestřičku, se jim nezmínil. A jako ve snách přihlížela i jeho stěhování.

Když od nich odešel, musela si poradit s Tylerovým vztekem, musela snášet Kyleovo nezvyklé mlčení a Katiin srdcervoucí pláč, ačkoli sama cítila v duši tu hroznou, ledovou prázdnotu.

A byla to zase ona, kdo sledoval jejich zděšení, když se o očekávaném dítěti dověděli. Musela před nimi skrýt svůj vztek a hněv, musela zůstat dobrou matkou, vyrovnanou a klidnou. Byly dny, kdy měla chuť proklít doktora Phila a jeho vzdělávací pořady v televizi, v nichž nabádal rodiče, že potřeby jejich dětí jsou na prvním místě. Sympatický lékař byl pro své moudré rady velice oblíben. Sama sebe se ale často tázala, kdy dojde taky na její potřeby.

Než se nadála, přiblížil se den, kdy se měla stát osamělou matkou samoživitelkou. Zbyl jen svazek papírů s podrobnostmi rozvodu, spis o konci dvacetiletého manželství, vše černé na bílém. Nebyla tam ani zmínka o snech, které se rozplynuly. O bolesti, která se usadila v srdcích těch opuštěných. Vše bylo zredukováno na to, kdo kde bude bydlet, kdo si ponechá které auto, jaká bude výše výživného na děti a i jejího dočasného příspěvku od manžela, než se sama finančně postaví na nohy nebo se znovu vdá.

Maddie poslouchala, jak její právnička plamenně brojí proti dočasnosti toho posledního bodu. Helen Decaturová, která znala Maddie i Billa snad odjakživa, byla vyhlášená rozvodová advokátka známá po celém státě. A zároveň její nejlepší kamarádka. Maddie se cítila příliš unavená a zdrcená, než aby za sebe bojovala, takže Helen jí přispěchala na pomoc. Byla jako blonďatá dravá mořská ryba v taláru a Maddie jí byla za její pomoc nesmírně vděčná.

„Tato žena ti pomohla vystudovat medicínu,“ chrlila na Billa. Ocitla se ve svém živlu, měla pevnou půdu pod nohama. „Vzdala se své vlastní slibné kariéry a vychovávala ti děti, vedla domácnost, pomáhala ti zvládat práci a podporovala tě při vzestupu v lékařské obci Jižní Karolíny. Skutečnost, že tvůj věhlas lékaře sahá daleko za hranice Serenity, budiž přičtena tomu, že Maddie dřela jako kůň, aby se tak stalo. A ty teď očekáváš, že se strhá, aby našla místo na trhu práce? Skutečně si myslíš, že za pět nebo dokonce za deset bude schopná poskytnout dětem takový životní standard, na který byly až dosud zvyklé?“ Probodávala Billa pohledem, pod nímž už mnozí před ním zkrotli jako beránci. Billova reakce však postrádala sebemenší špetku zájmu o Maddie a její budoucnost.Ukázka z knihy Sherryl Woodsové: NOVÉ ZAČÁTKY. Vydalo nakladatelství Metafora.

Zdroj: MetaforaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0229 s