Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 26.5.2022, svátek má Filip 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11302


MěřeníHvězdné války realitou? Strojově již v 60. letech!

26.08.2011   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jen málo diváků, kteří obdivovali monumentální kráčející tanky AT-AT ve Star Wars, tuší, že podobně vyhlížející přístroje navrhla společnost GE pro Americkou armádu - a to již v šedesátých letech.

V Muzeu dopravy Americké armády ve Fort Eustis je k vidění vojenská památka, která předznamenala jeden z nejpopulárnějších sci-fi bitevních prostředků v nejznámější filmové sáze všech dob – Hvězdných válkách. Pedipulátor, neboli „kráčející nákladní vůz“ vyvinula společnost GE pro Americkou armádu už v 60. letech. Tento čtyřnohý stroj udělal své první testovací kroky v massachusetském Pittsfieldu již v roce 1962, tedy 18 let předtím, než George Lucas nechal Impérium vrátit úder a rozpoutal bitvu kráčejících tanků AT-AT s rebely na ledové planetě Hoth.

Kráčející nákladní vůz společnosti GE se oficiálně jmenoval Kybernetický antropomorfní stroj (CAM – Cybernetic Anthropomorfous Machine). Podle slov Chrise Huntera, kurátora muzea ve Schenectady, které je domovem na 15 000 dokumentů a artefaktů společnosti GE, měla armáda zájem o dopravní prostředek, který by zdolal příkrý terén plný nerovností. Musel se umět hbitě probít hustou vegetací, překročit popadané stromy a mrštně projít okolo těch stojících, a to všechno s takřka půltunovým nákladem a posádkou.

 Zde stroj opět připomíná Lucasovy tanky, nejen AT-AT, který měl spíše vyvolávat strach než být hbitým bojovým prostředkem, ale spíše jeho menšího sourozence, tank AT-ST, který díky designu se dvěma nohami a pohybu připomíná kuře.

Armádě se projekt zalíbil, a tak společnost v roce 1966 získala kontrakt na výstavbu prvního experimentálního vozidla. To bylo rok poté, co Amerika začala vysílat jednotky do Vietnamu. CAM disponoval nesmírně citlivým hydraulickým systémem, který, ovládán rukama a nohama, umožnil bez sebemenších problémů odtlačit Jeep nebo jemně uchopit žárovku, aniž by se rozbila. Tento systém však také znamenal, že na rozdíl od obrněného bitevního tanku AT-AT vybaveného lasery, bude vozidlo pro použití v bojových podmínkách nepraktické. Neustálá manipulace s ovládáním byla pro posádku velice únavná, a tak byl projekt zakonzervován.

Nakonec však propracovaná technologie našla uplatnění pod mořskou hladinou. GE vyvinula hydraulické paže pro první hliníkovou ponorku na světě – Aluminaut. Dnes se robotické paže instalují na všech možných strojích počínaje přístroji pro manipulaci s nebezpečným materiálem a raketoplány konče – nemluvě o děsivě vyhlížejícím robotu BigDog (který je shodou okolností označován za nový kráčející tank AT-AT amerického pentagonu - byť podstatně menší než 20 metrů vysoký bojový stroj). Tyto přístroje vděčí za svou existenci i pažím od GE.   

 
Zdroj: www.ge.com / Petra Jelínková - Grayling


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0433 s