Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníKinopremiéry - 30. týden (1)

25.07.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jsou týdny, kdy máte pocit, že se distributoři zbláznili. Vedle obvyklé porce čtyř nových filmů je ve 40. týdnu tento počet doplněn ještě o tři evropské filmy z projektu Film Europe Movie Night a o tři digitálně rekonstruované "filmové návraty" pro filmové kluby - celkem tedy přichází do premiérových kin deset titulů. V první části přehledu se věnujme filmům, určeným nejširší divácké obci.

Komedie, v létě diváky žádané, zastupuje americká ZKAŽENÁ ÚČA (Bad Teacher) režiséra Jake Kasdana, kterou uvádí do kina FALCON. Možná slovo "úča" v titulku přijde někomu "in", ale mě podobné prznění češtiny irituje a stejný pocit mám po přečtení stručného obsahu filmu. Co si myslet o titulní učitelce, která je sprostá, zlá, pije, bere drogy a je zjevně vzorem pro žáky aspirující na trojku z chování. Navíc jejím jediným cílem je sehnat bohatého nápadníka a učitelování pověsit na hřebík. &Skoda podobné role pro atraktivní Cameron Diazovou, pokoušející se získat náklonnost (a tím i peníze) Justina Timberlakeho musíc přitom bojovat se soupeřkou Lucy Punchovou a bránit se snahám obhroublého učitele tělocviku Jasona Segela.

V animované akční komedii AUTA 2 (Cars 2) jsou aktéry samolibé závodní auto Blesk McQueen a jeho přítel, jedinečný odtahový vůz Burák. V druhém dílu ze série společnosti PIXAR se auta pokusí odjet za moře na světový závod Grand Prix, kde se má rozhodnout o nejrychlejším autě světa. Ale cesta na šampionát je plná děr, objížděk a komických překvapení, když se Burák připlete do svého vlastního netušeného dobrodružství - mezinárodní špionáže. K legraci, která se odehrává v rychlém tempu se přidává pestrá směsice nových účinkujících aut včetně tajných agentů, hrozných darebáků a mezinárodních soupeřů. Pokus navázat na první díl úspěšného rodinného filmu podle prvních diváků příliš nevyšel a naroubování "bondovky" na auta, jimž dali tvůrci do rukou (lépe řečeno kol) pistole a přidělali jim křídla k létání, nebyl zřejmě ten nejšťastnější nápad. Na režii je opět podepsán kmenový tvůrce PIXARU John Lasseter. Jeho kolegu z prvního dílu Joeho Ranfta, který tragicky zahynul, vystřídal Brad Lewis. Do kin uvádí - stejně jako ZKAŽENOU ÚČU - společnost FALCON.

Ani britsko-americký horor INTIMNÍ PAST (The Resident), uváděný společností Bioscop, ničím novým nepřekvapí. Jde o omšelé téma o mladé ženě, doktorce Julii Dermerové (Hilary Swanková), která se po rozvodu odstěhuje do Brooklynu, kde chce v překrásném a prostorném apartmánu začít nový život. Jenže, jak už to v hororech bývá, začínají se vršit tajemné události a v Julii roste podezření, že ji někdo sleduje a ohrožuje. Brzy se její obavy stanou skutečností. S hrůzou zjistí, že zdánlivě okouzlující majitel bytu Jeffrey (Dean Morgan) je jí nebezpečně posedlý. Když se pak pokusí osvobodit od jeho hrozivých úmyslů, následuje děsivá hra na kočku a myš. Na režii je podepsán Antti Jokinen.


Skutečnou perlou v tomto týdnu se tak bez konkurence stává film JANA EYROVÁ (Jane Eyre) - adaptace slavného klasického románu Charlotte Brontëové (1816 - 1855). Před patnácti lety se o tento námět pokusil ve stejně nazvaném filmu italský tvůrce Franco Zeffirelli, nyní to zkouší Cary Fukunaga, jehož příběh mladých Mexičanů, kteří se snaží ilegálně dostat do Spojených států s názvem SIN NOMBRE byl před dvěma léty v naší distribuci.

Hrdinka filmu, který nedávno zahajoval festival v Karlových Varech, Jana Eyrová (Mia Wasikowska) vypráví o svém těžké životním údělu. Po smrti matky osiřela, dětství prožila v klášterní škole a když odtud utekla našla útočiště v rozsáhlém a odlehlém panství Thornfield Hall, kde dělá vychovatelku Ad?le Varensové, jež zde žije v opatrovnictví hloubavého majitele Edwarda Rochestera (Michael Fassbender). Jane se stane oblíbenkyní hospodyně, paní Faifaxové (Judi Denchová) i samotného pána domu, který v ní nalezne spřízněnou duši. Ani na Thornfieldu jí však štěstí nekvete, za což můžou zdánlivě nevysvětlitelné a dost strašné úkazy, k nimž tu dochází a čím dál temnější Rochesterovy nálady. Děsivá noc, po níž už nic nebude jako dřív, ji donutí k dalšímu útěku a ona přijme pomocnou ruku duchovního otce Johna Riverse (Jamie Bell) a jeho rodiny. Tuší však, že Thornfield neopustila navždy. Přitažlivost jejího majitele je magická a city, které se v Jane probudily, jsou silnější než jeho temná povaha.

"Ten příběh je v podstatě velmi strašidelný a temný. Vzniklo už přibližně 24 adaptací a málokterá z nich se téhle temné stránky příběhu dotkla. Janu Eyrovou prezentují jen jako romantický příběh. Já jsem si jjistý, že má mnohem více vrstev. A ty jsem chtěl ukázat," říká režisér Fukunaga. Film záslužně uvádí Bontonfilm.
Foto: falcon.cz, bontonfilm.cz, bioscop.cz, moviezone.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0371 s