Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníPohled z okna – AHAE

20.07.2011   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dnešní umění nám mnohdy zamává před očima vykonstruovanými obrazy nitra umělce, jindy svou brutálností zasáhne naše smysly a my odvracíme tvář. Někteří umělci nám vyloudí na tváři úsměv zkreslením skutečnosti, nebo kroutíme marně hlavou nad tím, co nám dílem chce předat. Prosté zachycení krásy, která nás obklopuje se téměř nevidí. Ale je tu.

Ve Veletržním paláci Velké dvoraně můžeme takovou krásu obdivovat. Výstavu z vybraných fotografií pod názvem Pohled z okna: Intimní svědectví o plynutí času zde má korejský umělec Ahae. Více než výtah z jeho životopisu o něm samém snad prozradí verše, které napsal.

Za jitřní mlhy
v horském lese,
zpívají ptáci
píseň lásky,
jež jasně line se.

V zeleném lese
mlhou zahaleném
dech života
svým zvučným tónem
proniká hlouběji
a hlouběji do uší.

Téma fotografií je snad každému zřejmé. Příroda. K té se obrací, tu nechce přetvářet, ale zachycovat dané okamžiky, které, byť jsou krásné, se již nikdy nevrátí. Zachycuje v nich život se vším všudy. Ticho a klid zimy, napětí znovuzrození v doslova narvaných pupenech a rašících listech, plnost léta, kvas, vrcholení a nakonec smíření podzimu v nádherných barvách, kterým závidí každý umělec. Právě přírodu vidí jako nejdokonalejšího malíře, není třeba kalkul, přetváření, vše je tak prosté, krásné.
Fotí každý den tisíce snímků. V posledních dvou letech jich umělec udělal skoro milion, přičemž zhruba 90 procent z nich vyfotografoval z okna pokoje, kde bydlí a pracuje.


Korejský fotograf Ahae se narodil roku 1941 v Kjótu v Japonsku. Jeho rodina byla za japonské koloniální nadvlády několikrát přemístěna a nakonec celá zůstala v Japonsku až do konce druhé světové války. Teprve po ní se vrátila do Koreje. Ahae projevoval tvůrčí sklony už od raného dětství. Po třicítce začal své tvůrčí schopnosti uplatňovat v obchodní sféře a přišel s vlastními unikátními produkty. V pětatřiceti letech pak založil svou první firmu. Ovlivnil tehdy množství mladých lidí, kteří se v Koreji zapojili do hnutí za ochranu životního prostředí a sám na ni věnoval mnoho peněz. Získal řadu mezinárodních ocenění za své vynálezy, k nimž patří například mýdlo na bázi papíru, samospínací a samovypínací ventilátor a spoustu dalších.
Pro olympijské hry v Soulu v roce 1988 Ahae navrhl řadu zábavných vodních hraček, které dodnes brázdí řeku Han v Soulu.
V poslední době Ahae získal tři zlaté medaile na soutěžích vynálezců v Ženevě (2007), Norimberku (2007) a Soulu (2006) za samo-irigační systém čištění tlustého střeva, který vymyslel v roce 2003. Celkem má na svém kontě přes tisíc patentů a obchodních značek.

Pro doplnění osobnosti autora bych ráda uvedla dvě zajímavosti, které více než důkladně ukáží, jakého je smýšlení, chování i jednání.
 
Vlastní dvě čajové plantáže v Jižní Koreji. Pečlivě se na nich sleduje metoda sběru čajových lístků, vše se provádí ručně a dělníci se musí i přezouvat z běžných venkovních bot, když vstupují mezi rostliny. Musí také nosit speciální rukavice, aby chránili čajové lístky před baktériemi, a obličejové masky, aby nedýchali na lístky, které sbírají. Na jedné z těchto plantáží jsou potíže s plevelem svěřeny hejnům hus, které se smějí procházet po polích a oškubávat, co se jim zlíbí – naštěstí nejedí čajové lístky.

Nebo - incident s takzvaným „ředkvičkovým hrobem“. Na organické farmě na ostrově Čedžu jižně od korejské pevniny se pěstuje asi 3 000 ředkviček, z nichž se vyrábí tradiční korejský pokrm kimči. Jednou kuchařům došel cukr, a tak jej nahradili umělým sladidlem. Když to Ahae zjistil, nařídil, aby byly všechny ředkvičky zakopány do země, nad nimi navršen pahorek a umístěn nápis, který „hrob“ vysvětluje. V tomto ohledu na sebe Ahae bere zodpovědnost až do extrému. Sám by kimči obsahující umělé sladidlo nikdy nejedl, a tak je přece nemůže prodat někomu jinému ani vyhodit, protože ví, že by mu mohlo uškodit.Ahae - pohled z okna: Intimní svědectví o plynutí času
Velká dvorana Veletržního paláce, Národní galerie v Praze
15.7.–14.8.2011Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0316 s